Odpowiedź Kościoła

Ataki, prowokacje... Odpowiedź Kościoła jest nieporadna? Ja tak nie myślę. Widzę sprawę inaczej.

Dla lewicujących mediów Kościół w Polsce, a zwłaszcza jego hierarchowie, stał się ostatnio chłopcem do bicia. Pewnie w ramach strategii manipulacji nazywanej „wskazaniem wspólnego wroga”. Dla niezorientowanych: taktyka ta ma odwrócić uwagę społeczeństwa od tego, co robią używający tej metody. Znana wypowiedź abp Jędraszewskiego ciągle (rzekomo) budzi emocje i ciągle jest w tych mediach komentowana. Te same media ledwie zauważyły (ze sporym opóźnieniem, o ile w ogóle ) i bagatelizują incydent z Poznania, kiedy podczas gejowskiej imprezy jeden z jej uczestników podrzynał gardło lalce z doklejoną twarzą metropolity krakowskiego. Incydent, którym początkowo chwalił się nie tylko sam sprawca, ale organizatorzy imprezy, inną narrację przyjąwszy dopiero, gdy dotarły do niech dość powszechne głosy oburzenia. Mimo to próbuje się eksces tłumaczyć. Choćby na zasadzie, że arcybiskup sam sobie winny; przecież  kto sieje wiatr zbiera burzę. Choć oba „incydenty” są nieporównywalne.

Ja tam delikatnej panienki nie udaję: specjalnie wrażliwy na ostre słowa czy różne hiperbole w dyskusji nie jestem (choć sam staram się unikać takich słów w tym co piszę). Dlatego dziwiłem się swego czasu, że takie oburzenie w tych mediach wywoływało wystawianie „politycznych aktów zgonu” czy wieszanie portretów tych polityków, którzy swego czasu głosowali przeciwko Polsce. Teraz widać, że to zwykła obłuda. Pierwsze nie jest przecież nawoływaniem do zabijania, ale do tego, by na owych polityków już nie głosować. Gdybyśmy tak alergicznie mieli podchodzić do wszystkich zwrotów ze słowem „śmierć” to musielibyśmy ocenzurować nawet listy św. Pawła, często używającego tego słowa na określenie potrzeby radykalnego odcięcia się od zła. Drugie - wieszanie portretów -  przy całej swojej ostrości i niesmaku jaki we mnie budzi, jest jednak tylko przypomnieniem jak w historii Polski karano zdrajców. Karano – zaznaczmy to wyraźnie – wyrokiem takich czy innych trybunałów. Podczas samosądów nikt szubienicy nie buduje, wystarcza sucha gałąź, prawda? Tymczasem podrzynanie gardła jednoznacznie kojarzy się z wzywaniem do samosądów; do użycia przemocy. Dlaczego więc w tym wypadku reakcja lewicujących mediów jest tak powściągliwa?

Tak, to zwykła, obłudna, mentalność Kalego. Stosowana zresztą w tych mediach (i nie tylko tych) od dawna. Pamiętam dyskusję, jaką internauci toczyli przez kilka dni - już z dziesięć lat temu - pod pewnym artykułem o napadzie na księdza. Nawet ją sobie zapisałem. Z początku nie przeszkadzało, że pojawiły się tam szyderstwa z ofiary i twierdzenie, że na pewno sam sobie winien, i że „czarnym” się należy. Dopiero po kilku dniach, kiedy o tolerowaniu takich nienawistnych wobec księży wypowiedzi zrobiło się głośno, dyskusję w całości usunięto.

Co na to mój Kościół? Niektórzy narzekają, że reaguje za słabo albo za późno. Może jest w tym trochę racji. Dla mnie jednak najważniejszą, najmocniejszą i najpiękniejsza odpowiedzią, jaką na tego rodzaju prowokacje daje Kościół, jest to wszystko, co na co dzień w Kościele się dzieje. Ciągle działają parafie, pielgrzymi wędrują do sanktuariów, organizowany jest wakacyjny odpoczynek dzieci i różnorakie rekolekcje dla starszych. Nie przestaje też Kościół prowadzić działalności charytatywnej, tej polegającej na towarzyszeniu w naszym społeczeństwie zmarginalizowanym nie wyłączając. Kościół po prostu robi swoje. I tym sposobem najlepiej przeciwstawia się wszelkim nań atakom.

