Warszawskie "dziękuję" poleciało do nieba

Mieszkańcy stolicy zgromadzeni przed Świątynią Opatrzności Bożej wysłali do nieba, z okazji obchodzonego 6 czerwca III Dnia Dziękczynienia, błękitne baloniki z napisem „dziękuję”.

Warszawskie "dziękuję" poleciało do nieba   JK Po transmisji Mszy św. z Placu Piłsudskiego, przed Świątynią Opatrzności Bożej rozpoczął się Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej, który prowadzą Robert Friedrich i Ewelina Kopic. Zgromadziło się na nim kilkaset osób. Powstało także miasteczko zabaw dla najmłodszych.

Na scenie występują m.in. Maleo Reggae Rockers, Magda Anioł, Viola Brzezińska, Antonina Krzysztoń, Jacek Wąsowski, Robert Ruszczak i Tomek Kamiński, którego występ przerwało wysłanie do nieba błękitnych baloników z napisem „www.dziekuje.pl”, nawiązujący do strony internetowej Dnia Dziękczynienia.

Wysłanie baloników do nieba poprzedziło krótkie wprowadzenie Piotra Gawła, prezesa Zarządu Centrum Opatrzności Bożej oraz ks. Krzysztofa Mindewicza, proboszcza parafii Opatrzności Bożej. Gaweł zachęcał warszawiaków do wypowiedzenia osobistego „dziękuję” Bogu za całe dobro trwającego roku oraz za m.in. rodzinę i przyjaciół.

Do Wilanowa wciąż napływają kolejne grupy osób, które wcześniej uczestniczyły w uroczystościach beatyfikacyjnych ks. Popiełuszki. Na placu przed Świątynią Opatrzności Bożej będą oczekiwać na przybycie procesji z relikwiami beatyfikowanego dziś kapelana ludzi pracy. Procesja wyruszyła z Placu Piłsudskiego i ulicami stolicy zmierza na Pola Wilanowskie.

Relikwie umieszczone są w relikwiarzu w kształcie szkatuły. Towarzyszy im obraz beatyfikacyjny ks. Popiełuszki, który namalował lubelski artysta Zbigniew Kotyłło.

Na poszczególnych odcinkach procesji relikwie i obraz beatyfikacyjny będą niesione przez przedstawicieli różnych środowisk oraz parafii, znajdujących się na trasie procesji. Grać będą orkiestry reprezentacyjne Wojska Polskiego, Straży Pożarnej, Policji i Ochotniczej Straży Pożarnej z Nadarzyna. Pierwszy odcinek prowadzić będzie bp Piotr Jarecki, drugi – bp Tadeusz Pikus, a ostatni – abp Kazimierz Nycz, metropolita warszawski.

Procesja dotrze na Pola Wilanowskie po godz. 18, gdzie zakończy się nabożeństwem przed Świątynią i wprowadzeniem relikwii do Panteonu Wielkich Polaków. Podczas 20-minutowego nabożeństwa zostanie odśpiewana pieśń „Kto wierzy, żyje na wieki”, „Święta Boża Opatrzności” i odmówiony zostanie „Akt Dziękczynienia i Zawierzenia”.

Dzień Dziękczynienia obchodzony jest od 2008 r. z inicjatywy metropolity warszawskiego abp. Kazimierza Nycza. Przypada w pierwszą niedzielę czerwca. Ustanowione zostało na terenie archidiecezji warszawskiej, ale w jego obchody włączają się również inne diecezje w Polsce.

Jego ideą jest to, aby Polacy umieli coraz bardziej dostrzegać dobro, jakie otrzymują i aby uczyli się za nie dziękować - zarówno Bogu, jak i sobie nawzajem - jako naród i społeczność, ale także w wymiarze indywidualnym.

Obchody Dnia Dziękczynienia odbywają się na Polach Wilanowskich w Warszawie, przy Świątyni Opatrzności Bożej. Wznoszona tam świątynia to wotum dziękczynne za wszystkie łaski, jakich Boża Opatrzność udzieliła Polsce. Wotum to przyobiecane zostało już przez Sejm Czteroletni w 1791 r. - w podzięce za uchwalenie Konstytucji 3 Maja.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
16°C Wtorek
rano
25°C Wtorek
dzień
26°C Wtorek
wieczór
18°C Środa
noc
wiecej »