Świadectwo Księdza Jerzego

Niech przemawia do nas świadectwo Księdza Jerzego – proszą biskupi w liście pasterskim. Będzie on odczytywany w najbliższą niedzielę, 30 maja – tydzień przed mającą się odbyć 6 czerwca w Warszawie beatyfikacją ks. Popiełuszki.

Ks. Jerzy Popiełuszko po 25 latach od śmierci zostanie wyniesiony na ołtarze jako męczennik za wiarę. „Zadania, które Ksiądz Jerzy podejmował z poczuciem, że nie może postępować inaczej, wymagały heroicznych decyzji” – podkreślają biskupi w liście pasterskim, który będzie odczytywany w kościołach tydzień przed beatyfikacją. Piszą również, że świadectwo ks. Jerzego jest dziś bardzo aktualne. „Dziś także przecież trzeba stanowczo stawać w obronie prawdy, godności człowieka oraz ewangelicznych wartości. Dziś także trzeba w Polsce jednoczyć ludzi wokół spraw najważniejszych. Trzeba uwalniać się od nienawiści i budowania murów, które dzielą, a zło dobrem zwyciężać” - czytamy. Ks. Jerzy poprzez świadectwo własnego życia pokazał, że autentycznie przeżywana wiara rodzi postawę zatroskania o dobro innych ludzi. Jak piszą biskupi, stał się „swego rodzaju patronem sprawiedliwości społecznej w naszym kraju”.

Biskupi dziękują matce ks. Jerzego - Mariannie Popiełuszko - za niezłomnego kapłana-męczennika, którego wychowała. „Nadzieja, którą Ksiądz Jerzy pokładał w Bogu, zaowocowała miłością heroiczną. Chociaż jego posługiwanie kapłańskie przypadło na czas wielkiego ucisku, pozostał on wierny swemu powołaniu i wytrwale służył Bogu i człowiekowi” – piszą biskupi.

Ks. Jerzy Popiełuszko przeżył zaledwie 37 lat i tylko 12 lat pełnił kapłańską służbę. Biskupi przybliżają jego życie. Zaznaczają, że zażyłość z Bogiem, była dla ks. Jerzego najważniejsza od najmłodszych lat. Przyczyniła się do tego wyniesiona z domu rodzinnego głęboka wiara. „Od najmłodszych lat Eucharystia stanowiła w naturalny sposób centrum jego życia. By codziennie służyć do Mszy Świętej, wychodził z domu do szkoły godzinę wcześniej niż inne dzieci. Nie uważał tego za poświęcenie, lecz traktował jako łaskę” – czytamy. Po maturze wstąpił do seminarium duchownego w Warszawie, na dwa lata został przymusowo wcielony do wojska. 28 maja 1972 r. przyjął święcenia kapłańskie z rąk kard. Stefana Wyszyńskiego. „Miał świadomość, że posługa kapłańska jest przedłużeniem zbawczej misji Jezusa Chrystusa. Starał się być zawsze tam, «gdzie są ludzie najbardziej potrzebujący, krzywdzeni, poniewierani w swojej ludzkiej godności». Wyczuwał, gdzie szukać takich ludzi” – podkreślają biskupi.

W sierpniu 1980 r. został posłany przez kard. Wyszyńskiego, by odprawić Mszę Świętą dla strajkujących w Hucie „Warszawa”. Po wprowadzeniu stanu wojennego, zaczął odprawiać w kościele pw. św. Stanisława Kostki w Warszawie Msze za Ojczyznę. „Jego głos docierał do licznych zakątków kraju. W spokojnych i rzeczowych kazaniach bronił godności człowieka i godności narodu, a przede wszystkim wzywał do dawania chrześcijańskiego świadectwa w trudnej i bolesnej rzeczywistości” – czytamy.

