Reklama

Jubileusz 25-lecia koszalińskiej redakcji "Gościa Niedzielnego" świętowany w Skrzatuszu

W uroczystościach skrzatuskich wziął udział ks. Adam Pawlaszczyk, redaktor naczelny tygodnika.

Reklama

Dokładnie 25. rocznica ukazania się pierwszego numeru  "Gościa Koszalińsko-Kołobrzeskiego" przypadła 6 lutego. Jednak główne obchody jubileuszu odbyły się 15 września przy okazji Diecezjalnej Pielgrzymki do Skrzatusza.

Do sanktuarium przyjechał z Katowic redaktor naczelny tygodnika, a na placu pielgrzymkowym stanął namiot, w którym pielgrzymi mogli zaopatrzyć się w numer specjalny "Gościa Niedzielnego" oraz w książki i materiały promocyjne.

- Podstawowym założeniem "Gościa Niedzielnego" jest jednoczenie ludzi, a więc nie stawanie po stronie żadnego ugrupowania politycznego czy innego stronnictwa, ale wnoszenie Ewangelii. Naszym posłannictwem jest niesienie słowa Bożego ludziom - powiedział ks. Adam Pawlaszczyk.

Zapraszamy do wysłuchania całej wypowiedzi redaktora naczelnego "Gościa Niedzielnego":

Ks. Wojciech Parfianowicz /Foto Gość Skrzatusz: Ks. Adam Pawlaszczyk o "Gościu Niedzielnym"

Na koniec Mszy św. przy skrzatuskim sanktuarium o "Gościu Niedzielnym" mówił także bp Edward Dajczak.

Gość Koszalińsko-Kołobrzeski Skrzatusz - bp Edward Dajczak o Gościu Niedzielnym.

Powstanie koszalińskiej redakcji "Gościa Niedzielnego" było owocem decyzji śp. bp. Czesława Domina. Będąc przez lata biskupem pomocniczym archidiecezji katowickiej, znał "Gościa" i wiedział, że warto spróbować przeszczepić go ze Śląska na Pomorze.

W diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej od 15 kwietnia 1990 roku ukazywał się dwutygodnik "Wierzę". Biskup zdecydował, żeby od 6 lutego 1994 roku stanowił on dodatek do ogólnopolskiego tygodnika katolickiego, który już wtedy stawał się liczącym się na krajowym rynku prasy tygodnikiem opinii. Lokalny dodatek do "Gościa Niedzielnego" jeszcze do 18 kwietnia 2004 roku nosił nazwę "Wierzę".

Warto zwrócić uwagę na słowa śp. bp. Domina z pierwszej strony pierwszego numeru "Gościa Koszalińsko-Kołobrzeskiego", którymi hierarcha uzasadnia swoją decyzję dotyczącą gazety: "Musimy sobie uświadomić, że do głoszenia Ewangelii nie wystarczy sama ambona w kościele. Konieczną rzeczą jest, by słowo Boże dotarło w formie drukowanej, radiowej, a nawet telewizyjnej do jak największej liczby domów” - pisał biskup. Jego słowa dotyczą też internetu, który niebawem miał stać się ważnym obszarem funkcjonowania tygodnika.

To pokazuje, jak bardzo i jak szybko świat zmienił się przez ostatnie 25 lat. W gąszczu tych zmian, jak wierzymy, wciąż niezmienna pozostaje potrzeba istnienia mediów katolickich, także tych lokalnych, w diecezji.

Wśród wielu zmian, które zachodziły w redakcji w ciągu minionego ćwierćwiecza, jedna była zmianą fundamentalną. Chodzi o powstanie w 2012 roku strony internetowej www.koszalin.gosc.pl. Internet zrewolucjonizował nasz styl pracy i sposób oddziaływania na świat.

Choć w naszej pracy nie chodzi o liczby, warto niektóre z nich zauważyć i spojrzeć na nie z dumą i wdzięcznością. 25 lat istnienia "Gościa Koszalińsko-Kołobrzeskiego", to ponad 1,2 tys. jego wydań, czyli niemal 10 tys. stron z życia diecezji. Natomiast przez 7 lat istnienia strony www.koszalin.gosc.pl pojawiło się na niej ok. 4,2 tys. materiałów oraz ponad 2,5 tys. galerii, w których znajduje się ok. 80 tys. zdjęć i inne multimedia.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
2°C Wtorek
dzień
2°C Wtorek
wieczór
0°C Środa
noc
0°C Środa
rano
wiecej »

Reklama