Kościół wspiera szkołę w wychowaniu

Kościół pragnie wspiera wysiłek szkoły w wychowaniu młodego pokolenia - powiedział kard. Stanisław Dziwisz 1 września podczas uroczystej inauguracji nowego roku szkolnego w województwie małopolskim, która odbyła się w Igołomi koło Krakowa. Metropolita krakowski przypomniał też, że "szkoła i Kościół spotykają się w tej samej przestrzeni troski o dobro człowieka".

W homilii kard. Dziwisz podkreślił, że poznając życie, słowa i czyny Jezusa Chrystusa, odkrywamy, że był najwspanialszym człowiekiem oraz, iż dla każdego może i powinien On być ideałem wychowania oraz dorastania do pełni człowieczeństwa.

Zwracając się do rozpoczynających dziś naukę uczniów, metropolita krakowski nazwał nowy rok szkolny "kolejnym okresem zasiewu". - Sieją uczennice i uczniowie zdobywający wiedzę; nauczyciele pomagający młodym w zdobywaniu prawdy; pracownicy administracji szkoły i kuratorium, troszczący się o zapewnienie właściwego funkcjonowania systemu oświaty w naszym województwie. Sieją katecheci – świeccy i duchowni, bo oni też uczestniczą w tym szlachetnym dziele - zaznaczył kard. Dziwisz.

Dodał, że "sieje też biskup krakowski, bo przecież leży mu na sercu troska o dobre wychowanie młodego pokolenia".

Kardynał przypomniał, że w szkole zdobywamy nie tylko wiedzę, ale "formujemy również nasze serca" oraz "nasze postawy wobec bliźnich". - Formujemy nasze sumienia, by odróżniały dobro od zła, by były wrażliwe na dobro drugiego człowieka. W szkole rzeźbimy naszą duchową sylwetką ludzi prawych, uczciwych, pracowitych, kompetentnych, ofiarnych. Szkoła jest więc miejscem wymagającym - zaznaczył.

Metropolita przypomniał, że Kościół pragnie wspierać i wspiera wysiłek szkoły w wychowaniu młodego pokolenia. - Szkoła i Kościół spotykają się w tej samej przestrzeni troski o dobro człowieka, społeczeństwa i narodu. Kościół pragnie dzielić się prawdą o Bogu i o człowieku, o jego godności i powołaniu - wspomniał.

"Ta prawda zapisana jest w Ewangelii. Pragniemy dzielić się wielowiekowym i sprawdzonym doświadczeniem w wychowywaniu kolejnych pokoleń" - dodał kard. Dziwisz.

Kardynał przypomniał też, że 20 lat temu katecheza powróciła do polskiej szkoły. Stwierdził, że "wbrew niektórym obawom, ten powrót przyniósł i nadal przynosi dobre owoce". - Polska szkoła z wpisaną w jej program katechezą jest szkołą otwartą, tolerancyjną, uczącą szacunku do inaczej myślących, respektującą pluralizm społeczeństwa - zapewnił metropolita krakowski.

Wyraził przy tym wdzięczność Bogu "za ten powrót do normalności po latach panowania ideologii komunistycznej, zaciemniającej prawdę o człowieku stworzonym na obraz i podobieństwo Boże, ideologii antagonizującej społeczeństwo teorią tak zwanej walki klas".

Na zakończenie podkreślił, że człowiekiem, który walczył o miejsce Kościoła w życiu społecznym był kard. Karol Wojtyła. - Siał obficie jako metropolita krakowski. Głosił słowo prawdy, umacniał wiarę, budził w ludzkich sercach nadzieję. Po wyborze na Stolicę św. Piotra czynił to w skali światowej, uniwersalnej - powiedział kard. Dziwisz.

Przypominając o obchodzonej dziś 71. rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz niedawnych obchodach 30. rocznicy Sierpnia '80, wyraził także wdzięczność za dar wolności. "Nie jest to łatwy dar, bo o zachowanie wewnętrznej, duchowej wolności musimy zawsze walczyć, zmagając się z naszymi słabościami, grzechami, lękami czy uprzedzeniami" - dodał kard. Dziwisz.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
2°C Czwartek
wieczór
1°C Piątek
noc
1°C Piątek
rano
2°C Piątek
dzień
wiecej »