Sądownictwo Stanów Zjednoczonych nie jest uprawnione, by pozywać przed trybunał najwyższych zwierzchników Watykanu – uważa rządowa adwokatura tego kraju.
Tę opinię, zasadniczo zbieżną ze stanowiskiem adwokata Stolicy Apostolskiej w USA, Jeffreya Leny, wyraziła ona w dokumencie złożonym w Sądzie Najwyższym Stanów Zjednoczonych. Wiąże się to z rozpatrywaną w nim sentencją trybunału apelacyjnego stanu Oregon w sprawie odpowiedzialności Watykanu za przypadki pedofilii księży.
Amerykańskie ustawodawstwo nie przewiduje wytaczania spraw sądowych obcym państwom, jako objętym immunitetem dyplomatycznym. Jednym z wyjątków od tej reguły są przestępstwa popełnione przez pracowników takich państw, związane z ich zatrudnieniem. Na to właśnie powołali się adwokaci ofiar pedofilii księży. Trybunał stanu Oregon przyznał im rację, uznając, że mogą żądać od najwyższych zwierzchników Watykanu odszkodowań i składania zeznań przed sądem. By jednak takie przestępstwa były wyjęte spod immunitetu, trzeba by udowodnić, że wiązały się z „celami zatrudnienia”. To zaś w przypadku księży pedofilów nie zachodzi – uważa adwokatura rządu prezydenta Obamy. Jej dokument złożony w Sądzie Najwyższym w Waszyngtonie podpisał zastępca naczelnego prokuratora odwoławczego USA, Neal Kumar Katyal.
Unieważnianie wyborów, plany wyłączania mediów społecznościowych, lekceważenie wyborców...
Prezydent po rozmowie z sekretarzem obrony Stanów Zjednoczonych Petem Hegsethem.
Minister Kosiniak-Kamysz: Sojusz polsko-amerykański nigdy nie był tak silny jak teraz.
Trzeba zakończyć tę wojnę - mówił też o sytuacji na Ukrainie.
Trump: Rosja od dawna mówiła, że nie pozwoli na Ukrainę w NATO, ja chcę tylko zakończenia wojny.
Armia Krajowa była najlepiej zorganizowanym podziemnym wojskiem w okupowanej Europie.