Papież: Kościół nie może błyszczeć własnym światłem

Papież Franciszek podczas mszy w uroczystość Objawienia Pańskiego (Trzech Króli) powiedział, że Kościół nie może "błyszczeć własnym światłem", bo nie jest "słońcem ludzkości". Przyznał, że ludzie Kościoła często gonili za "zwodzącymi przebłyskami władzy".

W homilii w bazylice Świętego Piotra w niedzielę papież przestrzegał przed noszeniem "nadętych szat" i podążaniem za światłem sukcesu i władzy.

Podkreślił, że "Bóg nie staje w świetle reflektorów świata, aby się objawić".

"Gdy słuchamy tej listy sławnych ludzi, może pojawić się pokusa, aby na nich skierować światło" - zauważył.

Franciszek mówił: "Moglibyśmy pomyśleć: lepiej byłoby, gdyby gwiazda Jezusa pojawiła się w Rzymie na Wzgórzu Palatyńskim, z którego cesarz August rządził światem; całe imperium natychmiast stałoby się chrześcijańskie; albo gdyby oświeciła pałac Heroda, mógłby uczynić coś dobrego, zamiast złego".

Następnie papież wyjaśnił, że światło Boga nie trafia do tych, którzy świecą własnym światłem. Zaznaczał, że Bóg proponuje siebie, ale się nie narzuca; "świeci, ale nie oślepia".

Według papieża istnieje wielka pokusa mylenia światła Boga ze światem świata.

"Ileż razy goniliśmy za zwodzącymi przebłyskami władzy i pierwszego planu na scenie, przekonani, że oddajemy dobrą posługę Ewangelii" - przyznał.

"Ale w ten sposób ustawiliśmy światła po niewłaściwej stronie, ponieważ Boga tam nie było" - wskazał Franciszek.

Tłumaczył, że łagodne światło Boga jaśnieje w pokornej miłości.

"Ileż razy - dodał - jako Kościół, staraliśmy się błyszczeć własnym światłem".

"Ale to nie my jesteśmy słońcem ludzkości. Jesteśmy księżycem, który pomimo swoich cieni odzwierciedla prawdziwe światło, Pana" - oświadczył papież.

"Szatą" ludzi Kościoła - powiedział - musi być Jezus.

"Ale by przywdziać szatę Boga, która jest prosta, jak światło, trzeba najpierw pozbyć się szat nadętych. W przeciwnym razie czynimy jak Herod, który nad światło Boże przedkładał światła doczesne sukcesu i władzy" - podkreślił Franciszek.

Zaznaczył, że nie wystarczy wiedzieć, że Jezus się narodził, jeśli się go nie spotka. Jezus - dodał - musi urodzić się w sercu.

Papież zachęcił do poświątecznej refleksji: "czy w Boże Narodzenie przynieśliśmy jakieś dary dla Jezusa, na Jego święto, czy też wymieniliśmy jedynie prezenty między sobą?".

Wzywał wiernych, by zrezygnowali z pierwszego miejsca i uważali siebie za potrzebujących, a nie samowystarczalnych.

Przypomniał, że "drogocenne w oczach Boga jest miłosierdzie wobec tych, którzy nie mają niczego".

W południe papież spotka się z wiernymi na placu Świętego Piotra, gdzie przybędzie też historyczny orszak Trzech Króli.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • gosc
  06.01.2019 14:39
  "Kościół nie może "błyszczeć własnym światłem", bo nie jest "słońcem ludzkości". Oczywiście, że został założony przez ludzi, ani nie jest własnością, Franciszka, Marksa, Maradiagi itd. itp. i nikt z wierzących nie oczekuje od nich ludzkiej mądrości, ani ICH prawdy. Oni mają głosić prawdę BOŻĄ, z całą mocą i z całym blaskiem. Kościół MA BŁYSZCZEĆ, bo jest dziełem Boga-Człowieka Jezusa Chrystusa. Owszem, biskup czy papież nie powinien się stroić w piękne i kosztowne szaty, by się ludziom podobać i podkreślać swoje, ludzkie znaczenie w świecie, lecz przyobleka się tak (zwracał na to ogromną uwagę Papież Benedykt XVI), by okazywać cześć należną Bogu. Wspaniałe ornaty, złote kielichy są nie dla ludzi, lecz dla chwały BOGA. Poprzez nie także oddajemy Bogu cześć, bo ofiarujemy Mu tylko to, co najdroższe, najpiękniejsze i najlepsze. Franciszek zdaje się tego nie rozumieć...
 • PNick
  06.01.2019 16:26
  Cóż, papież przybrał imię Francieszka na cześć św.Franciszka z Asyżu - wypadało by wiedzieć co św.Franciszek mówił : "wszystko, co służy do Ofiary, niech będą kosztowne"
 • Anacamptis
  07.01.2019 12:39
  I znowu tolerowanie krytykanctwa pod adresem Papieża. A myślałem, że GN już od tego odszedł...
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  31 1 2 3 4 5 6
  16°C Czwartek
  noc
  12°C Czwartek
  rano
  17°C Czwartek
  dzień
  17°C Czwartek
  wieczór
  wiecej »