Watykan oczami biskupa

17 lat pracy w watykańskiej Kongregacji Kościołów Wschodnich, wypełnionych interesującymi spotkaniami i podróżami, przybliża książka ks. Krzysztofa Nitkiewicza "Tam i z powrotem". Autor - obecny biskup sandomierski - wydał ją na 25-lecie swego kapłaństwa.

Kongregacja Kościołów Wschodnich zajmuje się w imieniu papieża 22 katolickimi wspólnotami Orientu. Z wyjątkiem maronitów, pozostających od początku swojej historii w jedności z Kościołem rzymskim, są to wspólnoty, które po wiekach rozdziału uznały zwierzchnictwo papieża i doktrynę katolicką. Kompetencja kongregacji rozciąga się też na Kościół obrządku łacińskiego w regionie Bliskiego Wschodu, a także w Egipcie, Etiopii, Erytrei, Turcji, Grecji i Bułgarii.

"Ten świat zafascynował mnie bez reszty. O ile nie zabraniała mi tego tajemnica służbowa, robiłem sobie notatki, starając się uwiecznić co ciekawsze przeżycia. Przeobrażały się one często w wypowiedzi na falach Radia Watykańskiego i artykuły" - wspomina we wstępie do zbioru 25 tekstów okres swojej pracy w Wiecznym Mieście dzisiejszy ordynariusz sandomierski.

"Ciągle jeszcze przemierzam plac św. Piotra, obserwuję rybaków na Nilu, jak spływając z prądem zarzucają i zbierają sieci. Słyszę drżący głos kardynała Alexandru Todea, który z powodu choroby nie mógł opowiedzieć okrucieństw rumuńskich więzień, lecz śpiewał z pamięci całą liturgię mszalną. Strażnicy nieraz szukali w jego celi ksiąg liturgicznych, a on po delegalizacji Kościoła greckokatolickiego miał po prostu wszystko w głowie" - opowiada autor książki.

Swoje przeżycia bp Nitkiewicz opisał na ponad 200 stronicach, podzielonych na krótkie teksty, wśród nich: "Albańskie nowe czasy", "Lekcja aramejskiego", "Bułgarskie świętowanie", "Kościół nad Nilem", "Tęsknota za jednością", "Chrześcijanie św. Tomasza", "Zapomniany Iran", "Pielgrzymka do Montserrat", "Armenia zawsze wierna", "Ormianie = chrześcijanie". Mało znane historie chrześcijan Kościołów Wschodnich to w większości przypadków dzieje ich martyrologii.

Jak podkreśla autor, lata spędzone w służbie Stolicy Apostolskiej i pozostałe po nich wspomnienia uważa za wielki skarb, którym chce się podzielić.

Krzysztof Nitkiewicz ma 50 lat. Seminarium duchowne ukończył w Białymstoku, magisterium z teologii obronił na KUL, a na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie uzyskał doktorat z prawa kanonicznego. Wykładał w Archidiecezjalnym Seminarium Duchownym w Białymstoku i był wiceoficjałem Sądu Metropolitalnego. Po 10 latach pracy w Kongregacji - w 2002 roku - został jej podsekretarzem. Od 2003 roku pełnił też funkcję radcy w Najwyższej Radzie Papieskich Dzieł Misyjnych. 4 lipca minie pierwsza rocznica przyjęcia sakry biskupiej i ingresu do katedry sandomierskiej byłego watykanisty.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
26°C Poniedziałek
wieczór
22°C Wtorek
noc
17°C Wtorek
rano
25°C Wtorek
dzień
wiecej »