Kuria Diecezjalna w Sosnowcu opublikowała na stronie internetowej diecezji oświadczenie w sprawie artykułu dotyczącego rzekomych planów budowy hipermarketu przy Placu Papieskim.
Jest to odpowiedź na artykuł, jaki ukazał się 5 sierpnia w „Gazecie Wyborczej” i na kilku portalach internetowych. W tekście jest też mowa o tym, że na miejscu planowanej budowy ma stanąć krzyż, który ją zablokuje.
O tym, że w artykule jest kilka nieprawdziwych informacji można także przeczytać w oświadczeniu Urzędu Miejskiego, który rzekomo miał wydać zgodę na budowę sklepu na Placu Papieskim. – Mnie szczególnie zaniepokoiła wzmianka, że do obrony przed hipermarketem ma być wykorzystany symbol krzyża. Dlatego takie oświadczenie Kurii Diecezjalnej było konieczne – wyjaśnia ks. Jarosław Kwiecień z sosnowieckiej Kurii Diecezjalnej.
Poniżej publikujemy oświadczenia zarówno Kurii Diecezjalnej, jak i Urzędu Miasta w Sosnowcu.
Oświadczenie Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu
W związku z artykułem, jaki ukazał się w „Gazecie Wyborczej” 6 sierpnia Kuria Diecezjalna informuje, że nie jest stroną w sporze o budowę hipermarketu w pobliżu tzw. Placu Papieskiego w Sosnowcu. Nawet gdyby do budowy sklepu doszło, powstanie on w pewnej odległości od miejsca spotkania z Ojcem św. w 1999 roku.
Nieprawdą jest, jak to opisuje gazeta, że nowy supermarket powstanie na Placu Papieskim. Plac ten ma już zatwierdzony projekt zagospodarowania który realizowany jest w praktyce już od kilkunastu miesięcy. Tym bardziej smuci sugestia dziennikarki, że w miejscu powstania sklepu powstanie krzyż, by do budowy nie dopuścić. Krzyż stałby się znowu symbolem walki - bynajmniej nie o wiarę czy religię, ale z polityką, tym razem o zasięgu lokalnym, w tle. Kościół nie jest stroną w tym konflikcie. Teren tzw. Placu Papieskiego nie należy do diecezji czy też parafii. Także teren gdzie, według relacji prasowych miałby powstać nowy sklep, nie stanowi własności Kościoła.
Jesteśmy przeciwni wykorzystywaniu spotkania z Ojcem św. w 1999 roku, a tym bardziej sprzeciwiamy się wykorzystywaniu krzyża do rozwiązywania lokalnych konfliktów. Krzyż jest znakiem miłości Boga do człowieka i symbolem wiary. Kto walczy krzyżem, walczy przeciwko krzyżowi. Wykorzystywanie go do celów walki przeciwko komuś jest niezgodne z nauczaniem Tego, który na tym krzyżu oddał życie za ludzi.
ks. Jarosław Kwiecień
rzecznik prasowy Diecezji Sosnowieckiej
***
Oświadczenie w sprawie konfliktu dotyczącego budowy sklepu wydał również Urząd Miejski w Sosnowcu.
W związku z dzisiejszymi publikacjami, które ukazały się w Gazecie Wyborczej prostujemy nieprawdziwe informacje, na których zostały oparte artykuły.
Chodzi w szczególności o fragment: „...Kilka miesięcy temu mieszkańcy osiedla dowiedzieli się, że ktoś kupił teren na placu Papieskim. Ustalili, że nowy właściciel zgłosił się do sosnowieckiego magistratu po wydanie warunków zabudowy. Z dokumentów wynika, że chce na placu postawić sklep, a dokładnie "market handlowy z częścią magazynowo-hurtową o łącznej powierzchni około 2 tys. metrów kwadratowych".
Oświadczamy: Nikt nie kupił terenu na Placu Papieskim jak stwierdzono w artykule. Miasto dokłada szczególnych starań, aby Plac Papieski i obszar do niego przyległy były i pozostały miejscem spotkań i rekreacji.
Napisano m.in., iż supermarket ma stanąć na Placu Papieskim. To kolejna nieprawda! Teren o którym mowa znajduje się ok. 300 metrów od Placu, w pobliżu ulic: Gwiezdna, Zielonogórska oraz Wesołowskiego. Na Placu Papieskim jest budowany wyłącznie park.
Wydanie decyzji o warunkach zabudowy jest standardową czynnością administracyjną i NIE STANOWI POZWOLENIA NA BUDOWĘ supermarketu. Część terenu na którym inwestor chciałby wybudować market jest własnością gminy.
Z całą stanowczością chcemy podkreślić, że gmina nie zamierzała, ani nie zamierza sprzedawać lub wydzierżawiać tych działek.
Grzegorz Dąbrowski
rzecznik prasowy UM w Sosnowcu
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.