Łotwa: Święcenia nowego biskupa Rygi

W luterańskiej katedrze w Rydze odbyły się 8 sierpnia święcenia biskupie nowego katolickiego metropolity Rygi, abp. Zbigniewa Stankiewicza. Głównym konsekratorem był jego poprzednik, kard. Jānis Pujats, zaś współkonsekratorami: nuncjusz apostolski na Łotwie abp Luigi Bonazzi i prymas Polski abp Józef Kowalczyk.

Mszę koncelebrowało kilkunastu biskupów z Łotwy, Litwy, Estonii, Polski i Ukrainy. W liturgii uczestniczyli przedstawiciele najwyższych władz Łotwy, z prezydentem Valdisem Zatlersem i premierem Valdisem Dombrovskisem. Przybył także były szef państwa Guntis Ulmanis.

W luterańskiej katedrze, która przed reformacją była świątynią katolicką, znajduje się grób apostoła Łotwy, św. Meinarda. Ten żyjący w XII w. niemiecki misjonarz był pierwszym biskupem tego kraju. Jan Paweł II zatwierdził jego kult w czasie swej podróży na Łotwę w 1993 r.

W swoim pierwszym liście pasterskim abp Stankiewicz zapowiedział, że priorytetem jego posługi będzie „odrodzenie Łotwy”. Zapewnił, że chce służyć Bogu i społeczeństwu, gdyż taka jest misja Kościoła: głoszenie Dobrej Nowiny i służba ludziom – „każdemu z was” – napisał hierarcha.

Abp Stankiewicz jest następcą kard. Jānisa Pujatsa, który w wieku 79 lat przeszedł na emeryturę. Przejmuje arcybiskupstwo Rygi, w którym katolicy są mniejszością i stanowią 16 proc. wszystkich mieszkańców.

55-letni obecnie abp Zbigniew Stankiewicz (po łotewsku: Zbigņev Stankevičs) pochodzi z diecezji jełgawskiej. Ukończył Politechnikę Ryską, a następnie pracował w tamtejszej stoczni i jednym z banków. Był też m.in. zastępcą prezesa Związku Polaków na Łotwie. W 1990 r. wstąpił do wyższego seminarium duchownego w Lublinie i w sześć lat później, w wieku 41 lat, został wyświęcony na kapłana dla archidiecezji ryskiej. Po okresie praktyki duszpasterskiej podjął na nowo studia, tym razem na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie, które ukończył w 2008 r. doktoratem z teologii fundamentalnej, po czym powrócił na Łotwę.

Do 19 czerwca br. ks. Stankiewicz był ojcem duchownym ryskiego seminarium duchownego i dyrektorem działającego w stolicy Łotwy Wyższego Instytutu Nauk Religijnych, podległego Papieskiemu Uniwersytetowi Laterańskiemu.

Obok łotewskiego włada biegle językami: polskim, rosyjskim, włoskim, angielskim oraz dobrze niemieckim i francuskim. Jest zapalonym alpinistą. Do swoich hobby zalicza również podróże i historię sztuki. Jest autorem licznych artykułów naukowych, a także znany jest ze swego zaangażowania w promocję Kościoła katolickiego na Łotwie w mediach.

Ingres abp. Stankiewicza do katolickiej katedry św. Jakuba odbędzie się 21 sierpnia.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| RYGA, ŁOTWA

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
19°C Środa
dzień
21°C Środa
wieczór
19°C Czwartek
noc
16°C Czwartek
rano
wiecej »