W luterańskiej katedrze w Rydze odbyły się 8 sierpnia święcenia biskupie nowego katolickiego metropolity Rygi, abp. Zbigniewa Stankiewicza. Głównym konsekratorem był jego poprzednik, kard. Jānis Pujats, zaś współkonsekratorami: nuncjusz apostolski na Łotwie abp Luigi Bonazzi i prymas Polski abp Józef Kowalczyk.
Mszę koncelebrowało kilkunastu biskupów z Łotwy, Litwy, Estonii, Polski i Ukrainy. W liturgii uczestniczyli przedstawiciele najwyższych władz Łotwy, z prezydentem Valdisem Zatlersem i premierem Valdisem Dombrovskisem. Przybył także były szef państwa Guntis Ulmanis.
W luterańskiej katedrze, która przed reformacją była świątynią katolicką, znajduje się grób apostoła Łotwy, św. Meinarda. Ten żyjący w XII w. niemiecki misjonarz był pierwszym biskupem tego kraju. Jan Paweł II zatwierdził jego kult w czasie swej podróży na Łotwę w 1993 r.
W swoim pierwszym liście pasterskim abp Stankiewicz zapowiedział, że priorytetem jego posługi będzie „odrodzenie Łotwy”. Zapewnił, że chce służyć Bogu i społeczeństwu, gdyż taka jest misja Kościoła: głoszenie Dobrej Nowiny i służba ludziom – „każdemu z was” – napisał hierarcha.
Abp Stankiewicz jest następcą kard. Jānisa Pujatsa, który w wieku 79 lat przeszedł na emeryturę. Przejmuje arcybiskupstwo Rygi, w którym katolicy są mniejszością i stanowią 16 proc. wszystkich mieszkańców.
55-letni obecnie abp Zbigniew Stankiewicz (po łotewsku: Zbigņev Stankevičs) pochodzi z diecezji jełgawskiej. Ukończył Politechnikę Ryską, a następnie pracował w tamtejszej stoczni i jednym z banków. Był też m.in. zastępcą prezesa Związku Polaków na Łotwie. W 1990 r. wstąpił do wyższego seminarium duchownego w Lublinie i w sześć lat później, w wieku 41 lat, został wyświęcony na kapłana dla archidiecezji ryskiej. Po okresie praktyki duszpasterskiej podjął na nowo studia, tym razem na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie, które ukończył w 2008 r. doktoratem z teologii fundamentalnej, po czym powrócił na Łotwę.
Do 19 czerwca br. ks. Stankiewicz był ojcem duchownym ryskiego seminarium duchownego i dyrektorem działającego w stolicy Łotwy Wyższego Instytutu Nauk Religijnych, podległego Papieskiemu Uniwersytetowi Laterańskiemu.
Obok łotewskiego włada biegle językami: polskim, rosyjskim, włoskim, angielskim oraz dobrze niemieckim i francuskim. Jest zapalonym alpinistą. Do swoich hobby zalicza również podróże i historię sztuki. Jest autorem licznych artykułów naukowych, a także znany jest ze swego zaangażowania w promocję Kościoła katolickiego na Łotwie w mediach.
Ingres abp. Stankiewicza do katolickiej katedry św. Jakuba odbędzie się 21 sierpnia.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.