Czechy: Tysiące ludzi bez prądu

Około 10 tys. ludzi pozbawionych prądu, dziesiątki zalanych dróg i torów kolejowych, ewakuowany szpital - to wtorkowy bilans powodzi, która nawiedziła północne i środkowe Morawy. Poziom rzek na północnym wschodzie Czech nadal się podnosi.

W 20 miejscowościach w dorzeczu Olzy, Odry, Beczwy i Ostrawicy ogłoszono stan zagrożenia - informuje portal Volny.cz. Trzeci stopień zagrożenia obowiązuje na 12 rzekach w województwie morawsko-śląskim.

Mniejsze zbiorniki retencyjne już przestały spełniać swe zadanie, większe mają jeszcze rezerwę - do krawędzi tych zbiorników brakuje od jednego do trzech. "Zbiorniki Oleszna i Terliczek są już pełne i woda się przelewa. Kolejne się zapełniają" - wyjaśnił rzecznik przedsiębiorstwa gospodarki wodnej Povodi Odry, Czestmir Vlczek.

W Czeskim Cieszynie Olza wystąpiła z brzegów, poziom wody jest wyższy niż w 1970 roku, gdy rzeka zmyła most; część miasta zamknięto dla ruchu. W Ostrawie też zalanych jest wiele ulic. Najgorsza sytuacja panuje w rejonie Karwiny i Vsetina. Karwina jest niemal odcięta od świata, w poniedziałek trzeba było zamknąć główny most na trasie do Ostrawy.

W Bohuminie poziom wód jest najwyższy od pół wieku. Pogarszająca się sytuacja zmusiła miejscowe władze do ewakuacji 90 pacjentów ze szpitala. Do ewakuacji przygotowują się kolejne miasta. W Ostrawie zorganizowano już centrum ewakuacyjne.

Zalanych jest dziesiątki dróg, w tym droga do przejścia Gołkowice na granicy z Polską.

Ulewy i wichury zakłócają też transport kolejowy w województwach morawsko-śląskim, zlińskim i ołomunieckim. Wstrzymano ruch na trzech odcinkach w rejonie Ostrawy i miasta Frydek-Mistek, na niektórych trasach udało się wznowić kursowanie pociągów regionalnych, na innych uruchomiono zastępczy transport autobusowy.

Padające drzewa nie tylko utrudniają transport kolejowy, powodują też przerwy w dostawach prądu. Energetycy ogłosili stan klęski żywiołowej w całym województwie morawsko-śląskim i w rejonie Vsetina. W Ostrawie w dziesiątkach domów nie ma ogrzewania - informują czeskie media.

Meteorologowie przewidują dalsze podnoszenie się poziomu wód w rzekach na wschodnich Morawach i na Śląsku. Powodziom ma towarzyszyć silny wiatr.

Po poniedziałkowym posiedzeniu rządu minister obrony Martin Bartak zapowiedział, że w rejon powodzi zostanie skierowanych 800 żołnierzy, w tym saperzy. W niektórych rejonach zagrożone są bowiem mosty, saperzy przystąpią więc do przygotowania budowy prowizorycznych przepraw.

Dotychczas w powodzi zginęła jedna osoba - w poniedziałek znaleziono martwą 69-letnią kobietę w miejscowości Trzinec, w potoku kilkadziesiąt metrów od jej domu.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
17°C Wtorek
dzień
18°C Wtorek
wieczór
14°C Środa
noc
9°C Środa
rano
wiecej »