Prymas: Człowiek drogą Kościoła i UE

Unia Europejska powinna mieć świadomość, że jej drogą, tak samo jak drogą Kościoła jest człowiek – mówił abp Józef Kowalczyk, prymas Polski podczas Mszy św. w kościele św. Anny w Krakowie, odprawianej dla uczestników międzynarodowej konferencji „Rola Kościoła w procesie integracji europejskiej”, która dzisiaj rozpoczęła się w podkrakowskim Tomaszowicach.

Na początku homilii abp Kowalczyk powiedział, że człowiek winien być drogą Unii Europejskiej. Przywołał także postać Jana Pawła II, który w 1997 roku w kościele św. Anny przemawiał do rektorów szkół wyższych uczelni w Polsce z okazji 600. rocznicy wydziału teologicznego na Uniwersytecie Jagiellońskim. „Epoka nasza bardziej niż czasy ubiegłe potrzebuje mądrości, by rzeczy nowe czynić ludzkimi(…), gdyż ludzkim rzeczom grozi niebezpieczeństwo, gdy ludzie nie staną się mądrzejsi” – przypomniał słowa Papieża.

Prymas Polski zwrócił także uwagę na to, że Unia Europejska potrzebuje refleksji nad własną tożsamością. Przywołał również słowa papieża Benedykta XVI „nie można myśleć o zbudowaniu europejskiego domu nie biorąc pod uwagę wszystkich żyjących na naszym kontynencie”.

Następnie hierarcha powiedział, że kierując się mądrością i odpowiedzialnością jakie wyzwania stoją przed Unią Europejską, a odpowiedzi nie można szukać tylko w wykładach, dyskusjach, ale na modlitwie, prosząc o natchnienie Ducha Św. „Wyrażamy troskę o to, by Unia Europejska nie zatracała tożsamości krajów wchodzących w jej skład, a także tożsamości Unii Europejskiej” – mówił.

Prymas podkreślił, że troska o człowieka należy do zadań i wyzwań Unii Europejskiej i wszyscy, którzy ją stanowią i wierzący i niewierzący, muszą wspólnie wypracować model Unii Europejskiej, wówczas dojdzie do powszechnej akceptacji jej tożsamości.

Zdaniem abp. Kowalczyka człowiek wnosi pozytywny wkład w rozwój Unii Europejskiej, a on powinna korzystać z bogatej gamy narodów i ludzi. „Powinna mieć świadomość, że drogą Unii Europejskiej i Kościoła jest człowiek” – podkreślił.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
17°C Niedziela
rano
26°C Niedziela
dzień
28°C Niedziela
wieczór
25°C Poniedziałek
noc
wiecej »