Wernisaż wystawy zdjęć z Sudanu autorstwa Wojciecha Grzędzińskiego towarzyszył w sobotę w Poznaniu akcji uświadamiającej problemy z dostępem do wody pitnej w Afryce. Wystawę zorganizowała Polska Akcja Humanitarna.
Fotografie będzie można oglądać na poznańskim Starym Rynku do 25 lipca.
20 czarno-białych prac pokazuje życie codzienne w Sudanie, często w kontekście problemu braku wody w tym regionie Afryki. Grządziński zdjęcia wykonał w marcu br.
"Zdjęcia z Sudanu Południowego wykonane zostały w marcu tego roku. Autor spędził w tym kraju miesiąc i obserwował, jak problem braku wody wpływa na codzienne życie mieszkańców, m.in. ich zdrowie czy dostęp do edukacji" - powiedziała w sobotę dziennikarzom Karina Diłanian z Polskiej Akcji Humanitarnej (PAH).
Wojciech Grzędziński jest fotoreporterem. Pracował dla ogólnopolskich dzienników - obecnie jest fotografem Napo Image. Jest laureatem nagród fotograficznych m.in World Press Photo, Grand Press Photo, BZWBK Press Photo.
Według danych PAH, w Sudanie Południowym na jedną osobę przypada około 6 litrów wody dziennie, a często nawet mniej. To jedna trzecia minimalnych potrzeb. Polska Akcja Humanitarna od kilku lat prowadzi "kampanię wodną", dzięki której w Sudanie Południowym powstały już 82 studnie - dziennie korzysta z nich ponad 80 tys. osób.
Koszt wybudowania jednej studni to 12-15 tys. dolarów. PAH zbiera pieniądze, zleca budowę studni, szkoli miejscową ludność w sprawach obsługi i konserwacji urządzeń.
Podczas sobotniego wernisażu przez kilka godzin na stoisku PAH można było uzyskać informacje na temat problemu wodnego na świecie oraz zakupić pamiątki i gadżety. Dochód z ich sprzedaży przeznaczony będzie na budowę kolejnych studni.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.