Wyszedł najnowszy raport statystyczny na temat wolności religijnej w Polsce. To owoc współpracy Fundacji Obserwatorium Społeczne, Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego oraz Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Co nam mówią liczby w tabelach?
Raport to analiza danych publicznie dostępnych obejmujących czas do 2018 roku, która mówi o wolności nie tylko rzez pryzmat chrześcijaństwa, ale także innych religii. Czerpie z różnych źródeł, pokazując badania zarówno instytucji polskich jak i zagranicznych. Kościół szczególnie po Soborze Watykańskim II mocno podkreśla zagadnienie wolności religijnej, które wynika z niezbywalnej godności człowieka.
Liczby nie budują zapewne pełnego obrazu, ale wiele ciekawych wniosków można z nich wyciągnąć. Widzimy po nich na przykład, że rośnie odsetek Polaków deklarujących wolność głoszenia własnych poglądów jako jedną z najważniejszych wartości w życiu codziennym.
Skala naruszeń wolności w zakresie choćby obrazy uczuć religijnych utrzymuje się w naszym kraju na stałym poziomie od kilku lat. A obraza uczuć wycelowana jest przede wszystkim w stronę chrześcijaństwa.
Jeśli zaś obierzemy szerszą perspektywę, zwracając uwagę na etniczność, wówczas dowiemy się, że przestępstwa na tle rasowym z pobudek nienawistnych dotykają najczęściej w Polsce muzułmanów. I warto pamiętać, że naruszanie wolności religijnej nie zachodzi tylko w przypadku łamania prawa. Objawia się również mniej wyraziście w przestrzeni publicznej oraz na rynku pracy.
Wśród 624 przestępstw z nienawiści w Polsce w ciągu 3 lat (2015-2018) względem wyznawców islamu wymierzono zdecydowaną większość, bo aż 521. Na drugim miejscu w 90 przypadkach uprzedzenia dotyczyły katolików. Chodzi np. o stosowanie przemocy fizycznej bądź groźby z powodu przynależności rasowej, etnicznej, narodowej, wyznaniowej i politycznej, nawoływanie do nienawiści oraz publiczne znieważania .
Raport wskazuje wyraźnie, że wśród Polaków przeważa neutralne bądź pozytywne nastawienie do wyznawców różnych grup religijnych, jednak wyjątek stanowią właśnie muzułmanie oraz świadkowie Jehowy.
Zdecydowana większość Polaków akceptuje obecność krzyży w pomieszczeniach publicznych (88 proc.), lekcje religii w szkole (82 proc.), religijny charakter przysięgi wojskowej (83 proc.), księży występujących w telewizji (75 proc.), udział biskupów i księży w uroczystościach państwowych (78 proc.), święcenie budynków użyteczności publicznej (78 proc.). To dane z 2015 roku.
Badania Rzecznika Praw Obywatelskich uwidaczniają fakt, że czynnikiem, który zwiększa ryzyko dyskryminacji (zarówno mniejszości religijnych jak i dominującej większości) jest silne utożsamianie się z religią i ujawnienie swojego zaangażowania w nią. To wynika z określonej wrażliwości pracodawców na stereotypy, uprzedzenia lub wynika z braku wiedzy.
Na podstawie badań Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości, w których uwzględniono 113 spraw o przestępstwo dotyczące profanacji miejsc świętych w latach 2003-2016, prawie 93 procent przypadków dotyczyło chrześcijaństwa, 3,5 proc. islamu, w 2,7 proc. przypadków judaizmu a w 0,9 proc świadków Jehowy.
Najczęstszymi zachowaniami tego typu były: znieważenie publicznego miejsca przeznaczonego do wykonywania obrzędów religijnych poprzez niestosowne zachowanie bądź zamieszczanie obraźliwych treści na budynku (50 proc.) oraz obraza przedmiotu czci religijnej, w tym uszkodzenie i znieważenie symboli religijnych (42 proc).
Ważna okazuje się również tabela motywacji popełnianych przestępstw. Tam na pierwszym miejscu znajduje się rasizm i ksenofobia (prawie 68 proc), później uprzedzenia wobec muzułmanów (13,4 proc.), antysemityzm (8,5 proc.) oraz uprzedzenia wobec Romów i Sinti (6,5 proc). Uprzedzenia wobec chrześcijan to 2,7 proc. z całości.
Badanie Spójności Społecznej Głównego Urzędu Statystycznego pokazuje, że co piąty Polak uważa, iż powodem gorszego traktowania w życiu jest wyznanie inne niż katolickie. Dyskryminację osób niewierzących i ateistów wskazało 14 proc. osób, a trudności w życiu z powodu wyznawania katolicyzmu stwierdziło 7 procent przebadanych.
Wkrótce cały raport będzie do pobrania ze strony Obserwatorium Społecznego.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Unijni przywódcy planują w lipcu szczyt z przywódcą Chin Xi Jinpingiem w Pekinie
Białoruski funkcjonariusz w mundurze uczestniczył w probie forsowania polskiej granicy.
Zdaniem lidera Konfederacji sprawą powinna zająć się też Państwowa Komisja Wyborcza.
Pomijając polityczny wymiar tego wydarzenia, który Polacy różnie mogą oceniać... To trzeba zobaczyć.
Zaatakowali samo centrum miasta, zabijając 34 i raniąc 117 osób
Rozpoczął się kolejny etap renowacji jednej z najbardziej znanych budowli Stambułu.