Były ksiądz i dawny rzecznik Konferencji Episkopatu Czech Daniel Herman został w czwartek wybrany na nowego dyrektora czeskiego Instytutu Badania Reżimów Totalitarnych (USTR, odpowiednik polskiego IPN).
Jego kandydaturę poparło pięciu z siedmiu członków komisji kwalifikacyjnej. Fotel dyrektora zajmie w poniedziałek.
Herman po ogłoszeniu wyników głosowania powiedział, że w pierwszej kolejności zamierza zająć się ustabilizowaniem sytuacji we wzbudzającej ostatnio coraz większe kontrowersje instytucji. Od kilku miesięcy w USTR trwają bowiem spory o kompetencje i stanowiska, a ostatnio - za pośrednictwem stron internetowych archiwum instytutu - doszło do opublikowania nazwisk aktywnych agentów czeskiego wywiadu.
Nowy dyrektor zaznaczył, iż byłby zadowolony, gdyby czeskie społeczeństwo uregulowało własną przeszłość. "Na podstawie doświadczeń sąsiednich krajów wiemy, że się da" - mówił. "To moje priorytety" - dodał.
Pracownicy instytutu nie obawiają się, że z czasem wyjdą na jaw niewygodne fakty z przeszłości nowego dyrektora, tak jak to miało miejsce za kadencji Jirzego Pernesa. Pernes, stojący na czele USTR od marca do kwietnia tego roku, okazał się dawnym studentem Wieczorowego Uniwersytetu Marksizmu i Leninizmu. Jeden z członków komisji kwalifikacyjnej Patrik Benda tłumaczył, że Herman, jako duchowny, nie musiał podpisywać deklaracji lojalności wobec władz komunistycznych.
Daniel Herman urodził się w 1968 roku w Czeskich Budziejowicach. Później studiował pedagogikę, którą porzucił - jak się podaje - ze względów ideologicznych. W latach 90. pracował jako piekarz, później był przewodnikiem po zamku w Hlubokiej.
Studia teologiczne ukończył w 1989 roku, wtedy też uzyskał święcenia kapłańskie. Rok później rozpoczął pracę w kancelarii biskupa budziejowickiego Miloslava Vlka, z którym później - już jako arcybiskupem - trafił do Pragi. Między 1996 a 2005 rokiem pełnił rolę rzecznika Konferencji Episkopatu Czech. Pracował także w prezydium czeskiej policji, ministerstwie kultury i był rzecznikiem kandydata na prezydenta Czech Jana Szvejnara.
Kilka lat temu wystąpił o zniesienie święceń kapłańskich i powrócił do laikatu.
Ojcowie paulini przedstawili sprawozdanie z działalności sanktuarium w ostatnim roku
Walki trwały na całej długości frontu, na odcinku około tysiąca kilometrów.
Polacy byli drugą najliczniejszą grupą narodowościową spoza Portugalii.
Na plac przybył po nieszporach, które odprawił w bazylice watykańskiej.
Wkraczanie szkoły w sferę seksualności powinno się odbywać w porozumieniu z rodzicami.
Potrzebne są mechanizmy, które pomogą chronić wrażliwe grupy widzów, np. dzieci.
Ministerstwo gospodarki zagroziło, że zamknie organizacje, które nie zastosują się do nakazu.