Marynarka Wojenna weźmie udział w obchodach 70. rocznicy bitwy o Narwik w Norwegii. Uroczystości odbędą się w czwartek i piątek w Narwiku oraz na wodach fiordu Rombakken.
Jak poinformował w środę kpt. mar. Grzegorz Łyko z biura prasowego Marynarki Wojennej, na obchodach rocznicy będą m.in. szefowie szkolenia i oddziału wychowawczego MW oraz Orkiestra i Kompania Reprezentacyjna. W polskiej delegacji znajdzie się również pięciu kombatantów uczestników bitwy oraz przedstawiciele 21 Brygady Strzelców Podhalańskich.
Zorganizowane przez Norwegię obchody podzielono na dwie części.
Czwartek będzie tzw. Dniem Polskim poświęconym uczczeniu pamięci zatopionego podczas bitwy niszczyciela ORP "Grom". Na cmentarzu wojennym Hakvik odczytany zostanie apel poległych. Następnie, uczestnicy uroczystości na okręcie straży przybrzeżnej Norwegii popłyną do fiordu Rombakken, gdzie zatopiony został polski okręt. Tam złożone zostaną kwiaty i hołd załodze "Gromu".
W piątek zaplanowano natomiast oficjalne, międzynarodowe obchody 70. rocznicy bitwy o Narwik. W ich ramach odbędzie się m.in. przemarsz pododdziałów wojska oraz uroczysty obiad wydany przez organizatorów.
Bitwa o port Narwik między siłami niemieckimi a aliantami rozegrała się między 9 kwietnia a 8 czerwca 1940 r. podczas hitlerowskiej inwazji na Norwegię.
W walce uczestniczyły polskie niszczyciele ORP "Błyskawica", ORP "Burza" i ORP "Grom", wchodzące w skład floty brytyjskiej. Patrolowały one fiordy i ostrzeliwały pozycje niemieckie. 4 maja 1940 roku "Grom" został zbombardowany i zatopiony przez niemiecki samolot. Zginęło 59 marynarzy. W bitwie o Narwik uczestniczyli także żołnierze Samodzielnej Brygady Strzelców Podhalańskich, a jako transportowce wykorzystywane były polskie statki "Chrobry", "Batory" i "Sobieski".
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.