Wbrew temu, co się może wydawać, powołań do służby w Kościele nie jest mało – powiedział KAI Delegat KEP ds. Powołań, bp Marek Solarczyk. Dodał, że potrzebujemy otwartości na prowadzenie przez Ducha Świętego i Jego stwórcze działanie.
Według danych statystycznych opublikowanych we wrześniu 2018 r., najwięcej kandydatów zgłosiło się do Wyższego Seminarium Duchownego w Diecezji Tarnowskiej i Archidiecezji Warszawskiej - po 20. Drugie miejsce zajął Wrocław, gdzie zgłosiło się 19 młodych mężczyzn. Nikt natomiast np. nie przyszedł do seminarium w diecezji Łowickiej, zaś w sosnowieckiej był tylko jeden kandydat. Mało chętnych (4) było w gliwickiej, drohiczyńskiej i częstochowskiej, szczecińskiej i sandomierskiej, po trzech kandydatów do kapłaństwa zgłosiło się do seminarium w diecezji olsztyńskiej i kieleckiej.
Wśród męskich instytutów życia konsekrowanego największym zainteresowaniem wśród młodych Polaków cieszyli się salezjanie gdzie, do których zgłosiło się 21 kandydatów i dominikanie gdzie było 17 chętnych do postulatu. Nieco większym niż w latach ubiegłych zainteresowaniem cieszyli się natomiast kapucyni (16), Pallotyni (14), Paulini (13) i Michalici (12).
Jeśli chodzi o zgromadzenia żeńskie czynne to obecnie w kraju jest ponad 17,5 tys. sióstr w 105 instytutach. W roku ubiegłym do postulatu zgłosiło się 173 kandydatki zaś formację w nowicjacie kontynuują 203 kobiety.
W Polsce są 83 żeńskie klasztory kontemplacyjne należące do 13 rodzin zakonnych w który żyje 1330 mniszki, w tym najwięcej jest: Karmelitanek (28 domów), Bernardynek (9 domów) oraz Klarysek od Wieczystej Adoracji (8 domów). Ogólna liczba sióstr z roku na rok systematycznie maleje. Statystyczna mniszka w Polsce w roku 2018 ma 55,5 lat.
Specjalnie na 56. Tydzień Modlitw o Powołania Krajowa Rada Duszpasterstwa Powołań (KRDP) wydała materiały duszpasterskie w formie teczki, która trafiły do wszystkich parafii w Polsce. Zawierają one zeszyty dla katechetów i opiekunów ministrantów, oraz propozycje homilii i nabożeństw.
Zgromadzeniem, którego charyzmatem jest troska o osoby powołane jest założony przez bł. Jakuba Alberione w roku 1959 Instytut Królowej Apostołów dla powołań, Siostry Królowej Apostołów. Poprzez modlitwę oraz posługę zwłaszcza wśród młodzieży szukającej sensu życia i własnego miejsca szczególną troską obejmują powołania do kapłaństwa i różnych form życia konsekrowanego w Kościele.
Siostry wydają czasopisma, płyty, rozpowszechniają materiały o tematyce powołaniowej, prowadzą również centra powołaniowe, organizują dni skupienia, rekolekcje, wystawy, konferencje. Swoje domy mają obecnie we Włoszech, w Polsce oraz w Brazylii.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.