Prawnicy Ordo Iuris w imieniu Pawła Lisickiego złożyli pozew przeciwko Google

Prawnicy Instytutu Ordo Iuris w imieniu Pawła Lisickiego złożyli pozew przeciwko firmie Google. Powodem jest określenie programów prowadzonych przez dziennikarza jako, rzekomo, szerzących „mowę nienawiści”. Kanał telewizji wSensie.tv, gdzie ukazały się audycje został wcześniej zablokowany przez platformę YouTube. To jeden z wielu przypadków cenzurowania przez administrację portali społecznościowych treści katolickich i konserwatywnych.

Do usunięcia dwóch odcinków programu „Wierzę” Pawła Lisickiego i Marka Miśko doszło w sierpniu tego roku. W audycjach prezentowane było nauczanie Kościoła na temat ideologii ruchu LGBT. Według administracji portalu, nagrania miały szerzyć „mowę nienawiści”. Kanał wSensie.tv został zablokowany, początkowo, na trzy miesiące. Możliwość dalszych publikacji przywrócono po interwencji Ordo Iuris. Z treści decyzji YouTube dotyczącej wSensie.tv nie wynikało, czy na platformie nie wolno w ogóle prezentować nauczania Kościoła czy przyczyną blokowania programów była ich treść lub tytuł.

Prawnicy Instytutu skierowali do firmy Google wezwanie przedprocesowe, w którym domagali się przeprosin wobec autorów programu. W związku z brakiem reakcji ze strony kierownictwa portalu Google wytoczone zostało powództwo o ochronę dóbr osobistych Pawła Lisickiego, naruszonych poprzez „przypisanie jego twórczości określeń sugerujących ich negatywny charakter”.

„W imieniu redaktora Lisickiego domagamy się od Google zaniechania dalszego naruszania prawa, mianowicie powstrzymania się przez właściciela YouTube od usuwania i blokowania treści z udziałem powoda. Wnieśliśmy też o zobowiązanie Google do pisemnego przeproszenia redaktora Lisickiego i zamieszczenia tekstu przeprosin na powierzchni jednej czwartej strony głównej YouTube.com” – skomentował adw. Tomasz Chudzinski z Ordo Iuris.

Na przestrzeni ostatnich miesięcy doszło także do zawieszenia przez YouTube kanału telewizji wRealu24.pl, zablokowania materiału z homilią arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, ograniczania na portalu Facebook zasięgów wielu profili chrześcijańskich i konserwatywnych. Prawnicy Ordo Iuris analizują przesyłane zgłoszenia. Tam, gdzie jest to możliwe, w sprawach związanych z cenzurą ideologiczną, podejmują stosowne kroki prawne.

Instytut przygotował założenia projektu ustawy, chroniącej wolność wypowiedzi w Internecie i petycję w tej sprawie. Akcję wsparli znani dziennikarze i publicyści, którzy sami doświadczali cenzury na platformach społecznościowych - Rafał Ziemkiewicz, Magdalena Ogórek, Witold Gadowski, Cezary Krysztopa, Tomasz Terlikowski, Krystian Kratiuk, Maciej Gnyszka. Petycję poparło także Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

Z ramienia Ordo Iuris sprawę prowadzą adw. Tomasz Chudzinski i adw. Jerzy Kwaśniewski.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • seitz
  08.11.2019 11:23
  Tak wygląda Wolność, Równość i Tolerancja w wykonaniu lewicy. Jak tu nie zgodzić się ze słowami o tęczowej zarazie.
 • morfeo
  08.11.2019 18:14
  Google to prywatna firma, a YouTube to ich prywatna marka - udzielająca swojej infrastruktury za darmo. Dlaczego więc nie miałaby prawa ograniczać treści na swojej własnej stronie według swojego własnego klucza ideologicznego? Nie mówię, że mi się podoba ograniczanie treści chrześcijańskich (bo mi się nie podoba), ale albo zaakceptujemy prawo Google do stanowienia o tym, co będzie publikowane na ich własnych, prywatnych serwerach, albo przestaniemy się czepiać aktywistów LGBT, którzy idą z pozwem na drukarza z Łodzi. Koniec końców to kwestia wolności - tam wolności drukarza, a tutaj - wolności Google.
  To nie jest miłe, kiedy jest się niechcianym w jakimś towarzystwie, ale gdzie tu przestępstwo?

  I jeszcze, żeby nie być gołosłownym - dwa zdania z regulaminu YouTube:
  "YouTube może zawiesić lub zablokować Użytkownikowi dostęp do Usługi, jeśli:
  - mamy uzasadniony powód, by uważać, że doszło do zachowania, które skutkuje powstaniem zobowiązań lub szkody wobec dowolnego Użytkownika, osoby trzeciej, YouTube lub naszych Podmiotów stowarzyszonych.
  - ma uzasadniony powód, by uważać, że świadczenie Usługi dla Użytkownika przestało być opłacalne".
  Czyli prościej "Mamy prawo zawiesić ci konto, kiedy przyjdzie nam na to ochota".

  Może pora przestać korzystać z lewicowych mediów, i zrobić coś porządnego po naszej stronie? Pan Bóg nas uczy kreatywności i zaprasza nas do dzieła stwarzania na Swój obraz i podobieństwo, a my, zamiast działać, fochamy się po kątach że "lewaki nas nie lubią". Z trzech opcji - zrobić coś porządnego w kontrze do "lewaków", nawrócić "lewaków", żeby sami nas chcieli, siedzieć w kącie i smarkać na zły los - uporczywie wybieramy tę najgorszą.
 • Dremor_
  08.11.2019 18:21
  Dremor_
  Najbardziej zabawne jest, że moderacja Gościa Niedzielnego usunęła dwa wpisy, mówiące, że Youtube usunęło konto, bo naruszony został regulamin. Gość Niedzielny usuwając wpisy tutaj sam pewnie powołał się na swój regulamin.

  Klasyczny przykład hipokryzji.
 • janek32
  09.11.2019 20:43
  W innych wątkach na tej stronie kasowane są posty nie po linii wydawcy. Trochę hipokryzją zalatuje.
Komentowanie dostępne jest tylko dla .
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12°C Wtorek
rano
16°C Wtorek
dzień
17°C Wtorek
wieczór
15°C Środa
noc
wiecej »