Kto tęskni za Chrystusem, nie może się od tego odżegnywać

- Nie chodzi o to, by nawrócić innych, ale siebie samego - mówił w Opolu kard. Kurt Koch, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan.

Kościół w Polsce niesie szczególną odpowiedzialność, by to wielkie ekumeniczne dziedzictwo Jana Pawła II ożywiać i nieść w przyszłość – konkludował 20 listopada swój wykład w Opolu kard. Kurt Koch, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan.

Kard. Koch bierze udział w dwudniowej międzynarodowej konferencji ekumenicznej „Ekumenizm – formacja – integracja” zorganizowanej w 55. rocznicę promulgacji soborowego dekretu o ekumenizmie. Uczestniczy w niej kilkudziesięciu biskupów i teologów Kościoła Rzymskokatolickiego, Prawosławnego i Ewangelicko-Augsburskiego.

Kard. Koch, szwajcarski teolog, były biskup Bazylei, od 9 lat przewodniczący watykańskiej dykasterii ekumenicznej, mówił na temat jedynej jak dotąd encykliki papieskiej nt. ekumenizmu  - „Ut unum sint” (Aby byli jedno) autorstwa Jana Pawła II.  – Dla Jana Pawła II dążenie do jedności chrześcijan było jednym z priorytetów pontyfikatu. Dla niego ekumenizm nie był jakimś dodatkiem do działalności Kościoła, ale organiczną częścią jego misji – podkreślał kardynał.

- Papież był przekonany, że jedność w Chrystusie odnajdziemy tylko wtedy jeśli nawrócimy się do Chrystusa. Nie chodzi o to, by nawrócić innych, ale siebie samego. Samokrytycznie podchodzić do własnych deficytów – mówił kardynał. – Kto wierzy w Chrystusa, tęskni za Chrystusem i zbawieniem, nie może się odżegnywać od dążenia do jedności chrześcijan – mówił.

Watykański „minister ds. ekumenizmu” podkreślał, że jedność chrześcijan nie jest celem samym w sobie, ale podstawą wiarygodności chrześcijańskiej misji w świecie. – Brak jedności chrześcijan jest największą przeszkodą w misji. Mówi o tym także papież Franciszek – podkreślał kardynał. Zauważył, że obecnie nasila się zjawisko „ekumenizmu męczenników”. – Chrześcijanie są najbardziej prześladowaną grupą religijną na świecie. 80 proc. ludzi, którzy giną z powodu własnej wiary, stanowią chrześcijanie. Chrześcijanie nie są prześladowani dlatego, że są katolikami, prawosławnymi czy protestantami, ale dlatego, że są uczniami Chrystusa – mówił watykański hierarcha.

Więcej o konferencji w „Gościu Opolskim” nr 48 na 1 grudnia.

Kto tęskni za Chrystusem, nie może się od tego odżegnywać   Andrzej Kerner /Foto Gość Od lewej: ks. prof. Zygfryd Glaeser, abp Alfons Nossol, kard. Kurt Koch, ks. Wojciech Pracki, bp Andrzej Czaja.
«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • ptyś
  21.11.2019 08:16
  Kolejny mędrzec: nie chodzi o to by nawrócić innych tylko siebie. Jak bym słyszał: nie chodzi o to by myć ręce tylko nogi. Odkąd nawracanie niewierzących w prawdziwą religię ma stać na przeszkodzie osobistemu nawróceniu? Pan Jezus nakazując (!) iść na wszystkie krańce ziemiami nauczać WSZYSTKIE narody tez usłyszy od kard. Kocha, że przecież nie o to chodzi? Jak się nie nawrócą to poginą na czele z tymi, którzy powinni dawać przykład zaangażowania w nawracanie innych a sami, przez swoją letniość, mamroczą tylko, że „trzeba by tak samemu” tylko po co, nikt nie może wymagać od nas heroizmu przecież. Gdyby święci to usłyszeli, taka św. Tereska lub św. Faustyna ... KOMPROMITACAJ osoby, która
 • ptyś
  21.11.2019 08:17
  ... powinna być gotowa przelać krew za wiarę (przepraszam za literówki).
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  17°C Wtorek
  dzień
  18°C Wtorek
  wieczór
  14°C Środa
  noc
  9°C Środa
  rano
  wiecej »