Pożegnanie br. Piotra

Miał 35 lat i był w drodze na misje. O Bogu chciał opowiadać w Gabonie. Przygotowując się do wyjazdu, spotkał w górach siostrę śmierć. Dziś w Lublinie odbył się pogrzeb br. Piotra Hejno.

Urodził się w Lublinie. Tu został ochrzczony, chodził do szkoły, odkrył swoje powołanie. Przygotowując się do bierzmowania, wybrał imię Franciszek. Już wtedy chciał iść śladami biedaczyny z Asyżu. W 1999 roku, podczas pielgrzymki na Jasną Górę, odkrył, że swoje życie chce poświęcić Bogu, że służba Ewangelii jest tym, co stanowi sens jego życia.

W 2003 roku został przyjęty do wspólnoty Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów w Lublinie. Od tamtej pory w różnych miejscach i posługach szedł śladami św. Franciszka. Od dawna myślał o misjach. Kilka lat temu odwiedził swoich współbraci w Gabonie. To wtedy utwierdził się w pomyśle "powołania w powołaniu" – chciał zostać misjonarzem i do wyjazdu do Afryki przygotowywał się we Francji, ucząc się języka i uczestnicząc w rekolekcjach. To tam spotkała go siostra śmierć.

Msza św. pogrzebowa odbyła się w kościele ojców kapucynów na Poczekajce w Lublinie. Przewodniczył jej prowincjał Prowincji Warszawskiej Braci Mniejszych Kapucynów o. Łukasz Woźniak. Wraz z nim modlili się bracia z różnych wspólnot kapucyńskich w Polsce, a także współbracia m.in. z Białorusi, Litwy, Gabonu, Belgii i Francji. List do rodziny br. Piotra wystosował też generał zakonu kapucynów. Pisał: „Śmierć przychodzi zawsze z zaskoczenia, ale swoją życiową misję Piotr pełnił zanim wyjechał do Gabonu. Jego życie wychwalało Pana”.

W homilii współbrat o. Piotra Hejno – br. Piotr Wardawy – mówił, że sztuką jest w śmierci ujrzeć życie. Przypomniał, że Piotr miał wielką świadomość, że życie to doświadczenie braków, które tylko Jezus może wypełnić.

- Dopiero teraz to zrozumiałem. Śmierć zaskoczyła jego i nas wszystkich, ale Piotra nie zaskoczyło spotkanie z Jezusem. Wiedział do Kogo należy i Kto na niego czeka. Jego śmierć to najpiękniejsza jego homilia skierowana do nas, w której mówi, że najważniejsze w życiu jest to, że Bóg nam dał drugiego człowieka, relacje, rozmowy, spotkania. Może nie pamiętamy wszystkich chwil spędzonych z Piotrem, ale pozostało wspomnienie wspólnego czasu i poczucie braterstwa - mówił w homilii br. P. Wardawy.

Br. Piotr miał 35 lat, 15 lat przeżył w Zakonie, w tym 7 w kapłaństwie. Przygotowywał się w Lyonie do wyjazdu na misje do Gabonu. Trochę trudności sprawiała mu nauka języka francuskiego, czuł obawy. Z nimi też przyjechał na rekolekcje do klasztoru w Chartreuse de Curriere, nieopodal La Grande Chartreuse.

Jak mówiła nam siostra Ewa Maria ze wspólnoty Mniszek Betlejemitek, Piotr przeżywał rekolekcje w skupieniu, w samotności. Kiedy wieczorem, w przeddzień śmierci rozmawiał z nią, dzielił się wielkim pokojem, jakiego doznał podczas modlitwy Jezusowej i wyjątkową radością z przeżywania bliskości Jezusa podczas Eucharystii.

„Mam Go tutaj tak blisko” - mówił. Wszelkie lęki ustąpiły, był pogodny i gotowy do wyruszenia na misje. Zginął, idąc górską drogą do klasztoru modlitwę.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Johna
  14.01.2019 14:47
  Brat Hejno spotkał Pana Jezusa już tam górach.Jak niegdyś BÓG zaprosił go na spotkanie.A jednak...żal.Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie.
 • gośćt
  14.01.2019 21:09
  Wieczny odpoczynek... Dobrze, żeby w narodzie, a wśród dziennikarzy już całkiem, nie zaginęła umiejętność odmiany nazwisk. Pogrzeb br. Hejny, skoro nazywał się Hejno. Można skojarzyć: zakończone na -o - pogrzeb taty, a nie pogrzeb tato. Albo ul. Kościuszki, a nie ul. Kościuszko.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  31 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  22°C Czwartek
  wieczór
  19°C Piątek
  noc
  15°C Piątek
  rano
  17°C Piątek
  dzień
  wiecej »