Miliony osób skorzystają z nowego systemu elektronicznej wymiany informacji (EESSI), który ma ułatwić współpracę między blisko 15 tys. instytucji zabezpieczenia społecznego z 32 krajów UE/EFTA - poinformowała PAP Maria Kuźniar z Biura Prasowego ZUS.
EESSI to Elektroniczna Wymiana Informacji dotyczących Zabezpieczenia Społecznego (ang. Electronic Exchange of Social Security Information). Dotychczas przekazywanie informacji i dokumentów odbywało się głównie papierowo i wymagało żmudnego tłumaczenia dokumentacji, więc postępowania trwały dość długo. Dzięki EESSI procedura ma ulec skróceniu.
Kuźniar podkreśliła, że ZUS wdrożył EESSI 1 lipca i jest tym samym jedną z pierwszych w Europie instytucji gotowych do wymiany informacji za pomocą tego systemu.
Jak wyjaśniła, elektroniczna wymiana informacji obejmuje dane niezbędne m.in. do rozstrzygania przynależności do systemu zabezpieczenia społecznego - w związku z zasadą, że podlega się systemowi tylko w jednym państwie - ale także przyznawania i wypłaty świadczeń międzynarodowych: emerytur, rent, zasiłków i odszkodowań, jak również dochodzenia należności z tytułu nieopłaconych składek i nadpłaconych świadczeń w innych państwach UE.
"EESSI to prawdziwa rewolucja, która przenosi komunikację między europejskimi instytucjami publicznymi z dziewiętnastego do dwudziestego pierwszego wieku, do świata łączności elektronicznej. To ogromny krok naprzód, który przyspieszy weryfikację uprawnień i wypłatę świadczeń" - uważa prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.
System EESSI ma użytkować ok. 100 tys. pracowników instytucji zabezpieczenia społecznego z całej UE. Na zmianach mają skorzystać miliony Europejczyków. Komisja Europejska szacuje, że obecnie nawet 17 mln obywateli państw UE mieszka w innym państwie członkowskim niż kraj pochodzenia, a około 2 mln osób pracuje lub studiuje w jednym kraju, mieszkając w innym.
Kuźniar zwróciła uwagę, że nowy system to ogromne wyzwanie - co roku wszystkie instytucje zabezpieczenia społecznego w państwach UE/EFTA wymieniają się nawet 900 milionami komunikatów. Szacuje się, że ZUS w ramach systemu elektronicznej wymiany informacji rocznie otrzyma ponad 119 tys. i wyśle około 1,14 mln dokumentów.
Dlatego - jak zaznaczyła Kuźniar - przez dwa ostatnie lata ZUS intensywnie przygotowywał się do uruchomienia tego systemu. Podkreśliła, że modyfikacja systemu informatycznego ZUS na potrzeby komunikacji z EESSI była z technicznego punktu widzenia największa w historii, najbardziej rozległa i skomplikowana. Żaden inny projekt nie wymagał dotąd tak znacznej przebudowy tego systemu.
Już 1 lipca ZUS otrzymał i wysłał kilkadziesiąt komunikatów w ramach EESSI.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.