Nowe wcielenie marksizmu?

Może jeszcze dużo złego zrobić, to prawda. Ale świata na swoją modłę nie wywróci.

Wpadła mi w ręce książka. Z obowiązku zacząłem czytać. Jeszcze nie skończyłem, ale już wciągnęła mnie bardzo. Opowieść amerykańskiej imigrantki urodzonej we Włoszech. Ale nie to najważniejsze. Podtytuł deklaruje jej związek z komunizmem. Kartka po kartce, od dzieciństwa spędzonego jeszcze w Italii po niezauważalne acz skuteczne wciąganie młodej, inteligentnej, aktywnej, wykształconej, prostolinijnej osoby. Wciąganie przez nienazwaną i nie przeczuwaną przez nią siłę. Wciąganie i przetwarzanie jej wnętrza – umysłu, wrażliwości, systemu wartości, powiązań międzyludzkich. Aż po zajęcie wysokich pozycji w partyjnej, komunistycznej hierarchii. Dopiero po latach pada nazwa „partia komunistyczna” – z której ją w końcu wyrzucono.

Streszczanie książki nie miałoby sensu. Dociekliwy czytelnik ją odnajdzie i sam doczyta. Mnie w pewnym momencie uderzyła jakaś dziwna równoległość opowiedzianych wątków amerykańskich i wątków znanych mi z młodości przeżytej w PRL-u. Przede wszystkim granie na ludzkiej wrażliwości. Masy robotnicze, zwłaszcza w krajach kapitalistycznych, wyzyskiwane, żyjące na skraju nędzy, uciskane, pozbawione dostępu do nauki, dóbr materialnych i w ogóle wszystkiego... Dlatego zresztą nasze granice musiały być szczelnie zamknięte, by współczujący proletariuszom świata Polacy (Czesi, Niemcy z NRD, Węgrzy) nie zorientowali się, że bieda i zacofanie to jest u nas. To jeden z elementów zakłamania, a właściwie ostrego fałszowania obrazu świata. Analogicznie działający niegdyś tak w Stanach jak i w naszych demoludach (co to jest? Zajrzyj do Wikipedii).

Nie tu miejsce na zagłębianie się we wszystkie wątki opowieści amerykańskiej autorki. Ale o jednym, wracającym w książce w różnych konfiguracjach, trzeba wspomnieć. Mianowicie intrygi. Ale nie takie osobisto-prywatne. Intrygi będące ważnym narzędziem sterowania tak wewnątrzpartyjnego, jak i zewnętrznych powiązań partii. Spoza tych intryg wyłania się obłuda komunistycznej ideologii, w której nie chodzi bynajmniej o los mas pracujących (znamy to określenie także z naszej historii), a całkiem zwyczajnie chodzi o władzę, o rząd dusz ale także pieniądza.

Czy to ma jakieś przełożenie na nasze czasy? Zdaje się, że tak. Nową ideologią podbijającą społeczeństwa wielu obszarów świata jest to, co skrótowo nazywane bywa „LGBT”. Zostańmy przy tym określeniu. Intrygi – także na dużą skalę. Sterowanie, marsze i inne akcje – co na pewno kosztuje sporo organizacyjnego wysiłku ale i pieniędzy. Kto jest sponsorem? A może inwestorem? Czy chodzi o dolę biednych, uciskanych LGBT? A może odwrotnie – oni są ofiarami? A może po prostu chodzi o rząd dusz? To znaczy o władzę nad społecznością już nie tylko tego i tamtego kraju, ale przynajmniej połowy świata. Przecież to dawne pragnienie i cel marksistów!

