„Mimo prób rozbrojenia w kraju krąży wciąż wiele broni, a ludzie nie mają dostępu do edukacji i służby zdrowia” .
Biskupi Republiki Środkowoafrykańskiej jasno stwierdzili, że nie uczyniono wystarczająco dużo na drodze przywracania pokoju w tym kraju. Przypominają o braku bezpieczeństwa i o tym, że ludzie wciąż żyją w lęku i niepokoju. „Mimo prób rozbrojenia w kraju krąży wciąż wiele broni, a ludzie nie mają dostępu do edukacji i służby zdrowia” – piszą środkowoafrykańscy biskupi wzywając władze, by wywiązały się z podjętych zobowiązań.
W komunikacie, wydanym na zakończenie sesji plenarnej episkopatu, która odbyła się w stołecznym Bangi, biskupi dopytują kiedy w końcu zacznie działać Nadzwyczajny Trybunał Karny oraz komisja prawdy, sprawiedliwości, pojednania i zadośćuczynienia. Wciąż działające w tym afrykańskim kraju ugrupowania rebelianckie wzywają do respektowania porozumienia pokojowego, zaprzestania wszelkich działań zbrojnych i grabienia zasobów naturalnych.
W swym przesłaniu środkowoafrykańscy biskupi zawracają się szczególnie do młodych ludzi, którzy, jak podkreślają, mają do odegrania fundamentalną rolę w budowaniu przyszłości tego umęczonego wojną kraju. Apelują, by nie dali się zniechęcić panującej sytuacji oraz nie ulegli demonom nienawiści oraz przedsiębiorcom przemocy i zniszczenia. Wśród najważniejszych wyzwań stojących przed tym krajem wymieniają respektowanie kalendarza wyborczego, powrót władz do stołu dialogu z grupami zbrojnymi oraz umożliwienie uchodźcom powrotu do swych domów. Wskazują też na wielką rolę jaką w procesie przywracania i umacniania pokoju ma do odegrania wspólnota międzynarodowa.
Konflikt w Republice Środkowoafrykańskiej z różnym natężeniem trwa od siedmiu lat. Spowodował tysiące ofiar a setki tysięcy ludzi zmusił do opuszczenia domów. Wciąż ok. 70 proc. kraju kontrolowane jest przez ugrupowania rebelianckie, bojkotujące porozumienie pokojowe.
Wcześniej uwolniono trzech Izraelczyków, którzy przez 484 dni byli przetrzymywani w Strefie Gazy.
Co najmniej 54 osoby zginęły, a 158 zostało rannych w ostrzale artyleryjskim targu.
Zastąpił bp. dr. Mariana Niemca, który sprawował ten urząd w latach 2014-2024.
Są zniszczenia w obwodach zaporoskim, odeskim, sumskim, charkowskim, chmielnickim i kijowskim.