Płk Patalong dowódcą Wojsk Specjalnych

Pułkownik Piotr Patalong objął w poniedziałek w południe stanowisko Dowódcy Wojsk Specjalnych. Ceremonia odbyła się w siedzibie DWS w Krakowie.

Uczestniczył w niej - jak powiedział PAP mjr Jacek Popławski z DWS - m.in. szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Mieczysław Cieniuch.

Nazwiska zastępcy dowódcy i nowego szefa sztabu DWS opinia publiczna ma - jak zapowiada szef MON - poznać niebawem.

"Na obsadę stanowiska szefa sztabu w Dowództwie Wojsk Specjalnych trzeba chwilkę poczekać; mam swojego kandydata i wiem kto nim zostanie. Podobnie jak chwilkę musimy poczekać na obsadę stanowiska zastępcy dowódcy wojsk specjalnych, chwilkę dłużej, ale też już wiem, kto to stanowisko obejmie" - powiedział dziennikarzom w sobotę szef MON.

"To będą dobrzy oficerowie, którzy dobrze sprawdzają się w wojskach specjalnych i poza nimi" - dodał.

Nowy dowódca wojsk specjalnych płk Piotr Patalong był dotychczas - od jesieni 2008 - szefem sztabu Wojsk Specjalnych, stąd wakat na tym stanowisku. Stanowisko zastępcy dowódcy będzie niebawem wolne, bo gen. Marek Olbrycht - decyzją szefa MON - otrzyma stanowisko w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego.

"Generała Marka Olbrychta w dowód uznania dla jego zasług przenoszę do Sztabu Generalnego, gdzie obejmie stanowisko szefa jednego z dwóch kluczowych zarządów" - powiedział minister. Jak ocenił, "gen. Olbrycht wykonał wielką robotę, doskonałą pracę przez ostatnie cztery miesiące, przejmując po śp. Włodzimierzu Potasińskim kierowanie Wojskami Specjalnymi".

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał decyzję o wyznaczeniu płk. Patalonga na dowódcę wojsk specjalnych w piątek. Akt nominacji pułkownik odebrał w niedzielę podczas uroczystych obchodów Święta Wojska Polskiego na pl. Piłsudskiego w Warszawie.

Płk Patalong ma 48 lat. Kształcił się w Wyższej Szkole Oficerskiej we Wrocławiu i na Akademii Obrony Narodowej w Warszawie. Ukończył Podyplomowe Studia Polityki Obronnej w Królewskiej Akademii Studiów Obronnych w Londynie. Pełnił służbę m.in. w kompanii specjalnej 12. Dywizji Zmechanizowanej, 56. Kompanii Specjalnej, 6. Brygadzie Desantowo-Szturmowej, był oficerem pionu szkolenia 25. Brygady Kawalerii Powietrznej, szefem szkolenia 1. Pułku Szwoleżerów, dowódcą 7. Batalionu Kawalerii Powietrznej, dowódcą 18. Batalionu Desantowo-Szturmowego, dowódcą 1. Pułku Specjalnego Komandosów, dowódcą GROM. Służył m.in. w b. Jugosławii i Iraku.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
24°C Środa
noc
20°C Środa
rano
30°C Środa
dzień
32°C Środa
wieczór
wiecej »