Kanarkowa łódź podwodna

Brazylijska marynarka wojenna wzbogaciła się o jeden z najnowocześniejszych okrętów podwodnych. Być może podobna jednostka będzie w przyszłości pływała również pod polską banderą.

Gdy mówimy o Brazylii, na myśl przychodzą nam zwykle piękne plaże, kawa, karnawał i znakomici futboliści. Mało komu ten największy kraj Ameryki Południowej kojarzy się z innowacyjnymi rozwiązaniami wojskowymi. A niedawno wybudowano tam pierwszą z serii najnowocześniejszych łodzi podwodnych na świecie – Riachuelo.

Bezpieczeństwo nie zawsze jest pewne

Wydaje się, że kraj nie ma się czego bać, leży bowiem na uboczu światowych konfliktów. Gospodarka Brazylii jest trzy razy większa od kolejnej w rankingu Argentyny. Wydatki na nowoczesną flotę mogą wydawać się więc zewnętrznym obserwatorom zbędną fanaberią. Ale tak nie jest. Brazylia, z prawie 8 tysiącami kilometrów wybrzeża, jest uzależniona od morza. Większość ludności zamieszkuje nadmorskie metropolie. A charakter brazylijskiej geografii sprawia, że między tymi ośrodkami najłatwiej kontaktować się drogą morską. Co by się stało, gdyby łączność ta została przerwana? Albo gdyby pojawiło się zagrożenie dla brazylijskich platform wiertniczych na Oceanie Atlantyckim? Właśnie w związku z takimi ewentualnościami krajowi temu potrzebna jest flota wojenna.

W grudniu 2018 roku w stoczni Itaguaí zwodowany został pierwszy brazylijski okręt podwodny typu Scorpène. W użytkowanie brazylijskiej marynarki ma zostać oddany w 2020 roku i jest pierwszym z pięciu planowanych okrętów podwodnych. Cztery z nich, w tym właśnie Riachuelo, będą mieć napęd elektryczno-dieslowski, piąty natomiast zaplanowano jako okręt atomowy. Wodowana w grudniu maszyna to jeden z najnowocześniejszych okrętów na świecie. 72-metrowy Riachuelo może zanurzać się na głębokość 300 m i pozostawać pod wodą przez 45 dni. Załoga okrętu składa się 35 marynarzy, a on sam może pozostawać w użytkowaniu 300 dni w roku.

Wojskowe technologie w cywilu

Dla Polaków kwestia brazylijskiej floty może nie wydawać się interesująca. Brazylia nie jest jednak tak odległym od nas krajem, jak się wydaje. I nie chodzi tu wcale o przywiązanie do wiary. Podobnie jak my największy kraj Ameryki Południowej znajduje się w takim punkcie rozwoju gospodarczego, że goni wysoko rozwinięte gospodarki Europy i Ameryki Północnej. Jest członkiem klubu BRICS, czyli największych rozwijających się gospodarek świata. Chociaż ostatnio przeżywa kryzys, to w ostatnich kilkudziesięciu latach mógł pochwalić się wzrostem gospodarczym o dynamice podobnej do polskiej. Polska i Brazylia mają podobne wyzwania gospodarcze. Jednym z głównych jest sprawienie, aby gospodarka krajowa przechodziła od roli podwykonawcy światowego systemu produkcji do roli producenta zaawansowanego technologicznie.

Elementem takiej transformacji w Brazylii jest budowa podwodnej floty oceanicznej. Nie od dzisiaj wiadomo, że właśnie przemysł wojskowy jest źródłem innowacji technologicznych, wykorzystywanych później w przemyśle. Państwom rozwijającym się łatwiej rozpoczynać rozwój technologiczny od branży militarnej, gdyż wysokie wydatki na obronność szybciej akceptowane są przez społeczeństwa. Budowa tak zaawansowanego przemysłu o własnych siłach nie należy jednak do zadań prostych. Dlatego niezbędny jest mechanizm offsetu, który Brazylijczycy wykorzystali w przemyśle okrętowym.

Do realizacji programu wybrano francuski koncern DCNS (obecnie Naval Group). Kontrakt między Brazylijczykami a Francuzami został podpisany w 2009 roku. W ramach współpracy niedaleko Rio de Janeiro zbudowano stocznię, spełniającą wymogi Francuzów, i stworzono konsorcjum przemysłowe, które nie tylko odpowiadało za tworzenie łodzi podwodnych, ale także za transfer technologii do Ameryki. Brazylijscy inżynierowie we Francji zdobyli niezbędną wiedzę, potrzebną przy konstruowaniu nowoczesnego sprzętu morskiego. Wokół inwestycji okrętowej wyrósł też klaster biznesowo-technologiczny, czyli innowacyjny sektor biznesowy obsługujący realizację programu budowy okrętów podwodnych.

Niewidoczny obrońca Bałtyku

Okręty typu Scorpène mogą trafić również nad Wisłę. Polski rząd planuje realizację programu Orka, w ramach którego Polska Marynarka Wojenna ma otrzymać nowe okręty podwodne. Do przetargu stają m.in. Francuzi z Naval Group, czyli firmy, która jest partnerem Brazylijczyków. Oferowany Polsce okręt będzie się z pewnością różnił od zwodowanego niedawno w Brazylii. Powinien być dostosowany do operowania w obrębie stosunkowo niewielkiego akwenu Morza Bałtyckiego. Ma być też wyposażony w pociski manewrujące NCM, istotne ze względu na uwarunkowania polskiego bezpieczeństwa. Pozwolą one na odstraszanie silniejszego przeciwnika, pozbawiając go kontroli nad przebiegiem ewentualnego konfliktu. Podobnie jak w wypadku okrętów brazylijskich polskie maszyny będą powstawać w naszych stoczniach. Francuzi w ramach współpracy zobowiązują się także do przywrócenia sprawności i modernizacji okrętu ORP „Orzeł”.

Niewątpliwym plusem inwestycji w łodzie podwodne dla polskiej marynarki są ich specyficzne możliwości w konfliktach morskich: są one trudniejsze do zlokalizowania przez wrogie siły. Dla kraju, który nie może sobie pozwolić na rozbudowę dużej floty wojennej, to bardzo istotne. A przecież dużym, potencjalnym zagrożeniem dla Polski jest militaryzacja rosyjskiej enklawy nad Bałtykiem, czyli obwodu kaliningradzkiego. Ofensywne systemy tam rozmieszczone mogą skutecznie zwalczać właśnie okręty podwodne. Posiadanie trudnych do wykrycia okrętów jest więc istotnym czynnikiem w polskiej strategii bezpieczeństwa narodowego. •

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  20°C Wtorek
  dzień
  21°C Wtorek
  wieczór
  17°C Środa
  noc
  15°C Środa
  rano
  wiecej »