Gorsząca manipulacja krzyżem

Jako "nieprzykładną i gorszącą manipulację" krzyżem określił prymas Polski, abp Józef Kowalczyk, wydarzenia wokół krzyża, postawionego przed Pałacem Prezydenckim po katastrofie smoleńskiej.

W homilii wygłoszonej w niedzielę na Jasnej Górze hierarcha apelował, by krzyż nie był narzędziem przetargu politycznego.

Miejmy oczy otwarte; pamiętajmy o tym, o czym mówił Jan Paweł II - brońmy się przed takim manipulowaniem krzyżem; to nie ma nic wspólnego z prawym sumieniem katolickim, nic wspólnego z prawą, prawdziwą postawą chrześcijanina - człowieka wierzącego, który rzeczywiście krzyż kocha, nim się inspiruje w swoim życiu - mówił prymas do ok. 100 tys. wiernych, uczestniczących w obchodach święta Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.

"To, co widzimy, jest nieprzykładną, jest gorszącą manipulacją krzyżem. I proszę wszystkich, którzy w jakiś sposób w to się zaangażowali () aby zaprzestać tego. Cele, które sobie stawiają politycy, można osiągać na drodze dialogu. Zostawmy krzyż w tym znaczeniu i w takiej symbolice, w jakiej on w naszej tradycji narodowej jest zakorzeniony, jak go umiemy czcić i kochać, jak umiemy się poprawnie nim cieszyć, nim budować i nim się bronić" - apelował abp Kowalczyk.

Prymas prosił Matkę Bożą o dar mądrości dla wszystkich, abyśmy - jak mówił - "ten klimat żałoby i budującego wszystkich klimatu solidarności i jedności, w którym wyraził się szacunek dla ofiar tragedii, nie zaciemniali, nie przesłaniali jakimś dziwnym przetargiem i nieporozumieniem, wykorzystując w tym wszystkim krzyż - znak zbawienia - jako narzędzie przetargu, w charakterze jakiegoś zakładnika".

Prymas wskazał, że dar mądrości "zdobywa się na modlitwie, a nie na kombinacjach politycznych". Apelował, aby wezwanie Jana Pawła II do obrony krzyża rozumieć właściwie, tak jak on to pojmował, "a nie opacznie i tendencyjnie, przewrotnie, burząc w ten sposób jedność narodową, solidarny klimat żałoby i szacunek dla ofiar tragedii smoleńskiej".

"Mam obowiązek o tym mówić, bo uczestniczyłem w tych pogrzebach, w budowaniu tego klimatu i dziwię się, że po paru miesiącach ten klimat i ta solidarność zostaje tak zaburzona dla jakichś celów - politycznych czy niepolitycznych - poprzez wykorzystywanie tendencyjne tego znaku zbawienia i miłości, który został zakwalifikowany jako narzędzie przetargu do osiągania celów" - powiedział arcybiskup.

«« | « | 1 | » | »»
 • Maria
  15.08.2010 13:46
  Całego zamieszania o Krzyż jest winny prezes PISu.Pseudo katolik pała nienawiścią do nowego prezydenta RP.Jarosław Kaczyński powinien odejść z polityki bo jest człowiekiem niezgodny i konfliktów! We krwi ma niszczenie i gorszenie oraz podburzanie do buntów,konfliktów !
 • skl
  15.08.2010 14:40
  Celem jest uczczenie pamięci poległych pomnikiem na placu prezydenckim. O krzyżu trudno mówić jak o przedmiocie przetargu. Jest on kulturowym symbolem śmierci, zwłaszcza tragicznej i nie powinien stać w centrum retoryki teologicznej, jak stawia go hierarchia. W tym oczywiście kontekście. Hierarchia przypisuje mu nośność polityczną. Dla protestujących jest znakiem tragedii.

  Rozwiązanie konfliktu leży oczywiście po stronie prezydenta, do którego powinien bezpośrednio apelować prymas, ale z niewiadomych powodów tego nie robi.
 • ksiadzmar
  15.08.2010 17:59
  Tak ma Ksiądz Prymas rację, by nie manipulować krzyżem. Należało jasno powiedzieć, kto rozpoczął ten spór i kto ma go zakończyć, bo to nie kto inny a prezydent Komorowski jest w pełni odpowiedzialny za to całe zamieszanie. Czekaliśmy też na słowo Księdza Prymasa odnośnie parady przez stolicę ale się nie doczekaliśmy a szkoda warto było otwarcie nazwać grzech grzechem i że nie wolno siać zgorszenia wobec maluczkich. Nie zabieranie głosu w tak ważnych sprawach bywa odbierane jako strach przed lobby homoseksualnym, by się tylko nie narazić a oni robią co tylko chcą w kraju gdzie jak na razie jeszcze katolicy stanowią większość i nie muszą oglądać propagowania grzesznych zachowań publicznie na ulicy, przed kościołami...a Prymas był zawsze odważny i zło nazywał złem a grzech grzechem bez ogródek.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  27°C Niedziela
  wieczór
  23°C Poniedziałek
  noc
  19°C Poniedziałek
  rano
  25°C Poniedziałek
  dzień
  wiecej »