Pierwsza partia urządzeń do wentylacji dwóch pacjentów za pomocą jednego respiratora skierowana na testy

Instytut Techniki i Aparatury Medycznej wyprodukował już 100 urządzeń do wentylacji dwóch pacjentów za pomocą jednego respiratora. W piątek pierwsza partia opuści Instytut Łukasiewicza i zostanie skierowana do ośrodków medycznych na testy kliniczne - przekazało Centrum Łukasiewicz.

Jak przekazało w komunikacie przesłanym do PAP przez Sieć Badawczą Łukasiewicz, Instytut Techniki i Aparatury Medycznej wyprodukował już 100 urządzeń do wentylacji dwóch pacjentów za pomocą jednego respiratora, a w piątek pierwsza partia kilkunastu sztuk urządzenia opuści Instytut Łukasiewicza i zostanie skierowana do ośrodków medycznych na testy kliniczne.

Jak dodano, pozostałe aparaty Ventil zostaną rozesłane do kolejnych placówek medycznych po świętach wielkanocnych.

"Aparat Ventil opracował zespół naukowców z Instytutu Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej im. M. Nałęcza PAN kierowany przez prof. Marka Darowskiego. Wynalazek ten pomoże w zwiększeniu liczby pacjentów, którzy będą mogli skorzystać z dostępnych w Polsce respiratorów. Może mieć to szczególne znaczenie w leczeniu chorych na COVID-19" - napisano w komunikacie.

Cytowany w informacji prasowej prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz Piotr Dardziński podkreślił, że "wiele działań podejmowanych w ŁUKASIEWICZU na rzecz walki z SARS-CoV-2 jest odpowiedzią środowiska naukowego na zagrożenie związane z pandemią koronawirusa". "To Tarcza Naukowa, która wspiera nas wszystkich w walce ze skutkami tej globalnej epidemii" - stwierdził i podziękował naukowcom z Instytutu Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej PAN oraz ŁUKASIEWICZ - ITAM za współpracę, której owocem jest udostępnienie urządzenia Ventil do testów klinicznych.

Z kolei dyrektor ŁUKASIEWICZ-ITAM Janusz Wróbel poinformował, że Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego złożyło do IBIB PAN zamówienie na kolejne 100 sztuk aparatów Ventil do badań klinicznych. "ŁUKASIEWICZ - ITAM będzie je oczywiście wytwarzać. Dalsza produkcja zależeć będzie od zamówień, przy czym wprowadzanie ich na rynek poza badaniami klinicznymi może rozpocząć się po uzyskaniu certyfikatu, które - jak szacujemy - może mieć miejsce na początku maja" - powiedział cytowany w komunikacie dyrektor.

Jak podkreślono, projekt wdrożenia aparatu Ventil do małoseryjnej produkcji jest finansowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| NAUKA, PAP

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
  • podajnik
    09.04.2020 19:20
    Z tego co wiem to tutaj brakuje jasnej informacji, że urządzenie nie jest respiratorem, a multiplikatorem respiratora. Z jednego istniejącego urządzenia pozwala obsłużyć dwóch, a nie jednego pacjenta. Więc z 10 tysięcy respiratorów jakie posiadamy, robi 20 tysięcy stanowisk do wentylacji, dwukrotnie zwiększając pojemność całej służby zdrowia. Startup czasów zarazy.
Komentowanie dostępne jest tylko dla .
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
17°C Czwartek
dzień
17°C Czwartek
wieczór
14°C Piątek
noc
11°C Piątek
rano
wiecej »