Tort na urodziny papieża. Noc Muzeów przy Świątyni Opatrzności Bożej

W Noc Muzeów można było wejść na powstającą ekspozycję Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Otwarcie muzeum w kopule Świątyni Opatrzności Bożej zaplanowano na jesień.

Chciałabym zobaczyć od środka muzeum, czy będzie tak piękne, jak Świątynia Opatrzności. I cieszę się, że przyjechałam tu akurat w dniu urodzin papieża. Przy jego relikwiach modliłam się za Kościół i Polskę - mówi Stanisława Marczak, która na Noc Muzeów przyjechała do Wilanowa z 10-letnią wnuczką Marysią.

Noc w Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego

GOŚĆ NIEDZIELNY DODANE 19.05.2019 AKTUALIZACJA 19.05.2019

Noc w Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego

​W Noc Muzeów drzwi zwiedzającym uchyliło Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Można było zobaczyć powstającą ekspozycję, której otwarcie zaplanowano na jesień, a także spróbować tortu na 99. urodziny papieża Polaka.

więcej »

Specjalnie na tę noc przed muzeum stanęła replika "garbuska" Karola Wojtyły, czyli seledynowe M-20 z warszawskiego FSO. Biskup kupił je w 1958 r. i korzystał z niego przez 16 lat. Model samochodu z drewnianych elementów dzieci wraz z rodzicami budowały podczas edukacyjnych warsztacie w budynku dawnej kaplicy, nieopodal świątyni. Replika samochodu trafiła do warszawskiego muzeum w ubiegłym roku.

Długa kolejka, która ustawiła się przed wejściem do muzeum posuwała się powoli, bo windą do pierścienia okalającego kopułę wjeżdżano grupami. Ze względu na wciąż toczące się prace, do placówki mieszczącej się 26 metrów nad ziemią wpuszczano tylko młodzież i dorosłych. 

Wiele pomieszczeń jest jeszcze w stanie surowym. Na podłodze wciąż leży jeszcze tylko betonowa wylewka, na ścianach dopiero powstają drewniane konstrukcje. To, jak niebawem będzie wyglądało wnętrze muzeum, zaprezentowano na planszach umieszczonych w poszczególnych salach.

Najmłodsi nie mogli się już doczekać tortu na urodziny Jana Pawła II.   Joanna Jureczko-Wilk /Foto Gość Najmłodsi nie mogli się już doczekać tortu na urodziny Jana Pawła II.

Przedsmak opowieści o dwóch wielkich Polakach można było zobaczyć w sali poświęconej młodości Karola Wojtyły, gdzie pokazano jego zdjęcia i aparat fotograficzny z krakowskiego atelier, którym wykonano znaną portretową fotografię młodego Karola.

W jednej z sal udostępnionych na Noc Muzeów goście zobaczyli ozdobną kapę, którą św. Jan Paweł II miał na ramionach podczas inauguracji obchodów Wielkiego Jubileuszu Roku 2000. W kolejnej zaprezentowano cykl obrazów "Dekalog" Stefana Gierowskiego, najwybitniejszego przedstawiciela polskiej awangardy.

Wrażenie robi olbrzymia, drewniana łódź, wypełniająca wnętrze jednej z sal. Podczas Nocy Muzeów można było w niej usłyszeć fragmenty papieskich homilii, a Grzegorz Polak, kierownik Działu Muzealnego, mówił o pontyfikacie Jana Pawła II, który przypadł na niełatwe czasy dla świata i Kościoła.

«« | « | 1 | 2 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  31 1 2 3 4 5 6
  14°C Środa
  noc
  11°C Środa
  rano
  18°C Środa
  dzień
  19°C Środa
  wieczór
  wiecej »