Wystawa "Srebra z gdańskiego kredensu" otwarta zostanie w piątek w Domu Uphagena oddziale Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Prezentowane naczynia stołowe i sztućce pochodzą z kolekcji urodzonego w Gdańsku w 1939 r. Juergena Gromka.
Ponad 500 przedmiotów ze srebra, srebra częściowo złoconego, srebrzonych stopów metali, alpaki i brązu, pochodzących z okresu od XVIII do XX w. należących do kolekcji Juergena Gromka prezentujemy w naszej wystawie - poinformowała Wioleta Kmiecik z Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.
Gdańsk był przez wieki znanym nie tylko w Polsce, ale i w Europie ośrodkiem złotniczym, produkującym przedmioty sakralne i wyroby użytku domowego, W srebrną zastawę stołową czy wyroby toaletowe, wykonane w mieście nad Motławą zaopatrywała się szlachta, duchowieństwo i mieszczanie.
Przedmioty prezentowane na wystawie wykonane zostały przede wszystkim w Gdańsku oraz kilku miastach niemieckich m.in. Bremie, Hanau, Heilbronnie, Pforzheim, Berlinie i Duesseldorfie.
Większą część kolekcji Gromka stanowią wyroby z XIX i XX w. Jej chlubą są wyroby słynnej gdańskiej firmy Moritz Stumpf&Sohn, istniejącej nieprzerwanie od 1807 r. do 1945 r., przekształconej w 1861 r. przez Carla Moritza Stumpfa z tradycyjnego rodzinnego warsztatu w nowoczesną firmę o charakterze manufaktury. Zakupione przez Stumpfa stalowe maszyny pozwoliły na tanią produkcję, co zaowocowało otwarciem sklepów firmy w Gdańsku, a następnie we Wrzeszczu i Sopocie.
Z czasem firma Moritz Stumpf&Sohn zaczęła nabywać srebrne wyroby dużych południowo-niemieckich i bremeńskich firm i sprzedawała je, dodając swój stempel. Podobnie działały mniejsze, ale równie cenione XIX-wieczne gdańskie firmy, takie jak: Carl Hermann Danziger czy Robert Adolph Rosalowski.
Kilkadziesiąt wyrobów, opatrzonych stemplem powyższych firm, będzie można zobaczyć na wystawie. Będą to XIX i XX-wieczne naczynia stołowe: patery, cukiernice, półmiski, tacki, karafki, sosjerki, maselniczka, koszyczki oraz różnorodne sztućce. Komplety sztućców obiadowych i deserowych, eksponowane nierzadko w oryginalnych etui stanowią bardzo ciekawą i reprezentacyjną część kolekcji. Wśród XIX-wiecznych wyrobów znajdują się protestanckie dzbany liturgiczne, a także łyżki związane z historią gdańskich bractw strzeleckich.
Piękne i świadczące o kunszcie artystycznym gdańskich mistrzów są XVIII-wieczne przedmioty stołowe: dzbanki do kawy i herbaty, tacki, kubek z ornamentem regencyjnym Hieronymusa Holla II, solniczka Friedricha Wilhelma Sponholza, para lichtarzy Carla Ludwiga Meyera czy półmisek najsłynniejszego gdańskiego złotnika Johanna Gottfrieda Schlaubitza. Wśród innych przedmiotów zwraca uwagę pudełko toaletowe Johanna Joedego czy tabakiera Michaela Schleicha ze sceną rodzajową na wieku.
Juergen Gromek urodził się w Gdańsku w 1939 r. jako najstarszy z trzech braci. Jego matka umarła na tyfus w 1945 r. W 1946 r. został wysiedlony z pozostałą rodziną z Gdańska do Niemiec i osiedlił się w landzie Schleswig-Holstein. Przez wiele lat pracował w Niemieckim Związku Zawodowym Pracowników Umysłowych aż do przejścia na emeryturę w 2002 r. Jego zainteresowania kolekcjonerskie dotyczą przede wszystkim rodzinnego miasta Gdańska.
Witało ich jako wyzwolicieli ok. 7 tys. skrajnie wyczerpanych więźniów.
Trump powiedział w sobotę, że "powinniśmy po prostu oczyścić" palestyńską enklawę.