USA: Kasowy sukces antyaborcyjnego filmu „Nieplanowane”

„Unplanned”(Nieplanowane) – film o nawróconej aborcjonistce Abby Johnson, która niegdyś kierowała jedną z największych amerykańskich klinik aborcyjnych, bije rekordy popularności w USA. Mimo nieprzychylnego nastawienia dystrybutorów i wielu krytyków filmowych, pełnometrażowa produkcja okazała się nie tylko hitem kasowym, lecz tytuł ten już w pierwszym tygodniu sprzedaży zajmuje pierwsze miejsce wśród filmów DVD oferowanych przez sklep Amazon.

W filmie, który w Polsce zobaczyć będzie można w kinach jesienią tego roku, występuje Ashley Bratcher w roli szefowej teksańskiej filii aborcyjnego giganta Planned Parenthood. Produkcja kosztowała 6 mln dolarów, a po 19 tygodniach wyświetlania jej w 1500 kinach w USA zarobiła prawie 19 mln dolarów. Dochodzą do tego nieobjęte statystyką zyski z pokazów za granicą.

Tymczasem sukces kinowy przełożył się także na sprzedaż filmu w formie DVD. Od ubiegłego tygodnia, kiedy ukazał się w formie wideo, dotąd sprzedano około 225 tys. jego kopii. Można go nabyć też na dysku Blu-ray oraz obejrzeć za pomocą streamingu na Amazon Prime Video.

Film pokazywany jest też w kinach Kanady, Wielkiej Brytanii, Filipin oraz krajach latynoamerykańskich. Planowana jest jego dystrybucja w Pakistanie.

Wyświetlanie go niejednokrotnie napotykało trudności. Największą miało być przyznanie kategorii „R” – stosowanej wobec filmów z obrazami przemocy i seksu – przez stowarzyszenie filmowców Motion Picture Association of America.

Opisana w filmie i książce historia Abby Johnson dowodzi, iż liczne czuwania modlitewne obrońców życia przed klinikami aborcyjnymi mają olbrzymi sens. Bohaterka przeszła niemal wszystkie szczeble kariery w największej proaborcyjnej organizacji na świecie. W pewnym momencie zrezygnowała z pracy i stała się gorącą obrończynią życia. Przełom nastąpił w chwili, gdy na obrazach ultrasonograficznych zobaczyła, jak nienarodzone trzynastotygodniowe dziecko broni się przed aborcją. „Widziałam, jak to dziecko walczyło o życie” – wspominała Johnson, dziś członkini grupy Koalicja dla Życia. Zaapelowała do działaczy pro-life, by się nie poddawali i zawsze byli tak obecni, żeby mogło to „odmienić serca zwolenników aborcji”.

Autorka w swej książce opowiada także o osobistej tragedii, gdy dwukrotnie poddała się aborcji, zabijając swoje nienarodzone dzieci.

Organizacja Planned Parenthood bezskutecznie próbowała sądownie zabronić swej byłej pracownicy mówienia o swoich doświadczeniach na stanowisku dyrektorskim.

Johnson założyła organizację „And Then There Were None” (I nie było już nikogo). Pomaga też byłym pracownikom klinik aborcyjnych w trudnym procesie przejścia z pracy dla „przemysłu aborcyjnego” do normalnego funkcjonowania na co dzień. Ci, którzy zdecydują się odejść z pracy w klinikach aborcyjnych, otrzymują pomoc prawną i finansową. Osobom takim zapewniana jest także duchowa opieka ze strony kapłanów, pastorów czy duchownych różnych wyznań i religii.

Reżyserami i autorami scenariusza są Cary Solomon i Chuck Konzelman.

Poniżej trailer:

Unplanned Movie Unplanned Official Trailer - In Theaters March 29
«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Drem00r
  19.08.2019 13:34
  Drem00r
  Dane z Box Office przeczą rewelacjom o "sukcesie kasowym". Film wypada przeciętnie w swojej kategorii tematycznej, porównywano go z podobnym filmem "Przypływ Wiary", który zarobił ponad 40 milionów. "Unplanned" zarabiał do 18 dnia po premierze, między 18 a 124 dniem linia wzrostu jest prawie płaska, to oznacza, że pomimo utrzymywania projekcji w kinach zyski są znikome. Film wyjątkowo słabo wypada w zestawieniu chociażby z "Niebo istnieje, naprawdę" z 2014, który utrzymywał się w trendach do 50 dnia po premierze i zarobił ponad 90 milionów przy budżecie 12 milionów (dla porównania budżet "Unplanned" wynosił 6 milionów).

  Generalnie po wpisaniu w porównanie na Box Office wszystkich filmów o podobnej tematyce, "Unplanned" jest na dole stawki. Samego filmu nie oceniam, odnoszę się jedynie do informacji, że film jest sukcesem, choć nie jest.
 • kolo
  19.08.2019 14:38
  Świetnie! Kiedy u nas?
Komentowanie dostępne jest tylko dla .
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
13°C Niedziela
noc
10°C Niedziela
rano
11°C Niedziela
dzień
13°C Niedziela
wieczór
wiecej »