Papież-senior Benedykt XVI powołał fundację na rzecz dziennikarstwa katolickiego - poinformował niemiecki tygodnik katolicki „Die Tagespost” w Würzburgu. Według redaktora naczelnego i dyrektora zarządzającego czasopisma Olivera Maksana, katolicka praca medialna powinna być promowana poprzez finansowanie projektów i inwestycje strategiczne. Nazwa nowej fundacji brzmi: "Fundacja Die Tagespost dla publicystyki katolickiej".
Fundacja planuje zainwestować w szkolenie młodych katolickich dziennikarzy, finansować projekty badawcze z dziedziny bioetyki i pomagać katolickim mediom w osiąganiu większego zasięgu oddziaływania. „Mam nadzieję, że katolicki głos zostanie usłyszany” - zaznaczył papież-senior. Benedykt XVI wielokrotnie wyrażał poparcie dla "Die Tagespost" reprezentującej konserwatywne spektrum Kościoła katolickiego.
Fundację reprezentują Norbert Neuhaus i Bernhard Müller. Neuhaus jest członkiem zarządu Fundacji Johanna Wilhelma Naumanna, która jest właścicielem "Die Tagespost". Z kolei Müller jest dyrektorem zarządzającym wydawnictwa "Fe-Medienverlag" w Kisslegg, które wydaje m. in. czasopismo „Pur magazin”.
Neuhaus na stronie internetowej zaznaczył, że Benedykt XVI zachęca wszystkich obywateli do wspierania fundacji poprzez darowizny i inne formy dotowania. W nadchodzącym roku fundacja chce zebrać ok. 450 tys. euro na projekty medialne i edukacyjne. Pieniądze przeznaczone będą szkolenie wolontariuszy, wdrażanie projektów cyfrowych, udostępnianie raportów i badań z zakresu ochrony życia i bioetyki.
Według Neuhausa Fundacja Johanna Wilhelma Naumanna pozostaje przy swoim statucie. Natomiast dąży do tego, aby publikowane przez redakcję online "Die Tagespost" wiadomości były nadal bezpłatnie dostępne po zmianie z dotychczas drukowanej codziennej na cotygodniową gazetę.
Jak poinformował zarząd, nowa fundacja zakłada sobie szersze cele. Zamierza promować wiarę także poprzez sztukę i kulturę. Ponadto pragnie wspierać wszelkie inicjatywy dotyczące równości mężczyzn i kobiet oraz ochrony małżeństwa i rodziny.
Tygodnik „Die Tagespost” rozchodzi się obecnie w nakładzie 10,8 tys. egzemplarzy.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.