240 tys. elektronicznych kopii stron dokumentów stanu cywilnego pochodzących z dziesięciu warszawskich parafii rzymskokatolickich, m.in. akty urodzeń, zawarcia małżeństw i zgonów, udostępniono na stronie portalu "Szukaj w archiwach".
Strona www.szukajwarchiwach.pl została uruchomiona w listopadzie ubiegłego roku przez Naczelną Dyrekcję Archiwów Państwowych, Narodowe Archiwum Cyfrowe i resort kultury.
Użytkownicy mogą pod tym adresem przeszukiwać informacje o zbiorach, oglądać skany niektórych archiwaliów z Archiwów Państwowych m.st. Warszawy, Lublina (wraz z oddziałami w Chełmie, Kraśniku i Radzyniu Podlaskim) oraz Poznania (wraz z regionalnymi oddziałami w Koninie, Pile i Gnieźnie). Docelowo w systemie mają się znaleźć materiały ze wszystkich archiwów państwowych.
"W czerwcu tego roku na stronie portalu udostępniliśmy prawie 240 tys. elektronicznych kopii stron akt stanu cywilnego, pochodzących z 10 warszawskich parafii rzymskokatolickich" - poinformował w środę w Warszawie dyrektor Archiwum Państwowego m.st. Warszawy Ryszard Wojtkowski.
Jak uściślił, udostępnione w internecie akta pochodzą z parafii: św. Barbary, św. Michała, Przemienienia Pańskiego, Św. Krzyża, św. Andrzeja, Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny, św. Jana Chrzciciela, Św. Trójcy, Narodzenia NMP oraz Wszystkich Świętych.
Archiwum Państwowe m.st. Warszawy i Narodowe Archiwum Cyfrowe prowadzą prace nad udostępnieniem warszawskich akt stanu cywilnego w internecie od początku 2010 roku. "Oznacza to bowiem lepszy dostęp do dokumentów będących podstawą do prowadzenia poszukiwań genealogicznych, a w konsekwencji ułatwienie wszystkim zainteresowanym prowadzenia samodzielnych badań w tej dziedzinie" - mówił Wojtkowski.
Z archiwalnych danych wynika, że w 2009 r. badania genealogiczne były drugim - po naukowym - celem odwiedzin archiwów państwowych. "Tylko w 2009 r. w pracowni naukowej Archiwum Państwowego m.st. Warszawy odnotowano ponad 4600 odwiedzin, których celem były badania genealogiczne" - mówił Wojtkowski.
Jak zapowiedział, wykład na temat poszukiwań genealogicznych oraz prezentacja portalu "Szukaj w archiwach" dla publiczności odbędzie się w sobotę 19 czerwca podczas Pikniku Archiwalnego w Pałacu Staszica w Warszawie.
Portal "Szukaj w archiwach" został uruchomiony w ramach projektu, który nosi roboczą nazwę Zintegrowany System Informacji Archiwalnej "ZoSIA". Został on zainicjowany w 2007 roku przez naczelnego dyrektora Archiwów Państwowych dr Sławomira Radonia. Celem projektu jest udostępnienie w internecie kompletnych zbiorów archiwów państwowych.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.