Prawnicy Instytutu Ordo Iuris w imieniu Pawła Lisickiego złożyli pozew przeciwko firmie Google. Powodem jest określenie programów prowadzonych przez dziennikarza jako, rzekomo, szerzących „mowę nienawiści”. Kanał telewizji wSensie.tv, gdzie ukazały się audycje został wcześniej zablokowany przez platformę YouTube. To jeden z wielu przypadków cenzurowania przez administrację portali społecznościowych treści katolickich i konserwatywnych.
Do usunięcia dwóch odcinków programu „Wierzę” Pawła Lisickiego i Marka Miśko doszło w sierpniu tego roku. W audycjach prezentowane było nauczanie Kościoła na temat ideologii ruchu LGBT. Według administracji portalu, nagrania miały szerzyć „mowę nienawiści”. Kanał wSensie.tv został zablokowany, początkowo, na trzy miesiące. Możliwość dalszych publikacji przywrócono po interwencji Ordo Iuris. Z treści decyzji YouTube dotyczącej wSensie.tv nie wynikało, czy na platformie nie wolno w ogóle prezentować nauczania Kościoła czy przyczyną blokowania programów była ich treść lub tytuł.
Prawnicy Instytutu skierowali do firmy Google wezwanie przedprocesowe, w którym domagali się przeprosin wobec autorów programu. W związku z brakiem reakcji ze strony kierownictwa portalu Google wytoczone zostało powództwo o ochronę dóbr osobistych Pawła Lisickiego, naruszonych poprzez „przypisanie jego twórczości określeń sugerujących ich negatywny charakter”.
„W imieniu redaktora Lisickiego domagamy się od Google zaniechania dalszego naruszania prawa, mianowicie powstrzymania się przez właściciela YouTube od usuwania i blokowania treści z udziałem powoda. Wnieśliśmy też o zobowiązanie Google do pisemnego przeproszenia redaktora Lisickiego i zamieszczenia tekstu przeprosin na powierzchni jednej czwartej strony głównej YouTube.com” – skomentował adw. Tomasz Chudzinski z Ordo Iuris.
Na przestrzeni ostatnich miesięcy doszło także do zawieszenia przez YouTube kanału telewizji wRealu24.pl, zablokowania materiału z homilią arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, ograniczania na portalu Facebook zasięgów wielu profili chrześcijańskich i konserwatywnych. Prawnicy Ordo Iuris analizują przesyłane zgłoszenia. Tam, gdzie jest to możliwe, w sprawach związanych z cenzurą ideologiczną, podejmują stosowne kroki prawne.
Instytut przygotował założenia projektu ustawy, chroniącej wolność wypowiedzi w Internecie i petycję w tej sprawie. Akcję wsparli znani dziennikarze i publicyści, którzy sami doświadczali cenzury na platformach społecznościowych - Rafał Ziemkiewicz, Magdalena Ogórek, Witold Gadowski, Cezary Krysztopa, Tomasz Terlikowski, Krystian Kratiuk, Maciej Gnyszka. Petycję poparło także Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.
Z ramienia Ordo Iuris sprawę prowadzą adw. Tomasz Chudzinski i adw. Jerzy Kwaśniewski.
W związku z nasilającymi się przypadkami grypy w większości szpitali panuje chaos.
... ocenił węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto.
Wcześniej delegacja protestujących przekazała swoje postulaty wobec KE.
Każdy z nich otrzymał wynagrodzenie 210 razy większe niż przeciętnie zarabiający pracownik.
Z powodu trwających w nich konfliktów zbrojnych, terroryzmu i przestępczości.