Jutro w Elele w Nigerii odbędą się uroczystości związane z wprowadzeniem relikwii św. Faustyny do narodowego centrum modlitwy i dzieł miłosierdzia. Do Afryki trafiły dzięki grupie pielgrzymów z Krakowa.
Świętą Faustynę witać będą nie tylko mieszkańcy Nigerii i sąsiednich krajów, ale także zaproszeni gości z innych krajów Afryki i Europy, nuncjusz apostolski w Nigerii abp Antonio Guido Filipazzi oraz s. Maria Vianneya Dąbrowska i s. Maria Rosa Kmiecik z klasztoru Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach, które podzielą się bogactwem duchowym i misją Apostołki Bożego Miłosierdzia.
- To miejsce powstało w buszu, na odludziu, a dziś przyciąga tysiące pielgrzymów z różnych krajów Afryki - opowiada Małgorzata Malciak z Wadowic, która dwa razy odwiedziła narodowe centrum pielgrzymkowe w Elele na południu Nigerii. Założycielem sanktuarium jest o. Emmanuel Edeh, który już w seminarium duchownym miał widzenie, w którym Jezus poprosił go, by w kraju targanym wewnętrznymi niepokojami i wyniszczającymi wojnami powstało miejsce, gdzie Nigeryjczycy odnajdą pokój i nadzieję. - Początkowo idea spotkała się z oporem miejscowych szamanów, którzy widzieli w tym zagrożenie dla swoich interesów. Przy różnych okazjach czyhano na życie o. Edeh, który jednak powtarza, że Matka Boża ocali go od śmierci - wspomina M. Malciak.
Kamień węgielny centrum został poświęcony przez Jana Pawła II. - Stąd sentyment tamtejszej ludności do papieża Polaka. Cenią sobie to, że Ojciec Święty dwa razy odwiedził ich kraj - dodaje ks. Krzysztof Krawczyk z Krakowa, który również pielgrzymował do Elele.
Centrum jest miejscem, gdzie ludzie gromadzą się codziennie, a dwa razy w roku odbywają się wielkie uroczystości - ku czci Matki Bożej oraz ku czci Jezusa Zbawiciela świata. Punktem centralnym jest procesja z ogromną monstrancją, w której uczestniczą rzesze pielgrzymów z Nigerii i innych krajów Afryki.
Polskie kontakty z Elele rozpoczęły się w 2017 r., kiedy o. Edeh zwiedzał Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach, po którym oprowadzała go M. Malciak. Następnie kard. Stanisław Dziwisz przekazał Nigeryjczykom relikwie świętego papieża, które trafiły do specjalnej kaplicy na terenie centrum.
Rocznie do Elele pielgrzymuje ok. 2 mln osób.
Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w 2018 r. przekazało 146 cząstek relikwii do 37 krajów świata. W Europie Apostołka Bożego Miłosierdzia w znaku relikwii powędrowała do 19 krajów, w tym po raz pierwszy do Macedonii, w obu Amerykach - do 4 krajów (USA, Brazylia, Boliwia, Argentyna). W Afryce jej relikwie przyjęto do kościołów w 5 krajach: Nigeria, Kenia, Kongo, Tanzania, Zambia. Natomiast w Azji relikwie św. Faustyny przekazano do 12 kościołów w 9 krajach: Filipiny, Chiny, Indie, Izrael, Liban, Indonezja, Korea Południowa, Wietnam i Kazachstan.
Święta Faustyna w znaku relikwii jest obecna w 126 krajach na wszystkich kontynentach, w 5399 kościołach, sanktuariach czy kaplicach, w których szczególnie oddawana jest cześć Bożemu Miłosierdziu.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.