Kopacz: Nie dzielić Polaków

Mam nadzieję, że konsultacje projektów ustaw pakietu zdrowotnego potrwają do końca września - powiedziała w piątek dziennikarzom podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy minister zdrowia Ewa Kopacz. Po ich zakończeniu resort zdrowia przekaże pakiet do Sejmu.

Jak zaznaczyła Kopacz, pakiet zdrowotny zawiera 12 projektów ustaw. "Część z nich jest już po konsultacjach międzyresortowych, część jest po konsultacjach społecznych (...) Najbardziej strategiczne ustawy tego pakietu, czyli o działalności leczniczej i ustawa refundacyjna (...), są w konsultacjach. Czekamy na opinie" - zaznaczyła.

Kwestia przekształceń szpitali ma zostać uregulowana w ustawie o działalności leczniczej.

Jak poinformowała Kopacz, samorządowcy będą mieli drogę wyboru: albo będą odpowiadali finansowo za to, co się dzieje w ich zakładzie opieki zdrowotnej i będą brali na siebie ewentualne straty, albo będą musieli przekształcić swoją placówkę.

"Powiem odważnie. Żaden z samorządowców, starosta czy marszałek, nie pyta mnie, gdy obsadza stanowisko dyrektora (placówki medycznej - PAP), nie pyta, ile razy w roku powinien zrobić kontrolę, nie zaprasza mnie na posiedzenie rady społecznej wtedy, kiedy przyjmuje bilans. Ten samorząd musi wziąć odpowiedzialność, a nie tylko mieć przywilej, że jest właścicielem" - powiedziała minister.

Kopacz mówiła też o Agencji Taryfikacji, która będzie zajmowała się liczeniem kosztów w służbie zdrowia, a która zacznie działać wtedy, gdy zacznie obowiązywać ustawa o działalności leczniczej. Jak zaznaczyła, w skład agencji wejdą ekonomiści oraz prawnicy.

"Musimy nauczyć się liczenia kosztów. Nie ma takiego przedsiębiorstwa na świecie, które mogłoby funkcjonować, jeśli przejadane są pieniądze, jeśli staje się miejscem zatrudnienia, a nie miejscem świadczenia usług. Pieniądze, które płyną do naszych szpitali, skierowane są na świadczenia zdrowotne. (...) A w 80-90 proc. idą na wynagrodzenia, więc ten procent na leczenie jest niewielki. Musimy to odwrócić" - powiedziała Kopacz.

Resort zdrowia zapowiadał wcześniej, że w skład pakietu wejdą także m.in.: nowelizacja ustawy o prawach pacjenta, która ma ułatwić ubieganie się o odszkodowania za błędy medyczne, ustawa refundacyjna razem z ustawą o badaniach klinicznych i prawem farmaceutycznym, ustawa o informatyzacji systemu opieki zdrowotnej oraz nowelizacja ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty, która skraca okres kształcenia specjalistów.

Minister odniosła się też do prac nad projektem o dodatkowych dobrowolnych ubezpieczeniach zdrowotnych. Jak mówiła, w pracach tych trzeba zadbać o to, aby nie podzielić Polaków. "Żeby to nie było coś ekskluzywnego dla tych, których stać na dodatkowe ubezpieczenie" - podkreśliła.

Zdaniem minister chodzi o "wszystkie mechanizmy" zapewniające równy dostęp do świadczeń medycznych "zarówno temu, kto płaci dodatkowo, jak i temu, kto nie płaci, bo po prostu z powodu swojej sytuacji finansowej tych pieniędzy nie ma". (...) Żebyśmy nie łamali 68 art. Konstytucji - powiedziała Kopacz.

Zapowiedziała, że projekt dobrowolnych ubezpieczeń zdrowotnych zostanie poddany "bardzo poważnej debacie". "Jest okrągły stół, który został powołany jeszcze w kampanii; są też różnego rodzaju fora. (...) Chcemy mieć pełen konsensus społeczny, łącznie z przedstawicielami organizacji pacjentów, aby w takiej formie, jak proponujemy, albo w formie zmodyfikowanej projekt wszedł pod obrady" - zaznaczyła.

Art. 68 ust. 2 Konstytucji mówi, że "obywatelom, niezależnie od ich sytuacji materialnej, władze publiczne zapewniają równy dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych. Warunki i zakres udzielania świadczeń określa ustawa".

Kopacz odniosła się też do projektu senatorów PO wprowadzenia dodatkowej składki na ubezpieczania opiekuńcze. "Jest to jakaś nowa propozycja, na pewno godna rozważania. Ale na pewno na chwilę obecną nie znajduje się w naszym pakiecie" - zaznaczyła.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
2°C Środa
rano
4°C Środa
dzień
5°C Środa
wieczór
4°C Czwartek
noc
wiecej »