Piekarscy pielgrzymi i mieszkańcy Piekar Śląskich wzięli udział w premierowym pokazie filmu „Serce Śląska”, który odbył się w Centrum Sztuki Filmowej w Katowicach 20 sierpnia, dwa dni przed tegoroczną pielgrzymką kobiet i dziewcząt do sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej. W premierze wziął udział reżyser filmu, znany dokumentalista Paweł Woldan. Obecny był współscenarzysta Tadeusz Szyma.
Uczestniczący w pokazie metropolita katowicki abp Damian Zimoń serdecznie podziękował twórcom za ich dzieło, a także Centrum Sztuki Filmowej za zorganizowanie imprezy. Po zakończeniu seansu widzowie mogli w kuluarach przy filiżance kawy i ciastku porozmawiać z autorami filmu.
„Serce Śląska” to film poświęcony niezwykłemu miejscu tego regionu jakim jest Sanktuarium w Piekarach Śląskich oraz historii pielgrzymowania Ślązaków do Matki Bożej Piekarskiej. Seria rozmów m.in. z arcybiskupem Damianem Zimoniem i kardynałem Stanisławem Dziwiszem, wzbogacona zdjęciami kręconymi w czasie pielgrzymek mężczyzn i kobiet w roku 2009, pokazuje dzieje oraz znaczenie Sanktuarium i jego odwiedzin. Ich wymiar społeczno-religijny dla Ślązaków i ziemi śląskiej poznajemy dzięki komentarzowi oraz bogatym materiałom archiwalnym ukazującym Kardynała Augusta Hlonda, Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego i Papieża Jana Pawła II, którzy pielgrzymowali do Piekar podkreślając zawsze wyjątkową rolę tego miejsca.
Paweł Woldan - scenarzysta i reżyser filmowy. Po ukończeniu Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego na Uniwersytecie Łódzkim zdał na Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego, gdzie ukończył reżyserię w 1984 roku. W czasie studiów zrealizował cztery etiudy szkolne, których opiekunem artystycznym był Krzysztof Kieślowski. Jest autorem blisko setki filmów dokumentalnych. Od 1989 roku ściśle współpracuje z Telewizją Polską, dla której wyreżyserował liczne filmy poświęcone postaciom polskich pisarzy, intelektualistów, polityków, artystów, a także kapłanów i hierarchów Kościoła. Wyreżyserował również spektakle Teatru Telewizji m.in. "Góra Góry", "Złodziej w sutannie", "Prymas w Komańczy" i "Wierność". Jest laureatem wielu nagród filmowych wśród, których są: JANTAR 8S - Koszalińskie Spotkania Filmowe, "Brązowy Tancerz" Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych w Huesce, Hiszpania 1988 oraz wielokrotnie Grand Prix i inne nagrody na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Katolickich w Niepokalanowie.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.