To tylko niektóre pytania, wątpliwości, zagadki, które nasunęły mi się po nieskończonej jeszcze lekturze książki na temat amerykańskiego i międzynarodowego komunizmu sprzed dziesięcioleci. Gdzieś tam odzywa się jeszcze jedna zagadka. Jeśli obie rewolucje – komunistyczna i dziś obyczajowa – są jakoś do siebie podobne, a przynajmniej zbieżne w wielu aspektach, czy nie można podejrzewać wspólnego im autora? Kogo? Złego ducha? Cóż, obecność szatana tłumaczy nierozumne zło, które w historii ludzkości wraca od wieków. Niepojęte, destrukcyjne, posługujące się wieloraką intrygą, kłamstwem, pochlebstwem, przechwytywaniem młodzieży...

To nie jest pesymizm felietonisty. To nadzieja chrześcijanina, który wie, że i trzeba, i warto odważnie stawać po stronie dobra, prawdy, życia. I tu drugi promyk nadziei. Otóż obserwując przed laty polski komunizm, obecnie inne ideologie (bo jest ich więcej niż wspomniane LGBT), widać że są nieudolne. Kiedyś przewodzili w tym lektorzy partyjni, teraz przewodzą krzykacze. Mogą jeszcze dużo złego zrobić, to prawda. Ale świata na swoją modłę nie wywrócą.

 

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Marek Aureliusz
  22.02.2020 16:07
  Dwie rzeczy , dwa problemy:

  Słowa komuna , komunia nie wymyślili komuniści , to plagiat , jak się poczyta np. Amosa czy II Tes. to marksizm jawi się jako "Pikuś " Plagiat przedziwny , zwykle to ten w stosunku do kogo popełniono to przestępstwo stara się bronić swoich praw autorskich czy praw autorskich czy praw swego Mistrza , kościół sprawia wrażenie , jakby przed problemem chciał uciec , zapomnieć , zamazać ,dlaczego ? nie wiem , mogę się domyślać , paniska się z duchowieństwa porobiły … przeszli na inną stronę mocy , ale to jedynie moje domysły.

  Drugie , ważniejsze , Ksiądz zna te słowa : …

  "ruszamy z posad bryłę świata , dziś niczym , jutro wszystkim my "

  ... oni walczą , oni idą IM SIĘ CHCE , nam się nie chce "ruszyć pupy z bryły świata " oni są bardziej Chrystusowi niż my [ w tym aspekcie } bo Jezus sam mówił o Sobie Ja jestem DROGĄ … itd.. Dla nas Chrystus nie jest Droga dla nas jest ledwie przystankiem , " nam jest dobrze , żyjemy rytmem pasterek święceń pokarmów , wesel , pierwszych komunii i pogrzebów , po co nam ta Droga " świat ? a co nas on obchodzi , plebania i święty spokój to cały nas świat "

  nie ,tego nikt nie powiedział ale tak to przemawia MOWA NASZEGO CIAŁA .

  A...skąd to wiem ? bo gdyby kościół wreszcie serio potraktował swą misję to nie Ksiądz komentowałby wybryki neomarksistów tylko … oni nasze .To trochę przypomina kampanie wyborcze obecnej opozycji , nie są w stanie zaproponować czegoś pozytywnego , czegoś by porwało naród więc wytrząsają się na tym jacy to rządzący są źli , ani kościołowi ani obecnej opozycji niewiele to da .

  Proszę Księdza przed twardą pracą społeczną nie da uciec ani jej powstrzymać komentarzami , ale my nawet nie wiemy jak taka praca miała by wyglądać , nawet w ogólnych zarysach nie wiemy , a one stosy literatury zdają się być do niczego nie przydatne w działaniach materialnych , kto zaprzeczy ?

  Na początku tego wieku Jan Paweł Wielki zwołał konsystorz poświęcony brakowi przełożenia nauki kościoła na język praktyki społecznej ….jednak zauważył . A kategoria praxis jest podstawową wartością marksizmu , gdyby się tak dobrze zastanowić to jeśli Chrystus powiedział ,ze nie ten jest Jego sługą kto mówi Mu Panie , Panie itd. to jeśli Lenin powiedział ,że jesteśmy tacy jacy jesteśmy w praktyce to posiedzieli prawie to samo , cud ? nie to nie cud to plagiat , tyle że ci którzy dokonali plagiatu czynią z niego użytek ,a prawni właściciele …wyzbyli się swego dziedzictwa intelektualnego na rzecz plagiatorów .

