Kościół pragnie wspiera wysiłek szkoły w wychowaniu młodego pokolenia - powiedział kard. Stanisław Dziwisz 1 września podczas uroczystej inauguracji nowego roku szkolnego w województwie małopolskim, która odbyła się w Igołomi koło Krakowa. Metropolita krakowski przypomniał też, że "szkoła i Kościół spotykają się w tej samej przestrzeni troski o dobro człowieka".
W homilii kard. Dziwisz podkreślił, że poznając życie, słowa i czyny Jezusa Chrystusa, odkrywamy, że był najwspanialszym człowiekiem oraz, iż dla każdego może i powinien On być ideałem wychowania oraz dorastania do pełni człowieczeństwa.
Zwracając się do rozpoczynających dziś naukę uczniów, metropolita krakowski nazwał nowy rok szkolny "kolejnym okresem zasiewu". - Sieją uczennice i uczniowie zdobywający wiedzę; nauczyciele pomagający młodym w zdobywaniu prawdy; pracownicy administracji szkoły i kuratorium, troszczący się o zapewnienie właściwego funkcjonowania systemu oświaty w naszym województwie. Sieją katecheci – świeccy i duchowni, bo oni też uczestniczą w tym szlachetnym dziele - zaznaczył kard. Dziwisz.
Dodał, że "sieje też biskup krakowski, bo przecież leży mu na sercu troska o dobre wychowanie młodego pokolenia".
Kardynał przypomniał, że w szkole zdobywamy nie tylko wiedzę, ale "formujemy również nasze serca" oraz "nasze postawy wobec bliźnich". - Formujemy nasze sumienia, by odróżniały dobro od zła, by były wrażliwe na dobro drugiego człowieka. W szkole rzeźbimy naszą duchową sylwetką ludzi prawych, uczciwych, pracowitych, kompetentnych, ofiarnych. Szkoła jest więc miejscem wymagającym - zaznaczył.
Metropolita przypomniał, że Kościół pragnie wspierać i wspiera wysiłek szkoły w wychowaniu młodego pokolenia. - Szkoła i Kościół spotykają się w tej samej przestrzeni troski o dobro człowieka, społeczeństwa i narodu. Kościół pragnie dzielić się prawdą o Bogu i o człowieku, o jego godności i powołaniu - wspomniał.
"Ta prawda zapisana jest w Ewangelii. Pragniemy dzielić się wielowiekowym i sprawdzonym doświadczeniem w wychowywaniu kolejnych pokoleń" - dodał kard. Dziwisz.
Kardynał przypomniał też, że 20 lat temu katecheza powróciła do polskiej szkoły. Stwierdził, że "wbrew niektórym obawom, ten powrót przyniósł i nadal przynosi dobre owoce". - Polska szkoła z wpisaną w jej program katechezą jest szkołą otwartą, tolerancyjną, uczącą szacunku do inaczej myślących, respektującą pluralizm społeczeństwa - zapewnił metropolita krakowski.
Wyraził przy tym wdzięczność Bogu "za ten powrót do normalności po latach panowania ideologii komunistycznej, zaciemniającej prawdę o człowieku stworzonym na obraz i podobieństwo Boże, ideologii antagonizującej społeczeństwo teorią tak zwanej walki klas".
Na zakończenie podkreślił, że człowiekiem, który walczył o miejsce Kościoła w życiu społecznym był kard. Karol Wojtyła. - Siał obficie jako metropolita krakowski. Głosił słowo prawdy, umacniał wiarę, budził w ludzkich sercach nadzieję. Po wyborze na Stolicę św. Piotra czynił to w skali światowej, uniwersalnej - powiedział kard. Dziwisz.
Przypominając o obchodzonej dziś 71. rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz niedawnych obchodach 30. rocznicy Sierpnia '80, wyraził także wdzięczność za dar wolności. "Nie jest to łatwy dar, bo o zachowanie wewnętrznej, duchowej wolności musimy zawsze walczyć, zmagając się z naszymi słabościami, grzechami, lękami czy uprzedzeniami" - dodał kard. Dziwisz.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.