Bo przecież o to właśnie wrogom Kościoła chodzi: by ze wstydem wycofał się z wszelkiej szerszej niż organizowanie nabożeństw działalności i zaczął przepraszać, że w ogóle jest, że jeszcze istnieje. Tymczasem - przynajmniej na razie - nie udaje się. Tak trzymać!

 

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • skierka
  18.08.2019 18:53
  A wie Pan co teraz robią ci ...no … ci inni , ostatnio byli w Radomsku ,cóż tam robili ? ano PRZYGOTOWYWALI GLEBĘ POD ZASIEW SŁOWA … swojego słowa , ziarno Słowa Bożego na tej glebie nie wyrośnie . Ten objazdowy "latający cyrk Monty Biedronia " OSWAJA wiernych z inną niechrześcijańską rzeczywistością etyczną i robi to … z godnie z zasadami Biblii . To oni stosują WPRAKTYCE BIBLIĘ … nie my .


  Pan zanim zstąpił na ziemię przygotował Drogę przez długi czas ST , my uważamy ,że można posiać ziarni byle jak i byle gdzie ,że samo ziarno wystarczy , jakże się mylimy ….z Biblią jeszcze nikt nie wygrał , nawet teolodzy .


  Głosząc pochwałę ich pracy głoszę pochwałę boskiej metody działania , mądrej , rozpisanej na wiele etapów , cierpliwej i konsekwentnej .


  A ziarno słowa abpa Jędraszewskiego wzeszło gwałtownie , wybujało … ale uschnie bo nie jest zakorzenione w praktyce dnia codziennego , w prawie , wprawie które choć niedoskonałe było przestrzegane przez Mesjasza ,


  "Domagamy się swoich praw" jakich swoich praw ? konstytucja jest w tym względzie prosta , kłamią , tych praw nie ma zapisanych , ale będą … bo są cierpliwi w swej pracy , jak ta kropla drążąca skałę , my swa pracę pasterską 'odwalamy " mocne ? tak , ale czy nieprawdziwe ? co zostanie po ich wykonywanej biblijnie pracy ? przygotowana pod zasiew gleba , co zostanie po słowie abpa ? … zeschły badyl .


  Robotnicy na niwie Pańskiej , gdyby to była moja rola , moje pole to takich niecierpliwych bym nie zatrudnił , aby nie splajtować , najpierw wykonuje się orkę na ugorze , prawem , głęboko , później bronuje a potem dopiero sieje , kto się zna na rolnictwie ? ja tylko tyle co na działce .
 • Kael
  18.08.2019 19:33
  Naprawdę tak łatwo usprawiedliwić akcję z szubienicami? No cóż, widać historia nas nie nauczyła, że bezprawie zaczyna się od słów i "symbolicznych" gestów. Niestety, za nimi idą czyny nadgorliwych. Jak w Białymstoku. A potem ten potok z błogosławieństwem "autorytetów moralnych" trudno zatrzymać. Jak np w Jugosławii prawie 30 lat temu. No ale przecież "naszych" atakują! Że "nasi" kogoś atakują? Pan Redaktor właśnie skomplikowanie i pokrętnie wyjaśnił, że to ... żaden atak. Sami się powiesili, bo tak jakoś "źle dla Polski" zagłosowali. Coraz smutniej czytać takie kometarze na tym portalu.
 • Stanisław_Miłosz
  18.08.2019 21:31
  Coraz mniej rozumiem co się w naszym Kościele nawyprawiało. Znaczy, oodchodzimy od dogmatu miłosierdzia bożego jako prawa człowieka? A dogmatu oddzielenia zbrodmi od zbrodniarza też? Resocjalizować winiśmy zbrodnie, a nie zbrodziarzy (bo niby czemu się ograniczać do oddzielnia skłonności od zboczeńca, trzeba iść na całość)?
 • agnostos
  19.08.2019 21:34
  agnostos
  Panie Macura, kręcisz pan jak twoi biskupi. Lepiej zamilcz i wstydu sobie oszczędź. Ma swoją mierną sofistykę nas nie nabierzesz.
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
-1°C Piątek
rano
3°C Piątek
dzień
3°C Piątek
wieczór
0°C Sobota
noc
wiecej »