Premiera filmu o Piekarach Śl.

Piekarscy pielgrzymi i mieszkańcy Piekar Śląskich wzięli udział w premierowym pokazie filmu „Serce Śląska”, który odbył się w Centrum Sztuki Filmowej w Katowicach 20 sierpnia, dwa dni przed tegoroczną pielgrzymką kobiet i dziewcząt do sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej. W premierze wziął udział reżyser filmu, znany dokumentalista Paweł Woldan. Obecny był współscenarzysta Tadeusz Szyma.

Uczestniczący w pokazie metropolita katowicki abp Damian Zimoń serdecznie podziękował twórcom za ich dzieło, a także Centrum Sztuki Filmowej za zorganizowanie imprezy. Po zakończeniu seansu widzowie mogli w kuluarach przy filiżance kawy i ciastku porozmawiać z autorami filmu.

„Serce Śląska” to film poświęcony niezwykłemu miejscu tego regionu jakim jest Sanktuarium w Piekarach Śląskich oraz historii pielgrzymowania Ślązaków do Matki Bożej Piekarskiej. Seria rozmów m.in. z arcybiskupem Damianem Zimoniem i kardynałem Stanisławem Dziwiszem, wzbogacona zdjęciami kręconymi w czasie pielgrzymek mężczyzn i kobiet w roku 2009, pokazuje dzieje oraz znaczenie Sanktuarium i jego odwiedzin. Ich wymiar społeczno-religijny dla Ślązaków i ziemi śląskiej poznajemy dzięki komentarzowi oraz bogatym materiałom archiwalnym ukazującym Kardynała Augusta Hlonda, Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego i Papieża Jana Pawła II, którzy pielgrzymowali do Piekar podkreślając zawsze wyjątkową rolę tego miejsca.

Paweł Woldan - scenarzysta i reżyser filmowy. Po ukończeniu Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego na Uniwersytecie Łódzkim zdał na Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego, gdzie ukończył reżyserię w 1984 roku. W czasie studiów zrealizował cztery etiudy szkolne, których opiekunem artystycznym był Krzysztof Kieślowski. Jest autorem blisko setki filmów dokumentalnych. Od 1989 roku ściśle współpracuje z Telewizją Polską, dla której wyreżyserował liczne filmy poświęcone postaciom polskich pisarzy, intelektualistów, polityków, artystów, a także kapłanów i hierarchów Kościoła. Wyreżyserował również spektakle Teatru Telewizji m.in. "Góra Góry", "Złodziej w sutannie", "Prymas w Komańczy" i "Wierność". Jest laureatem wielu nagród filmowych wśród, których są: JANTAR 8S - Koszalińskie Spotkania Filmowe, "Brązowy Tancerz" Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych w Huesce, Hiszpania 1988 oraz wielokrotnie Grand Prix i inne nagrody na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Katolickich w Niepokalanowie.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
8°C Piątek
wieczór
5°C Sobota
noc
4°C Sobota
rano
10°C Sobota
dzień
wiecej »