Sąd Okręgowy w Poznaniu przyznał archidiecezji poznańskiej odszkodowanie od Skarbu Państwa w wysokości przeszło 23 mln zł za bezprawne użytkowanie budynków LO i szkoły muzycznej.
23.313.553 zł. plus odsetki - tyle dokładnie wynosi kwota, którą przyznał archidiecezji poznańskiej sąd. „W procesie tym archidiecezja poznańska domagała się odszkodowania za szkodę wyrządzoną wydaniem decyzji z 1956 r., na podstawie których Skarb Państwa wywłaszczył nieruchomości położone w Poznaniu przy ul. Głogowskiej 90-92. Do czasu wywłaszczenia nieruchomości te stanowiły własność ks. Czesława Piotrowskiego, którego Archidiecezja jest spadkobiercą” – wyjaśnia KAI mec. Mikołaj Drozdowicz prowadzący tę sprawę w imieniu archidiecezji poznańskiej.
Stwierdzenie w 2007 r. nieważności decyzji wywłaszczeniowych jako wydanych z rażącym naruszeniem prawa, jak tłumaczy mec. Drozdowicz, otworzyło drogę do domagania się przez archidiecezję odszkodowania obejmującego tzw. utracone korzyści z nieruchomości.
„Podkreślić należy, iż w tej sprawie zarówno minister, jak i sądy nie orzekały na podstawie przepisów dotyczących regulacji pozycji Kościoła w Polsce, lecz na podstawie przepisów ogólnych, z których może skorzystać każda instytucja bądź osoba fizyczna znajdująca się w podobnej sytuacji. Natomiast wysokość odszkodowania sąd ustalił na podstawie opinii biegłych” – dodaje mec. Drozdowicz podkreślając, że wyrok nie jest prawomocny.
W 1926 r. ks. Czesław Piotrowski, wikariusz w parafii pw. Matki Boskiej Bolesnej w Poznaniu i jednocześnie dyrektor założonej przez siebie Szkoły Przygotowawczej, nabył na swoją własność grunty z myślą o wybudowaniu budynku szkoły naprzeciw kościoła przy ul. Marszałka Focha (obecnie ul. Głogowska). Jesienią 1926 r. rozpoczęto budowę, a 10 maja 1927 r. rozporządzenie Ministerstwa Wychowania Religijnego i Oświecenia Publicznego nadało placówce, której właścicielem i dyrektorem był ks. Czesław Piotrowski, pełne prawa gimnazjum państwowego typu humanistycznego. Po reformie szkolnictwa w 1931 r. ośmioklasowe gimnazjum męskie przekształciło się w Prywatne Gimnazjum Męskie im. Adama Mickiewicza.
W 1939 r. działalność gimnazjum zostaje zawieszona, a w budynek przejmuje okupant hitlerowski. Po zakończeniu II wojny światowej, w 1945 r., do budynku szkoły wprowadza się Milicja Obywatelska. W kolejnych latach ks. Piotrowski wytacza proces o wydanie budynku i go wygrywa. Milicja Obywatelska zawiera z ks. Piotrowskim umowę najmu, z czasem jednak przestaje płacić czynsz.
20 stycznia 1956 r. Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Poznaniu wydaje orzeczenie o wywłaszczeniu nieruchomości będącej własnością nominalną ks. Czesława Piotrowskiego. 15 grudnia tego roku w budynku przy ul. Głogowskiej 92 rozpoczyna działalność VIII Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza. 16 października 1963 r. umiera ks. Czesław Piotrowski do końca życia nie pogodzony z myślą o utracie szkoły, której następcy nie widział wtedy w powołanym do istnienia przez PRL VIII LO.
29 grudnia 2006 r. Minister Transportu i Budownictwa wydał decyzję, stwierdzającą nieważność orzeczeń z 1956 r. 11 stycznia 2007 r. do dyrekcji VIII LO wpływa pismo Kurii Metropolitalnej w Poznaniu potwierdzające, że intencją Archidiecezji Poznańskiej nie jest usunięcie szkoły z zajmowanego budynku. 26 lutego 2007 r. Kuria wysyła pismo do Dyrektora Wydziału Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta Poznania, zawierające propozycję rozmów na temat uregulowań prawnych.
22 marca 2007 r. Minister Budownictwa utrzymał w mocy decyzję z dnia 29 grudnia 2006 r. Z tą datą faktycznie Archidiecezja Poznańska, jako spadkobierca ks. Piotrowskiego, stała się właścicielem nieruchomości przy ul. Głogowskiej 92. 3 października 2007 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę Miasta Poznania oraz Prezydenta Miasta Poznana, na decyzję Ministra Budownictwa w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji wywłaszczeniowej. 3 września 2008 r. Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Prezydenta Miasta Poznania. Archidiecezji Poznańskiej zostaje ostatecznie przyznane prawo własności nieruchomości zajmowanej przez VIII LO przy ul. Głogowskiej 92 w Poznaniu.
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.