Dziś kolejny pielgrzymkowy dzień na Jasnej Górze.
O nowe tchnienie Ducha Ożywiciela modlili się w drodze uczestnicy 38. pielgrzymki wrocławskiej. Wśród ich intencji znalazło się zawierzenie organizacji Europejskiego Spotkania Młodych Taizé, które odbędzie się pod koniec roku we Wrocławiu.
Wśród pątników znaleźli się wolontariusze z Libanu i Meksyku, którzy będą przygotowywać ekumeniczne spotkanie młodzieży.
Pielgrzymka to wielka szkoła pokory - podkreślają jej uczestnicy: „Samo to, aby pójść do kogoś poprosić o pomoc w znalezieniu np. kąpieli czy poprosić o miskę wody, to jest dla mnie niesamowite. Nawet jeśli ktoś nam odmawia, że niestety nie może nas przyjąć to bardzo uczy tego, że nie wszystko jest na wyciągnięcie ręki”.
Jak zwykle pielgrzymi przyjmowani są w drodze z wielką życzliwością. „Gospodarze, którzy otwierają swoje domy są niezwykłymi świadkami wiary - zauważyła pani Anna. - Posiłek jest też ważny, ale młodzi ludzie, którzy do was trafiają to widzą, to jest to chyba najpiękniejsze co może być, że człowiek potrafi otworzyć swój dom, poczęstować, użyczyć swojej łazienki, dla młodych ludzi, którzy wchodzą to jest coś pięknego”.
Powodzeniem cieszyły się tzw. grupy tematyczne, tj. młodzieżowa, rodzinna, akademicka, pokutna oraz biblijna. Powstają w miejsce grup terytorialnych, w których elementem łączącym jest przede wszystkim miejsce zamieszkania. To tendencja wielu pielgrzymek.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.