W odbudowanej katedrze ormiańsko-katolickiej w Aleppo została odprawiona Msza w intencji pokoju w Syrii.
Obecni byli biskupi katoliccy wszystkich obrządków oraz prawosławni. Uroczystości przewodniczył zwierzchnik miejscowej wspólnoty ormiańskiej, abp Boutros Marayati. Modlitwa wyrażała pragnienie spojrzenia z nadzieją w przyszłość, że pomimo różnic, chrześcijanie i muzułmanie mogą żyć razem.
Jak stwierdził chaldejski biskup Aleppo, Antoine Audo, celebracja była wspólnym świadectwem obecności, wiary oraz wytrwałości.
„Pokój jest drogą nadziei. Przeżywaliśmy ten dzień wspólnie. To są takie małe znaki nadziei, które pokazują, że Kościół jest obecny, daje świadectwo. Idzie razem ponad podziałami, niezależnie od panującej wokół przemocy – powiedział bp Audo. Abp Marayati powiedział, cytując Papież Franciszka, że chcemy budować mosty, a nie mury. Pragniemy zachęcać do uruchamiania dynamiki komunii, tworzyć ekumenizm, który daje chrześcijanom impuls do budowania jedności, klimatu wzajemnego szacunku. To wszystko zamiast podziałów, uczucia pogardy czy niechęci.“
Biskup zauważył, że poprzez toczącą się od wielu lat wojnę, dzięki działalności Caritas, ludzie odkryli prawdziwe oblicze Kościoła zaangażowanego w pomoc biednym, w tworzenie atmosfery szacunku i dialogu.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.