Ostre słowa pod adresem Turcji skierował w obecności Benedykta XVI zwierzchnik prawosławia na Cyprze arcybiskup Chryzostom II. Witając papieża podczas pielgrzymki, mówił o "barbarzyńskiej inwazji" tureckiej i apelował o pomoc w rozwiązaniu sytuacji.
Przed spotkaniem ekumenicznym na terenie wykopalisk archeologicznych w Pafos, gdzie znajduje się mały kościół Agia Kiriaki z XIII wieku, abp Chryzostom zaapelował do Benedykta XVI o pomoc w rozwiązaniu kwestii podzielonej wyspy.
"Cypr i jego Kościół przeżywają najtrudniejszy moment historyczny. Turcja dokonała barbarzyńskiej inwazji na 37 procent naszej ojczyzny i zbrojnie przejęła władzę" - oświadczył zwierzchnik prawosławia na Cyprze. Zarzucił władzom w Ankarze, że "zrealizowały plan zniszczenia narodu".
"Dziedzictwo kulturalne zostało bezlitośnie zrabowane, a wszystkie dzieła sztuki chrześcijańskiej są sprzedawane i niszczone przez przemytników" - mówił.
Turcy "chcą, żeby ze strefy Cypru pod militarną okupacją zniknęło wszystko, co jest greckie czy chrześcijańskie" - powiedział arcybiskup Chryzostom.
Położył w swym przemówieniu nacisk na cierpienie narodu cypryjskiego i poprosił papieża o "aktywną współpracę", zwłaszcza w dziedzinie ochrony zabytków sakralnych i całego dziedzictwa kulturowego.
Benedykt XVI w swym przemówieniu nie odniósł się do słów arcybiskupa, a przesłanie skoncentrował na potrzebie dialogu ekumenicznego. Apel o dialog wystosował - podkreśla się - w miejscu pełnym symboli. To właśnie do Pafos w 45 roku przybył święty Paweł, by głosić słowo Chrystusa.
Tekst papieskiego przemówienia
Jak zauważa Radio Watykańskie, hierarcha znany jest ze swego ekumenicznego nastawienia. To z jego inicjatywy tamtejszy synod prawosławny zaaprobował przyjęcie Benedykta XVI, a głosy greckich radykałów przeciwnych pielgrzymce zostały zmarginalizowane. Abp Chryzostom gotów jest też mediować na rzecz ekumenicznego zbliżenia na linii Moskwa-Watykan.
„Nasz Kościół ma doskonałe relacje zarówno z Cerkwią rosyjską, jak i z Watykanem – powiedział Radiu Watykańskiemu abp Chryzostom. – Chciałbym przypomnieć, że dwa lata temu odwiedziłem Moskwę i spotkałem się z ówczesnym patriarchą Aleksym. Chciałem wówczas poruszyć m.in. kwestię polepszenia stosunków między Cerkwią rosyjską i Watykanem. Patriarcha nie chciał jednak rozmawiać na ten temat, uważając go za przedwczesny. Obecnie, gdy jest nowy patriarcha, mogę zaproponować moje pośrednictwo, o ile zostanę o taką pomoc poproszony”.
W przemówieniu na powitanie papieża prawosławny hierarcha ani słowem nie wspomniał jednak o kwestiach ekumenicznych. Większość przemówienia poświęcił sytuacji wyspy po inwazji tureckiej w 1974 r.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Waszyngton zaoferował pomoc w usuwaniu szkód i ustalaniu okoliczności ataku.