Reklama

Trump ogłosi stan wyjątkowy, by bez zgody Kongresu zbudować mur na granicy

Prezydent USA Donald Trump powtórzył w piątek, że ogłosi stan wyjątkowy, by bez zgody Kongresu zdobyć fundusze na mur na granicy z Meksykiem; dodał, że wykorzysta przywileje władzy wykonawczej, by obejść decyzje Kongresu, i pozyska więcej publicznych pieniędzy na ten projekt.

Reklama

Prezydent powiedział dziennikarzom: "wszyscy wiedzą, że mury są skuteczne", i wyjaśnił, że postawienie takiego ogrodzenia jest konieczne ze względu na "inwazję" imigrantów. A ponieważ Demokraci zapowiedzieli, że nie zaaprobują stanu wyjątkowego, Trump zapewnił, że jest przekonany, iż wygra z nimi w sądzie.

Trump już w czwartek w rozmowie z liderem republikańskiej większości w Senacie Mitchem McConnellem zagroził wprowadzeniem stanu wyjątkowego; wkrótce potem rzeczniczka Białego Domu Sarah Sanders wydała komunikat, w którym potwierdziła, że prezydent ma taki zamiar.

Pełniący obowiązki szefa kancelarii Trumpa Mick Mulvaney powiedział w piątek dziennikarzom, że Biały Dom wyszukał w rządowych funduszach, które można by przeznaczyć na budowę muru granicznego, dodatkowe sumy. Wyjaśnił, że prezydent chce między innymi sięgnąć po środki resortów finansów i obrony. W sumie, wraz z 1,37 mld dol., jakie Kongres wyasygnował na zabezpieczenie granicy, prezydent chce zebrać na ten projekt około 8 mld dol.

Demokraci zapowiedzieli, że jeśli Trump wprowadzi stan wyjątkowy, to podejmą kroki prawne, by wykazać, że sfinansowanie muru bez zgody Kongresu jest niezgodne z konstytucją.

Lider Demokratów w Senacie Chuck Schumer oświadczył, że wprowadzenie stanu wyjątkowego byłoby "aktem bezprawia", a przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi podkreśliła, że taka decyzja prezydenta byłaby "niebezpiecznym precedensem".

Trump jest niezadowolony z kompromisu finansowego osiągniętego między Republikanami i Demokratami w Kongresie, dzięki któremu w czwartek wieczorem Kongres przyjął ustawę o finansowaniu resortu bezpieczeństwa narodowego i innych agencji federalnych do końca roku finansowego, czyli 30 września.

W ustawie przeznaczono na budowę umocnień na granicy z Meksykiem 1,37 mld dolarów zamiast 5,7 mld, których domagał się prezydent. Kompromis pozwolił uniknąć kolejnego shutdownu, ponieważ tymczasowe porozumienie w tej sprawie upływa w piątek w nocy.

Odrzucenie przez Kongres w grudniu żądania Trumpa w tej sprawie spowodowało bezprecedensowo długie, bo trwające aż 35 dni zawieszenie funkcjonowania około 1/4 agend rządu federalnego.

Budowa muru na granicy z Meksykiem i walka z imigracją były sztandarowymi obietnicami wyborczymi Trumpa.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
3°C Czwartek
wieczór
0°C Piątek
noc
0°C Piątek
rano
4°C Piątek
dzień
wiecej »

Reklama