Reklama

Kalisz: Festiwal "Nasz Chopin"

Cyklem sześciu wrześniowych koncertów pt. "Nasz Chopin" uczci Filharmonia Kaliska 200. rocznicę urodzin Fryderyka Chopina. Filharmonicy zaprezentują twórczość kompozytora w latach 1818-1830.

Reklama

Kalisz był miastem, w którym młody Fryderyk spędził w 1830 r. ostatnie chwile przed opuszczeniem kraju na zawsze.

"Kalisz był historycznym miejscem w życiu Chopina. Tutaj spędził ostatnie chwile w kraju, tutaj nocował. Przypomnimy jego utwory skomponowane przed 1830 r." - powiedział PAP dyrektor Filharmonii, Adam Klocek.

Wyjaśnił, że kaliscy muzycy chcą pokazać wzorce, które były wówczas dla Chopina istotne, oraz muzykę jego mistrzów. Stąd dwa koncerty nazwane "Inspiracje", związane z twórczością współczesnych mu kompozytorów, mistrzów muzyki instrumentalnej i operowej oraz tworzących w tym czasie kompozytorów polskich - zaznaczył dyrektor.

Jak podkreślił, Filharmonii Kaliskiej zależy na przybliżeniu dzieł twórców, także tych zapomnianych i w ostatnim czasie niejako na nowo odkrywanych, których twórczość była dla młodego Fryderyka niezwykle istotna, ponieważ kształtowała jego pojęcie o panującym mu współcześnie stylu kompozytorskim. Według Klocka, byli to Hummel, Moscheles, Field, Paganini, Rossini, Spontini, Cimarosa, Weber i Krupiński, Elsner, Nowakowski.

Dyrektor zapowiedział, że na półmetku festiwalu "Nasz Chopin" odbędzie się "Maraton Chopinowski", podczas którego przez cały dzień będą wykonywane wszystkie kameralne i solowe utwory Chopina z lat 1818-1830. Kompozycji będzie można posłuchać w specjalnej "Kapsule Chopin", ustawionej przed miejscowym Ratuszem. Muzyka będzie przeplatana występami zespołów ludowych, związanych z regionami, gdzie bywał Fryderyk - Wielkopolską, Kujawami i Mazowszem.

Maraton zakończy się hucznym odtańczeniem mazura z udziałem artystów i publiczności. "Ten moment przypomni Chopina tańczącego w kamienicy przy Ratuszu podczas jednego z pobytów w mieście" - poinformował Klocek.

Kolejne trzy festiwalowe koncerty symfoniczne będą "odwzorowaniem występów młodego Chopina na arenie polskiej i europejskiej": koncert wiedeński i dwa koncerty warszawskie, podczas których kompozytor wykonał swoje utwory na fortepian i orkiestrę.

Wykonawcami festiwalowych koncertów będą zarówno wybitni artyści (Freddie Kempf, Mariya Kim, Oleg Polianski, Alexander Grinyuk, Alexander Sorokow), jak i młodzi adepci pianistyki oraz członkowie polskiej ekipy na konkurs chopinowski.

Festiwal zakończy się wmurowaniem tablicy pamiątkowej w miejscu, w którym Fryderyk tańczył mazura.

Historycy udokumentowali sześciokrotne pobyty Chopina w Kaliszu, w latach 1826, 1829 i 1830. "Fryderyk co najmniej dwa razy spędził w Kaliszu więcej czasu niż niezbędne dla wypoczynku podczas podróży minimum. Na pewno wracając z wesołą kompanią z Wiednia odwiedził wraz z kolegami doktora Adama Bogumiła Helbicha" - twierdzi badacz życia Chopina i regionalista, Henryk Nowaczyk.

Drugi epizod kaliski miał miejsce 7 listopada 1829 r., kiedy to Chopin zatrzymał się w Kaliszu w drodze powrotnej z radziwiłłowskiego Antonina. "Wracając byłem w Kaliszu na jednym wieczorze, gdzie była Pani Łączyńska i Panna Biernacka. Wyciągnęła mię do tańca, musiałem mazura tańczyć i to z ładniejszą jeszcze panną od niej, przynajmniej równie piękną (...). Byłem w Kaliszu tylko jeden dzień" - pisał Fryderyk do swojego przyjaciela Tytusa Wojciechowskiego./

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
0°C Czwartek
rano
2°C Czwartek
dzień
3°C Czwartek
wieczór
0°C Piątek
noc
wiecej »

Reklama