Wybory 23 maja? Rząd Morawieckiego mniejszościowy?

Dziennik.pl i gazeta.pl doniosły, że PiS obawia się, że Sąd Najwyższy pokrzyżuje plan przeniesienia wyborów na termin wakacyjny. W efekcie wraca pomysł zorganizowania wyborów 23 maja. Może to jednak doprowadzić do tego, że rząd Mateusza Morawieckiego będzie mniejszościowy.

Chodzi o to, że Sąd Najwyższy może nie unieważnić wyborów planowanych na 10 maja, lecz w ogóle nie zająć wobec nich żadnego stanowiska, skoro się nie odbędą. To uniemożliwiłoby marszałkowi Sejmu Elżbiecie Witek rozpisanie nowych wyborów, jak zakładało porozumienie Jarosława Kaczyńskiego z Jarosławem Gowinem. Wobec tego PiS rozważa przeprowadzenie wyborów 23 maja. Wedle doniesień serwisu dziennik.pl, miało to doprowadzić do napięć pomiędzy PiS a Porozumieniem Gowina.

Zdawały się to potwierdzać twity Krystyny Pawłowicz. Według niej, niewykluczone, że rząd Mateusza Morawieckiego będzie gabinetem mniejszościowym (czyli bez poparcia Porozumienia Gowina).

Radio WNET informowało o możliwym majowym terminie wyborów. Nie wspominało jednak o obawach przed decyzją SN. "Wśród argumentów używanych przez zwolenników wyborów w maju najważniejszy dotyczył utrzymania przywództwa w koalicji rządzącej, ale też topniejące poparcie dla Andrzeja Dudy oraz kwestia doprowadzania do zmiany na fotelu premiera. W rozmowach o nowym rządzie na następcę Mateusza Morawieckiego wymieniany był Mariusz Błaszczak" - podało Radio WNET.

Jak zauważył na Twitterze dziennikarz RMF Krzysztof Berenda, gdyby wybory miały się odbyć 23 maja (a więc w sobotę), to jeszcze dziś przed północą musiałyby zapaść dwie formalne decyzje: premiera Morawieckiego - że 23 maja będzie dniem wolnym od pracy i marszałek Witek - o przesunięciu na ten dzień wyborów.

Niezalezna.pl podała, że dziś o godz. 20.00 marszałek Sejmu Elżbieta Witek w wystąpieniu transmitowanym przez TVP poda termin wyborów prezydenckich. Później z innego źródła pojawiły się nieoficjalne informacje, że orędzia w tym terminie nie będzie. I rzeczywiście orędzia o godz. 20.00 nie było.

Jak podał PAP, w sobotę około godz. 19 zakończyła się narada polityków PiS i Porozumienia z udziałem premiera Morawieckiego, marszałek Witek, wicepremier Jadwigi Emilewicz i Jarosława Gowina. W spotkaniu uczestniczyli także: minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki oraz wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski.

"Rzeczpospolita" podała, że porozumienie Jarosława Kaczyńskiego z Jarosławem Gowinem zostało utrzymane.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Scott
  09.05.2020 18:44
  Niby kto się śmieje? Myślę że w przybliżeniu 100% świata kompletnie się tym nie interesuje. Poland czy Holland... Takie mają wyobrażenie poza Europa przecież.
 • KRM
  09.05.2020 19:41
  Ilu ludzi w Polsce tak naprawdę interesuje termin wyborów? Zdaje się, że tą kwestią żyje głównie klasa próżniacza i dziennikarze, którym się znudził temat epidemii bo nie mogą już z niego wycisnąć żadnej nowej sensacji.
 • velario-new
  09.05.2020 20:28
  Tweety pani Krystyny Pawłowicz (sędziego TK), z których wynika, że jest w centrum wydarzeń w obozie władzy i ma informacje z pierwszej ręki, to najlepszy komentarz do wszystkich zarzutów podnoszonych w PiS na upolitycznienie sędziów (ale tylko tych wobec władzy krytycznych).
 • Lucjan_Biel
  10.05.2020 10:42
  Lucjan_Biel
  I tyle są warte wszystkie uczone komentarze na temat wczorajszego ewidentnego fejka. GN podobnie jak inne portale dał się wpuścić ewidentnie w maliny. Narada na Nowogrodzkiej odbywa się 3 razy w tygodniu. Ktoś z wchodzących do budynku dla podtrzymania temperatury "puścił oko", dziennikarzyna dorobił teorię, wszystkie portale i telewizje rozgrzały się do białości, a o 20:01 z wszystkich zeszło powietrze. Komentujący jak zwykle wyszli na klasycznych durni tudzież pożytecznych idiotów. Brawo redakcjo! Wczoraj z tym fejkiem wyprzedziliście nawet Wirtualną Polskę. Brafo, brafo, brafo.
Komentowanie dostępne jest tylko dla .
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
24°C Niedziela
dzień
25°C Niedziela
wieczór
22°C Poniedziałek
noc
17°C Poniedziałek
rano
wiecej »