Woda wraca do Sandomierza

W piątek wczesnym popołudniem Wisła w Sandomierzu (Świętokrzyskie) powinna osiągnąć najwyższy spodziewany poziom. Według prognoz stan alarmowy na rzece może być przekroczony o ponad półtora metra.

"Rano poziom wody w rzece w Sandomierzu wynosił 6,9 metra i w ciągu trzech godzin przybyło 19 centymetrów. Poziom wody powinien wzrosnąć maksymalnie do ok. 7,7 metra. To nieco więcej, niż zakładaliśmy wcześniej" - poinformował PAP dyżurny Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody Świętokrzyskiego

Według danych centrum, fala kulminacyjna na Wiśle przepływająca przez województwo świętokrzyskie wydłuża się.

W nocy w Sandomierzu od strony ujścia do Wisły Trześniówki (na terenie woj. podkarpackiego), podtopionych zostało kilka ulic prawobrzeżnej części miasta. W czwartek wieczorem burmistrz zarządził ewakuację - na opuszczeni domów zdecydowały się trzy osoby.

Jak powiedział PAP rzecznik sandomierskich strażaków Bogusław Karbowniczek, ze względu na wlewającą się wodę w nocy ewakuowano grupy strażaków wypompowujących wodne zastoiska powstałe po pierwszej powodzi, m. in. z ulicy Wielowiejskiej.

Do akcji umacniania wałów w Sandomierzu mają przybyć dodatkowe jednostki strażackie.

Prawobrzeżnej części miasta zagraża woda nie tylko od strony Trześniówki, ale również Wisła w Koćmierzowie - tu od środy budowano specjalną opaskę na wale. Zabezpieczenie ma ochronić okoliczne dzielnice Sandomierza przed ponownym zalaniem.

Także w okolicy Połańca, po przerwaniu wału w Rybitwach, podtopionych zostało 65 gospodarstw oraz pola uprawne. Część mieszkańców ostrzegana przed zagrożeniem opuściła zagrożone tereny.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  21°C Niedziela
  rano
  30°C Niedziela
  dzień
  31°C Niedziela
  wieczór
  26°C Poniedziałek
  noc
  wiecej »