Biskupi wskazują na wyraźną cechę duszpasterstwa ks. Jerzego - starał się być blisko ludzi. „Urzekał prostotą i ciepłem zarówno wtedy, gdy sprawował sakramenty święte, jak również wtedy, gdy chodził na procesy polityczne aresztowanych, organizował opiekę nad ich rodzinami, pomagał pokonywać strach” – piszą biskupi.

Przypominają słowa, którymi ks. Popiełuszko się kierował, mówiące, że „jesteśmy powołani do świadczenia o prawdzie w swoim życiu”. W czasie ostatnich rozważań różańcowych prowadzonych w Bydgoszczy 19 października 1984 r. mówił z kolei, że „życie trzeba godnie przeżyć, bo jest tylko jedno”. W drodze powrotnej do Warszawy, niedaleko miejscowości Górsk, został zatrzymany. Ks. Popiełuszko był bity do nieprzytomności, jego ciało wrzucono do Wisły.

„Niech dzień beatyfikacji Księdza Jerzego stanie się wielkim świętem dla całej naszej Ojczyzny” – zachęcają biskupi. Ks. Jerzy Popiełuszko zostanie beatyfikowany 6 czerwca 2010 roku, jako męczennik za wiarę. Uroczystość beatyfikacyjna rozpocznie się w Warszawie na Placu Piłsudskiego. Przewodniczyć jej będzie abp Angelo Amato, prefekt Kongregacji ds. Beatyfikacji i Kanonizacji. Po niej Traktem Królewskim ruszy procesja z relikwiami nowego beatyfikowanego do Świątyni Opatrzności Bożej w warszawskim Wilanowie.

W tym dniu w parafiach w całym kraju będą zbierane ofiary na rzecz Świątyni Opatrzności. „Jest to wotum narodu za wielkie dzieła Boże. Również za dar życia, powołania i posługi Księdza Jerzego Popiełuszki, męczennika za wiarę i godność człowieka” – czytamy w liście biskupów.

Proces beatyfikacyjny ks. Jerzego Popiełuszki na etapie diecezjalnym rozpoczął się 8 lutego 1997 r. i trwał cztery lata. 3 maja 2001 r. w Watykanie rozpoczął się drugi etap procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożego Ks. Jerzego Popiełuszki. Postulatorem był ks. dr. hab. Zbigniew Kiernikowski - rektor Papieskiego Instytutu Polskiego w Rzymie, a po jego nominacji na biskupa siedleckiego funkcję tę przejął ks. dr Tomasz Kaczmarek. 19 grudnia 2009 r. papież Benedykt XVI podpisał dekret o męczeństwie ks. Jerzego Popiełuszki, co otworzyło drogę do beatyfikacji. Została ona wyznaczona na niedzielę 6 czerwca 2010 r.

List przed beatyfikacją ks. Jerzego nie jest pierwszym dokumentem Episkopatu poświęconym duchownemu. Po męczeńskiej śmierci ks. Popiełuszki, w grudniu 1984 r., biskupi pisali w słowie pasterskim z Jasnej Góry: „Jesteśmy ciągle wstrząśnięci tą zbrodnią. W czasie rekolekcji modliliśmy się za śp. ks. Jerzego, jego rodziców i rodzinę, tych, którym ofiarnie służył, a także za tych, którzy go prześladowali. Prosiliśmy Boga o to, aby śmierć bohaterskiego kapłana wydała błogosławione owoce, a zwłaszcza żeby chrześcijańska zasada – «zło dobrem zwyciężaj» – którą ksiądz Jerzy zawsze głosił, zapanowała na polskiej ziemi i aby zniknęły mechanizmy, które doprowadziły do tej zbrodni”. O śmierci ks. Popiełuszki i jej wymiarach społeczno-moralnych biskupi rozmawiali wcześniej podczas obrad Rady Głównej Episkopatu, 21 listopada 1984 r.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
6°C Piątek
noc
3°C Piątek
rano
10°C Piątek
dzień
10°C Piątek
wieczór
wiecej »