Wbrew temu, co się może wydawać, powołań do służby w Kościele nie jest mało – powiedział KAI Delegat KEP ds. Powołań, bp Marek Solarczyk. Dodał, że potrzebujemy otwartości na prowadzenie przez Ducha Świętego i Jego stwórcze działanie.
Według danych statystycznych opublikowanych we wrześniu 2018 r., najwięcej kandydatów zgłosiło się do Wyższego Seminarium Duchownego w Diecezji Tarnowskiej i Archidiecezji Warszawskiej - po 20. Drugie miejsce zajął Wrocław, gdzie zgłosiło się 19 młodych mężczyzn. Nikt natomiast np. nie przyszedł do seminarium w diecezji Łowickiej, zaś w sosnowieckiej był tylko jeden kandydat. Mało chętnych (4) było w gliwickiej, drohiczyńskiej i częstochowskiej, szczecińskiej i sandomierskiej, po trzech kandydatów do kapłaństwa zgłosiło się do seminarium w diecezji olsztyńskiej i kieleckiej.
Wśród męskich instytutów życia konsekrowanego największym zainteresowaniem wśród młodych Polaków cieszyli się salezjanie gdzie, do których zgłosiło się 21 kandydatów i dominikanie gdzie było 17 chętnych do postulatu. Nieco większym niż w latach ubiegłych zainteresowaniem cieszyli się natomiast kapucyni (16), Pallotyni (14), Paulini (13) i Michalici (12).
Jeśli chodzi o zgromadzenia żeńskie czynne to obecnie w kraju jest ponad 17,5 tys. sióstr w 105 instytutach. W roku ubiegłym do postulatu zgłosiło się 173 kandydatki zaś formację w nowicjacie kontynuują 203 kobiety.
W Polsce są 83 żeńskie klasztory kontemplacyjne należące do 13 rodzin zakonnych w który żyje 1330 mniszki, w tym najwięcej jest: Karmelitanek (28 domów), Bernardynek (9 domów) oraz Klarysek od Wieczystej Adoracji (8 domów). Ogólna liczba sióstr z roku na rok systematycznie maleje. Statystyczna mniszka w Polsce w roku 2018 ma 55,5 lat.
Specjalnie na 56. Tydzień Modlitw o Powołania Krajowa Rada Duszpasterstwa Powołań (KRDP) wydała materiały duszpasterskie w formie teczki, która trafiły do wszystkich parafii w Polsce. Zawierają one zeszyty dla katechetów i opiekunów ministrantów, oraz propozycje homilii i nabożeństw.
Zgromadzeniem, którego charyzmatem jest troska o osoby powołane jest założony przez bł. Jakuba Alberione w roku 1959 Instytut Królowej Apostołów dla powołań, Siostry Królowej Apostołów. Poprzez modlitwę oraz posługę zwłaszcza wśród młodzieży szukającej sensu życia i własnego miejsca szczególną troską obejmują powołania do kapłaństwa i różnych form życia konsekrowanego w Kościele.
Siostry wydają czasopisma, płyty, rozpowszechniają materiały o tematyce powołaniowej, prowadzą również centra powołaniowe, organizują dni skupienia, rekolekcje, wystawy, konferencje. Swoje domy mają obecnie we Włoszech, w Polsce oraz w Brazylii.
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.