  Oni z tej nauki czynią użytek , ta potężna to broń wstrząsnęła światem i wstrząsać będzie , bo z dobrego arsenału pochodzi . daliśmy ja sobie ukraść ,jesteśmy bezbronni , tak bezbronni gdyż żaden ludzki wytwór choćby z instytutów papieskich nie jest w stanie sprostać temu co boskie , świata nie przewrócą , tak to prawda , ale jeśli taką broną dysponują to ja bym się na miejscu kościoła tak nie cieszył .

  Przechwytywanie młodzieży , a dlaczego przechwytywanie a nie zjednywanie sobie ? tak , to robota ewangelizatorów albo … laicy zatorów , tacy byli kiedyś nasi przodkowie ,jedni są w tym fachu lepsi , bardziej fachowi , mają nas przepraszać za skuteczność ? jak już tak bardzo chcemy się nimi przejmować to … zobaczmy najpierw CO IM DAJE SIŁĘ , może to nas czegoś nauczy .

  Poza tym , Ksiądz to wie i ja to wie na początku lat dziewięćdziesiątych k.k zachował się jak …król Saul , wystarczyło trochę zwrotów majątkowych [ za rządów SLD !] i już zaczęliśmy się fraternizować z całym światem, a oni ożyli , ożyli bo niedobitych ich zostawiliśmy , a Saul zginał z rąk pogan których innego czasu oszczędził . To ten sam mechanizm , Słowo jest wieczne .
 • robak
  23.02.2020 12:15
  cyt(Może jeszcze dużo złego zrobić, to prawda. Ale świata na swoją modłę nie wywróci.) - wywroci i to na pewno - my nie z tego świata i nie ten świat mamy ratować ale dusze tych co w świat uwierzyli i jego słuchaja . komunizm to idee skąd inąd dobra prawie - teraz gorsze jest bo tto nie ideoligia ale JA jest na sztandarach i to dociera do młodych - każdy może robić to co chce i żyć jak chce i wyznawać to co chce. ewangelia krzyża nie przemawia i nie przemówi do człowieka który żyje w miarę dobrze . - wirzyć i brać swój krzyż codziennie - to nie przemawia - lepiej przemawia jesteś taki a nie inny i nie musisz tego zmieniać . Bóg kocha każdego - a że ten Bóg wymaga i mówi o piekle tego się nie mówi - miłosierdzie jest wielkie - ale i słowa są jednakie - idż i nie grzesz więcej aby ci się co gorszego nie przytrafiło .wiara to nie idea to świadomy wybór krzyża i wszystkiego co się z krzyżem wiąże . to nie jest popularne hasło . wymagać od siebie .ponosić stratę i nie mieć możliwosci wytlumaczyuć się z owej straty . - a Bóg który widzi wynagrodzi to tobie . nie ludzie ale Bóg . a jak wynagrodzi pewnikiem nie dobrą posadą tutaj ale mieszjkaniem przygotowanym tam gdzie nasza prawdziwa ojczyzna tj . Królestwo Niebieskie . pozdrawiam
 • paulus
  26.02.2020 10:41
  Ma ksiadz calkowita racje ! Kazda wieza babel sie rozsypie.Bo nie od Boga pochodzi . Halny tez przejdzie i co nieco narozrabia, ale gromnica zapalona da rade ,swiatlo , cieplo . Kto ma , kto wierzy tego tak latwo nic nie porwie !! Zaliczone Akademie 1-wszo majowe , nawet w Moskwie niekogfo nie wyksztalcily a raczej znieksztalcily . Szczesc Boze.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  17°C Poniedziałek
  dzień
  18°C Poniedziałek
  wieczór
  14°C Wtorek
  noc
  9°C Wtorek
  rano
  wiecej »