Nie tylko w Sztokholmie, jak zapowiadano, ale również w ośmiu innych szwedzkich miastach odbyły się wczoraj manifestacje i ekumeniczne modlitwy w obronie nawróconych na chrześcijaństwo migrantów, głównie z islamu, którym systematycznie odmawia się w Szwecji prawa do azylu.
Modlitwa jest ojczystym językiem chrześcijan. Dlatego zanim wyszliśmy na ulicę, daliśmy wyraz naszym myślom przed Bogiem w kościele – powiedziała luterańska arcybiskup Sztokholmu Antje Jackelen, która uczestniczyła wczoraj w ekumenicznym nabożeństwie w kościele zielonoświątkowców. Byli też zwierzchnicy innych wyznań, w tym kard. Anders Arborelius. Obok modlitwy uczestnicy nabożeństwa, w sumie ponad 500 osób, wysłuchali również trzech świadectw nawrócenia.
Po nabożeństwie odbyła się manifestacja. Chrześcijanie przeszli z zapalonymi świecami, domagając się prawa do azylu dla konwertytów. Również i my należymy do przestrzeni publicznej tego kraju, dlatego ważne jest, aby pośród zgiełku Sztokholmu zabrzmiał nasz głos – powiedział pastor Daniel Alm. Na demonstracjach i modlitwie się nie skończyło. Dziś rano przedstawiciele Krajowej Rady Chrześcijańskiej, w tym kard. Arborelius, zostali przyjęci przez dyrektora szwedzkiego urzędu ds. migracji.
Swojemu rodakowi pogratulował między innymi prezydent USA Donald Trump.
To moment głęboko poruszający dla wspólnoty Kościoła katolickiego i dla całego świata.
Pierwsze pozdrowienie nowego Papieża z Logii Błogosławieństw Bazyliki Watykańskiej.
To pierwszy papież augustianin i drugi po Franciszku papież z kontynentu amerykańskiego.
Bo ich brak umożliwi jej nieuzasadnione oskarżanie Ukrainy o jego złamanie .
Premier Ukrainy Denys Szmyhal oświadczył, że jest to historyczne wydarzenie dla obu krajów.