W ostatnią niedzielę (6 marca) karnawału, Kościół katolicki w Polsce rozpoczął 44-ty Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu.
W tym roku, inicjatywie towarzyszy hasło „Komunia z Bogiem źródłem i owocem trzeźwości”. Jak zauważył abp Józef Michalik, zagrożenie alkoholowe wcale nie jest mniejsze niż dawniej.
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski przestrzegł, że wszystkie używki degradują człowieczeństwo. „Są wielką klęską życiową rozwoju osobowości i rozwoju rodziny.”
Abp Michalik zauważył ponadto, że promocja równości mężczyzny i kobiety spowodowała, iż mamy dziś bardzo wiele problemów z alkoholizmem kobiet, w tym matek. „To jest wielki dramat. Dawniej to było niespotykanie, albo bardzo rzadkie” - podkreślił przewodniczący KEP.
Z kolei ks. Marek Dziewiecki zauważa, że początek Wielkiego Postu to wezwanie do czujności, modlitwy i nawrócenia w każdej dziedzinie życia, także w dziedzinie trzeźwości i zagrożeń związanych z sięganiem po alkohol przez dzieci i młodzież oraz z nadużywaniem alkoholu przez dorosłych. I dodaje, że rezygnowanie z używek w tym czasie powinno wynikać z miłości, nie ze strachu.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Waszyngton zaoferował pomoc w usuwaniu szkód i ustalaniu okoliczności ataku.