Szwajcarski wywiad (NDB) twierdzi, że cudzoziemcy w dalszym ciągu nielegalnie zbierają w Szwajcarii "drażliwe dane", dotyczące m.in. sektora bankowości.
Rzecznik NDB Felix Endrich potwierdził w czwartek doniesienia prasowe, według których zarzut ten jest zawarty w przedłożonym w tym roku dorocznym raporcie szwajcarskiego wywiadu.
Endrich nie wymienił konkretnych krajów bądź służb wywiadowczych. "Z zasady nie obwiniamy żadnego państwa ani służby wywiadowczej" - powiedział i dodał, że strona szwajcarska chciała jedynie pokazać, że wie o takiej działalności.
Rzecznik NDB nie wykluczył, że chodzi także o nielegalne pozyskiwanie danych zagranicznych klientów szwajcarskich banków. Płyty CD z takimi informacjami o "grzesznikach podatkowych" kupiło m.in. kilka niemieckich krajów związkowych.
W raporcie NDB napisano, że kryzys finansowy i związany z nim spadek wpływów z tytułu podatków skłoniły "niektóre państwa do aktywnego pozyskiwania informacji, aby w Szwajcarii szukać nieopodatkowanych pieniędzy swoich obywateli".
"W naszej rzeczywistości silnie obecny jest klerykalizm – i to obustronny."
Papież Franciszek otworzył w poniedziałek w Watykanie międzynarodowy szczyt na temat praw dzieci.
W roku 2023 USAID wydała 72 mld dolarów na pomoc międzynarodową.
Nic złego w polskiej gospodarce się nie dzieje - uważa jednak specjalista.
Kanada powinna zostać naszym 51. stanem, wtedy nie będzie ceł - stwierdził Donald Trump.
Podróżni zamówili także 169 tys. jajecznic, 177 tys. kotletów schabowych.