Jutro w Elele w Nigerii odbędą się uroczystości związane z wprowadzeniem relikwii św. Faustyny do narodowego centrum modlitwy i dzieł miłosierdzia. Do Afryki trafiły dzięki grupie pielgrzymów z Krakowa.
Świętą Faustynę witać będą nie tylko mieszkańcy Nigerii i sąsiednich krajów, ale także zaproszeni gości z innych krajów Afryki i Europy, nuncjusz apostolski w Nigerii abp Antonio Guido Filipazzi oraz s. Maria Vianneya Dąbrowska i s. Maria Rosa Kmiecik z klasztoru Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach, które podzielą się bogactwem duchowym i misją Apostołki Bożego Miłosierdzia.
- To miejsce powstało w buszu, na odludziu, a dziś przyciąga tysiące pielgrzymów z różnych krajów Afryki - opowiada Małgorzata Malciak z Wadowic, która dwa razy odwiedziła narodowe centrum pielgrzymkowe w Elele na południu Nigerii. Założycielem sanktuarium jest o. Emmanuel Edeh, który już w seminarium duchownym miał widzenie, w którym Jezus poprosił go, by w kraju targanym wewnętrznymi niepokojami i wyniszczającymi wojnami powstało miejsce, gdzie Nigeryjczycy odnajdą pokój i nadzieję. - Początkowo idea spotkała się z oporem miejscowych szamanów, którzy widzieli w tym zagrożenie dla swoich interesów. Przy różnych okazjach czyhano na życie o. Edeh, który jednak powtarza, że Matka Boża ocali go od śmierci - wspomina M. Malciak.
Kamień węgielny centrum został poświęcony przez Jana Pawła II. - Stąd sentyment tamtejszej ludności do papieża Polaka. Cenią sobie to, że Ojciec Święty dwa razy odwiedził ich kraj - dodaje ks. Krzysztof Krawczyk z Krakowa, który również pielgrzymował do Elele.
Centrum jest miejscem, gdzie ludzie gromadzą się codziennie, a dwa razy w roku odbywają się wielkie uroczystości - ku czci Matki Bożej oraz ku czci Jezusa Zbawiciela świata. Punktem centralnym jest procesja z ogromną monstrancją, w której uczestniczą rzesze pielgrzymów z Nigerii i innych krajów Afryki.
Polskie kontakty z Elele rozpoczęły się w 2017 r., kiedy o. Edeh zwiedzał Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach, po którym oprowadzała go M. Malciak. Następnie kard. Stanisław Dziwisz przekazał Nigeryjczykom relikwie świętego papieża, które trafiły do specjalnej kaplicy na terenie centrum.
Rocznie do Elele pielgrzymuje ok. 2 mln osób.
Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w 2018 r. przekazało 146 cząstek relikwii do 37 krajów świata. W Europie Apostołka Bożego Miłosierdzia w znaku relikwii powędrowała do 19 krajów, w tym po raz pierwszy do Macedonii, w obu Amerykach - do 4 krajów (USA, Brazylia, Boliwia, Argentyna). W Afryce jej relikwie przyjęto do kościołów w 5 krajach: Nigeria, Kenia, Kongo, Tanzania, Zambia. Natomiast w Azji relikwie św. Faustyny przekazano do 12 kościołów w 9 krajach: Filipiny, Chiny, Indie, Izrael, Liban, Indonezja, Korea Południowa, Wietnam i Kazachstan.
Święta Faustyna w znaku relikwii jest obecna w 126 krajach na wszystkich kontynentach, w 5399 kościołach, sanktuariach czy kaplicach, w których szczególnie oddawana jest cześć Bożemu Miłosierdziu.
aktualna ocena | 5,0 |
głosujących | 3 |
Ocena |
bardzo słabe
|
słabe
|
średnie
|
dobre
|
super
Unijni przywódcy planują w lipcu szczyt z przywódcą Chin Xi Jinpingiem w Pekinie
Białoruski funkcjonariusz w mundurze uczestniczył w probie forsowania polskiej granicy.
Zdaniem lidera Konfederacji sprawą powinna zająć się też Państwowa Komisja Wyborcza.
Pomijając polityczny wymiar tego wydarzenia, który Polacy różnie mogą oceniać... To trzeba zobaczyć.
Zaatakowali samo centrum miasta, zabijając 34 i raniąc 117 osób
Rozpoczął się kolejny etap renowacji jednej z najbardziej znanych budowli Stambułu.