Kukiz'15 i PSL podpisały w czwartek porozumienie programowe o współpracy w wyborach do Sejmu. Budujemy racjonalne centrum - oświadczył Władysław Kosiniak-Kamysz; Paweł Kukiz mówił, że jego ruch i ludowcy wspólnie doprowadzą do powstania w Polsce opcji centrowej, która skończy z partyjniactwem.
Lider Kukiz'15 Paweł Kukiz poinformował w czwartek na konferencji prasowej, że jego ruch i PSL w ramach Koalicji Polskiej podpisały porozumienie programowe o współpracy w wyborach do Sejmu. Kandydaci Kukiz'15 wystartują z list komitetu PSL Koalicja Polska.
Paweł Kukiz podkreślił, że porozumienie zawiera trzy pakiety: obywatelski, gospodarczy i antykorupcyjny. Jak mówił - pakiet obywatelski - głosi nadanie wszystkim obywatelom Rzeczpospolitej Polskiej możliwość indywidualnego startu do Sejmu dzięki zmianie ordynacji wyborczej na mieszaną tak, by przynajmniej połowa Sejmu wybierana była w jednomandatowych okręgach wyborczych.
"Umożliwimy również wszystkim obywatelom Rzeczpospolitej głosowanie w wyborach przez internet. Dla zwiększenia obywatelskiej kontroli nad przedstawicielami wprowadzimy możliwość odwołania posła w trakcie kadencji oraz e-konsultacje wszystkich procedowanych ustaw. Senat chcemy przekształcić w izbę samorządową, dokonamy dekoncentracji administracji publicznej, nie tylko w Warszawie powinny być urzędy" - mówił Kukiz.
Jak dodał, "ustanowimy raz w roku dzień referendalny zarówno na szczeblu krajowym jak i samorządowym, a jednocześnie obniżymy próg frekwencyjny przy referendum krajowym do 30 proc. przy obligatoryjności czyli obowiązkowości dostosowania się do jego wyników przez władzę". "A w celu zwiększenia kontroli obywatelskiej nad instytucjami publicznymi wybór Rzecznika Praw Obywatelskich, prokuratora generalnego, KRS oraz sędziów pokoju odbywać się będzie w wyborach powszechnych" - podkreślił Kukiz.
Zaznaczył, że pakiet gospodarczy to przede wszystkim dobrowolność w opłacie składek ZUS przez przedsiębiorców oraz zwolnienie seniorów całkowicie z obowiązku opłacania podatku dochodowego od emerytur i rent. "Będziemy również dążyć do wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski i naszym celem jest 50 procentowy udział OZE, czyli odnawialnych źródeł energii w polskim miksie energetycznym" - zapowiedział lider Kukiz'15
Jeśli chodzi o ostatni pakiet antykorupcyjny to - jak mówił Kukiz - dotyczy on wprowadzenia w życie ustawy antykorupcyjnej autorstwa Kukiz'15, "która zwiększa przejrzystość i jawność życia publicznego i eliminuje z polityki wszystkie osoby skazane za przestępstwa korupcyjne". "Chcemy również odpolitycznić służby antykorupcyjne i wzmocnić system kontroli wewnętrznej w administracji rządowej i samorządowej oraz wzmocnić przepisy ustawy antylobbingowej" - podkreślił lider Kukiz'15.
Kukiz dziękował prezesowi PSL Władysławowi Kosiniakowi-Kamyszowi za to, że te postulaty zostały zaakceptowane. "Bez pieniędzy, bez niczego, bez struktur nie bylibyśmy w stanie zrobić nic. Wspólnie doprowadzimy do tego, że powstanie w Polsce opcja centrowa, która skończy z partyjniactwem i która doprowadzi do budowy prawdziwego społeczeństwa obywatelskiego, gdzie wszyscy żyjemy w zgodzie, gdzie wszyscy naprawdę się szanujemy i gdzie te wszystkie światopoglądy są zepchnięte na trzeci plan, a liczy się przede wszystkim jedno - przyzwoitość" - mówił Kukiz.
Władysław Kosiniak-Kamysz podkreślił, że PSL i Kukiz'15 idą wspólnie do wyborów po to, by "osiągać najlepsze cele". "Budujemy racjonalne centrum. Tą przestrzeń polityczną dla wszystkich którzy podzielają nasze poglądy, wartości z szacunkiem dla tych, którzy są na prawo i na lewo, ale nie może być tak, że Polacy będą wybierać albo starą prawicę, albo nową lewicę, mają też do wyboru pierwszy raz chyba od wielu, wielu lat formacje współpracujące, potrafiące się porozumieć pomimo różnic, które pewnie, kiedyś były bardzo może nawet widoczne" - mówił lider PSL
"Budujemy mosty porozumienia, Koalicja Polska staje się faktem. Łączy nas wspólnota programowa, wspólnota wartości, wspólnota ideałów i chęci walki o nie. To nie jest łatwa droga, nie idziemy drogą na skróty" - podkreślił lider ludowców. "Nie chcemy, żeby Polacy wybierali mniejsze zło, nie chcemy być statystami w PO-PiS-owej walce i wojnie domowej politycznej, która rozgorzała na dobre, niestety, przez te ostatnie cztery lata" - dodał Kosiniak-Kamysz.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.