Przewodniczący Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości przy Episkopacie skrytykował władze za próby liberalizacji handlu alkoholem. Bp Tadeusz Bronakowski wezwał rządzących do działań zmierzających w kierunku zmniejszenia spożycia napojów alkoholowych.
Podczas VI Ogólnopolskiej Modlitwy o Trzeźwość Narodu w Miejscu Piastowym bp Bronakowski nazwał obowiązkiem moralnym walkę o trzeźwą Polskę. Spotkanie odbyło się w Sanktuarium św. Michała Archanioła i bł. Bronisława Markiewicza w Miejscu Piastowym.
- W reklamach widzimy młodych, przebojowych, uśmiechniętych ludzi spędzających czas w gronie przyjaciół. Alkohol to znak wysokiego statusu, udanego życia i akceptacji. To znak siły i odwagi. Kłamliwość tych wizji dostrzegamy lepiej, gdy zestawimy je z obrazami z codziennego życia. Wystarczy wysłuchać informacji o dzieciach katowanych przez pijanych ojców, obejrzeć materiał o wakacyjnych weekendach podczas których wiele osób po wypiciu kilku piw tonie w polskich jeziorach i rzekach. Wystarczy przyjrzeć się wrakom samochodów, których kierowcy mówią, że wypili tylko dwa piwa. Dlaczego tych obrazów nie widzimy w reklamach? Dzisiaj gromadzimy się po to, aby protestować takiemu zakłamaniu – mówił bp Bronakowski.
Stwierdził, że Polska idzie w odwrotnym kierunku niż powinna. Zamiast wzorem wielu krajów, m.in. sąsiedniej Litwy, starać się o zmniejszenie sprzedawanej ilości alkoholu, w naszym kraju problemem staje się liberalizacja prawa o sprzedaży alkoholu.
- Na całym świecie coraz więcej pracy i czasu poświęca się profilaktyce i ograniczaniu spożycia alkoholu. Światowa Organizacja Zdrowia przyjęła globalną strategię, która przewiduje zaostrzenie polityki w tej dziedzinie. To dlatego, że alkohol jest jedną z głównych przyczyn utraty zdrowia i życia w wielu państwach – mówił.
Zachęcał do walki o trzeźwość poprzez świadectwo życia, modlitwę i działania dążące do zlikwidowania reklam alkoholu i ograniczenia dostępności do niego. - To nasz obowiązek moralny – stwierdził bp Bronakowski.
Wyjaśniał, że apel o trzeźwość w sierpniu – w środku sezonu urlopowego, powinien zostać wykorzystany do ukazania, że wolny czas można przeżyć na trzeźwo. Promocją takiego stylu życia zdaniem biskupa powinny zająć się media, samorządy i parlament.
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.