Reklama

Wyjątkowe święta w Betlejem

W tym roku święta Bożego Narodzenia mają w Betlejem wyjątkowy charakter. Po raz pierwszy po 14. wiekach fragment drewna z kołyski Jezusa powrócił bowiem z rzymskiej bazyliki Matki Bożej Większej do miejsca Narodzenia. Mowa o kawałku drewna klonowego o długości 2,5 cm i szerokości około centymetra. O przekazanie relikwii żłobka prosił Franciszka osobiście prezydent Autonomii Palestyńskiej.

Reklama

„Ten dar wlał w serce palestyńskich chrześcijan pokój i nadzieję” - mówi Radiu Watykańskiemu pracujący w Betlejem o. Antoni Szlachta.

„Jest ogromna radość z tego, że Ojciec Święty ofiarował te relikwie dla Betlejem. To jest uzupełnienie tego, co już mamy, bo pierwszą relikwią jest już sama Grota Narodzenia, ale przekazanie nam żłóbka, w którym leżał Jezus, to jest naprawdę wielka radość – mówi papieskiej rozgłośni o. Szlachta. – Chrześcijanie przychodzą, modlą się. Relikwie w specjalnym relikwiarzu zostały przyniesione w sposób uroczysty. Jest to ogromne święto dla Betlejem i palestyńskich chrześcijan. Obecność chrześcijan w tym zakątku Ziemi Świętej jest ogromnym wyzwaniem ponieważ są w mniejszości. Kiedy przyjechałem tutaj przed 30 laty wyznawcy Chrystusa stanowili w Betlejem 70-80 proc., a teraz jest ich niecałe 14 proc. Dlatego też przekazanie tych relikwii stanowi dla nich ogromną radość i podniesienie na duchu. Jest to powiedzenie im, że są tutaj potrzebni, że muszą tutaj nadal być i muszą całemu światu pokazywać miejsce narodzenia Jezusa Chrystusa.“

Bożonarodzeniowe uroczystości rozpoczęły się w Betlejem wjazdem do miasta narodzenia Chrystusa łacińskiego patriarchy Jerozolimy. Na Placu Żłóbka, przed Bazyliką Narodzenia Pańskiego powitały go władze arabskie, lokalne duchowieństwo i mieszkańcy miasta, a także przedstawiciele trzech wspólnot strzegących Groty Narodzenia Jezusa: greckoprawosławnej, franciszkańskiej i ormiańskiej. W sprawowanej o północy Pasterce weźmie udział prezydent Autonomii Palestyńskiej, który po liturgii odda cześć Relikwiom Żłóbka. Są one przechowywane w bazylice św. Katarzyny.
Obchodom Bożego Narodzenia w Ziemi Świętej towarzyszy szczególna modlitwa o pokój i sprawiedliwość na całym Bliskim Wschodzie. Ogromną radość wywołała decyzja władz izraelskich, które dosłownie w ostatniej chwili pozwoliły chrześcijanom ze Strefy Gazy wziąć udział w bożonarodzeniowych uroczystościach w Betlejem.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
0°C Czwartek
noc
-1°C Czwartek
rano
3°C Czwartek
dzień
4°C Czwartek
wieczór
wiecej »

Reklama