Brat Alois: Najważniejsze jest osobiste doświadczenie wiary!

– W szybko zmieniającym się świecie najważniejsze jest doświadczenie osobistego spotkania z Jezusem – mówi KAI brat Alois, przeor wspólnoty z Taizé.

Marcin Przeciszewski (KAI): Rozmawiamy na pół godziny przed otwarciem 42. Europejskiego Spotkania Młodych we Wrocławiu. Jakie są oczekiwania Brata związane z rozpoczynającym się spotkaniem, w którym bierze udział kilkanaście tysięcy młodych z ponad 60 krajów?

Brat Alois: Aby w sercu każdego uczestnika dokonało się odrodzenie wiary. Bo przecież w całym Kościele, w poszczególnych Kościołach jak i krajach skąd ci młodzi przybywają, potrzebujemy pogłębienia wiary. Wiary, która nas jednoczy oraz która dodaje nam odwagi, odwagi płynącej z Ewangelii. Mówi o tym sam temat spotkania: „Zawsze w drodze. Nigdy nie wykorzenieni”.

Jak go Brat rozumie?

- Jesteśmy cały czas w drodze. Winniśmy nie bać się zmian, jakie przeżywają nasze społeczeństwa czy Kościoły. Te zmiany postępują tak szybko, że musimy wciąż na nowo szukać, jak żyć Ewangelią w nieustannej sytuacji zmiany. Musimy potrafić w nowy sposób żyć Ewangelią, w gwałtownie zmieniającym się świecie.

Bądź na bieżąco. Zobacz serwis specjalny:
esmwroclaw.gosc.pl

W nowy sposób żyć Ewangelią, to znaczy jak?

- Z wielką prostotą, i z otwartością jedni na drugich, nie akceptując podziałów, w postawie słuchania drugiego. Musimy nieustannie szukać pojednania.

A Kościół w Polsce, czym jest dla Brata? Jak Brat go dziś postrzega?

- Jestem szczęśliwy, gdyż po raz kolejny możemy powrócić do Polski. Jest to przecież już piąte Europejskie Spotkanie Młodych organizowane przez naszą wspólnotę w Polsce. Przed 30 lat pierwsze spotkanie w Polsce miało właśnie miejsce we Wrocławiu - w okresie wielkiego przełomu, jaki przeżywała ta część Europy. Widzimy, że w Polsce bardzo wiele rzeczy się zmienia.

Tym razem spotykamy zupełnie nowe pokolenie młodych, ludzi którzy bardzo dużo podróżują, którzy są w pewnym sensie obywatelami Europy i świata, którzy często studiowali za granicą. Widzimy, że w Polsce zmiany następują bardzo szybko, co jest z jednej strony piękne, z drugiej rodzi pewnie problemy i całkiem nowe wyzwania.

Jakie wyzwania Brat dostrzega przed polską młodzieżą?

- Szybkość zmian cywilizacyjnych czy ekonomicznych rodzi wiele zagrożeń, przed którymi stoi obecne pokolenie młodych Polaków. Dlatego tak bardzo potrzebne jest dziś osobiste doświadczenie wiary każdego z tych młodych ludzi.

Wiara w obecnym czasie nie może być czymś wyłącznie dziedziczonym czy jakimś faktem kulturowym. Ostoi się jedynie wtedy, jeśli będzie bardzo mocnym wewnętrznym doświadczeniem. Chodzi o to, aby spotkanie z Jezusem, było bardzo osobistym i autentycznym doświadczeniem każdego z nas, każdego z tych młodych ludzi. Chodzi o takie spotkanie, które wewnętrznie nas przemienia, dzięki czemu jesteśmy zdolni do przemiany otaczającego świata.

I to chyba też jest najważniejszym wymiarem spotkania młodych, rozpoczynającego się dziś we Wrocławiu?

- Tak. Doświadczenie osobistego spotkania z Jezusem. To jest istota spotkania, które właśnie rozpoczynamy. Tym też staramy się żyć na co dzień w Taizé.

 

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| BRAT ALOIS, TAIZE

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
  • marcinro
    29.12.2019 08:47
    Nie, nie jest najważniejsze: "18 I słyszeliśmy, jak ten głos doszedł z nieba, kiedy z Nim razem byliśmy na górze świętej 19 Mamy jednak mocniejszą, prorocką mowę, a dobrze zrobicie, jeżeli będziecie przy niej trwali jak przy lampie, która świeci w ciemnym miejscu, aż dzień zaświta, a gwiazda poranna wzejdzie w waszych sercach". Subiektywne doświadczenia są we wszystkich wierzeniach, a przecież prawda jest tylko jedna. W większości to zwykłe emocje. Stąd budowanie wiary na tego typu doświadczeniach, typowe dla modernistów (polecam poczytać), to budowanie na piasku, które prowadzi w końcu do ateizmu.
  • Anonim (konto usunięte)
    04.01.2020 10:08
    Bez osobistego doświadczenia Boga trudno nazwać się wierzącym. Natomiast problemem jest częste mylenie doświadczenia wiary ze emocjami towarzyszącymi spotkaniu z Bogiem.
Komentowanie dostępne jest tylko dla .
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
16°C Wtorek
wieczór
14°C Środa
noc
11°C Środa
rano
18°C Środa
dzień
wiecej »